Abbás nazval amerického velvyslance psím synem

Ramalláh/Washington - Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí nazval amerického velvyslance Davida Friedmana v Izraeli psím synem, kterého pojí úzké vazby na izraelské osadníky. Učinil tak v projevu, ve kterém kritizoval rozhodnutí USA přestěhovat svou ambasádu do Jeruzaléma a americké škrty peněz určených prostřednictvím OSN na pomoc palestinským uprchlíkům. Bílý dům v prohlášení podle agentury Reuters označil Abbásův komentář o Friedmanovi za vysoce nevhodný.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.

"Psí syn říká, že staví na své půdě? Je osadník a jeho rodina jsou osadníci a je velvyslancem USA v Tel Avivu. Co od něj můžeme čekat?" řekl Abbás v ostrém projevu proti USA.

Spojené státy se k rozhořčení Palestinců rozhodly přemístit své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma na 70. výročí založení státu Izrael, které připadá na 14. května. Tímto krokem USA uznávají Jeruzalém za hlavní izraelské město, ačkoli status Jeruzaléma je nadále nevyřešený. Východní část města jako svou metropoli budoucího státu totiž žádají Palestinci.

Abbás rovněž předem odmítl mírový plán pro Blízký východ, který připravuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Abbáse je Trumpova vláda nespravedlivě nakloněná Izraeli.

Friedman na hanlivé Abbásovy výroky reagoval během konference o antisemitismu v Jeruzalémě. Přítomným řekl, že Abbásovou reakcí bylo to, že ho označil za psího syna. "Antisemitismus, nebo politická debata? Posuzovat to nebudu, nechám to na vás," řekl Friedman.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Patová situace. Bude Trumpův právník v případu pornohorečky svědčit proti…

26.04.2018 01:47 Washington - Osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen chce v případu…

Čína zbrojí o závod? Srovnání s USA a Ruskem je zarážející

26.04.2018 00:01 NÁZOR - Čínský parlament na svém nedávném zasedání schválil navýšení výdajů na obranu o 8,1%, což v…

Největší chyba Obamovy kariéry? Ignoroval půl století staré varování,…

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Washington - Psal se rok 2012 a v USA právě probíhaly ostře sledované prezidentské debaty, v nichž…

Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez …

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama