Japonsko si musí vybrat: Bude s Ruskem, nebo se Západem?

Tokio - Japonské vládě, vedená premiérem Šinzem Abem, se podařilo po dlouhých letech normalizovat vztahy s Ruskem. Ty byly po dlouhou dobu na bodu mrazu. Nyní si však, nastupující novou studenou válkou bude muset Japonsko vybrat. Půjde s Ruskem a Čínou nebo se západem?

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Vlajka Japonska

Japonsku se po dlouhých letech sporů podařilo s Ruskem najít konstruktivní dialog teprve nedávno, vysvětluje pro Diplomatico profesor James D. J. Brown. Spory o Severní Kurily byly potlačeny a Abe s ruským prezidentem Vladimírem Putinem navázal konstruktivní vztahy. V roce 2014 se Abe, jako jeden z mála politiků, zúčastnil zahájení olympiády v Soči. Japonsko se také nepřipojilo k sankcím proti Rusku po událostech na Majdanu.

Naopak, s Ruskem Japonsko podepsalo v roce 2017 výhodnou ekonomickou dohodu. Japonsko má dokonce ministra pro ekonomickou spolupráci s Ruskem. Chystá se také mnoho dalších ekonomických, politických a kulturních dohod a akcí, které mají obě země ještě více spojit. Japonsko zůstalo mimo všech protiruských činností.

I přestože dostalo všechny britské informace ke kauze Skripal, odmítlo se připojit k západní odpovědi. Naopak, vyjádřilo pochybnost nad vinou Ruska.  Stalo se tak jedinou zemí skupiny G7, která takto učinila. Stejně obezřetně se zachovala japonská vláda i při odsouzení bojů v Sýrii. Není se, však zdá, že bude mít Japonsko u Ruska vroubek.

Na jednání 22-24. dubna G7 v Torontu totiž japonský ministr podepsal, prý až po silném nátlaku ostatních zemí, závěrečný protokol, který plně podporuje stanovisko Velké Británie v kauze Skripal a podpořila operaci USA, Británie a Francie proti Asadovu režimu. Ruský velvyslanec v Tokiu to již označil za „obrovský cynismus ze strany Tokia.“

Domluvená návštěva premiéra Abeho v Moskvě však zrušena nebyla. Při této návštěvě má Abe v Petrohradu spolu s prezidentem Putinem  podepsat mnoho hospodářských smluv a zahájit Rusko-Japonský rok, ve kterém má být v obou zemích uspořádáno mnoho kulturních akcí. Jak se však budou Rusko-japonské vztahy vyvíjet dál, je ve hvězdách, uzavírá profesor Brown.  

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bomba z války v Drážďanech explodovala, hrozí další výbuchy +VIDEO

24.05.2018 12:03 Aktualizováno Drážďany - Letecká bomba z dob druhé světové války, kvůli které téměř 9000 lidí muselo opustit své…

Zkáza letu MH17: Boeing byl sestřelen raketou ruské armády, tvrdí…

24.05.2018 12:01 Aktualizováno Amsterdam - Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě…

Při noční razii na Západním břehu byl těžce zraněn Izraelec

24.05.2018 11:42 Jeruzalém - Člen izraelské speciální jednotky byl vážně zraněn při noční razii v uprchlickém táboře…

Akustické útoky? V Číně napadli americké diplomaty záhadnou zbraní

24.05.2018 11:21 Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama