Clintonová: Česko je pro USA důležitý spojenec

New York - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pondělí po schůzce se šéfem české diplomacie Janem Kohoutem řekla, že Spojené státy mají zájem na další spolupráci s Českem v oblastech vědy a výzkumu. Česká republika je podle ní pro USA důležitý spojenec, informuje server iDnes.

Přidejte svůj názor

"Hillary Clintonová řekla, že Spojené státy mají zájem na rozvoji spolupráce s Českem a to nejen ve vojenské, ale i civilní oblasti," řekl iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka s tím, že závazky a dohody uzavřené v souvislosti s výstavbou štítu zůstávají.

"Česká republika v minulosti projevila velkou ochotu spolupracovat se Spojenými státy na protiraketové obraně. My jsme nyní změnili náš přístup. Nový podle nás bude mít větší záběr a bude spočívat na technologii, kterou už lze rozmístit. S Českou republikou, ale budeme spolupracovat dál, jak ve výzkumu, tak dalších oblastech," řekla novinářům Clintonová.

Při pětatřicetiminutové schůzce v newyorském hotelu Waldorf Astoria Kohout také zopakoval, že do konce roku by se v Praze měl uskutečnit strategický dialog České republiky a Spojených států. V jeho rámci by obě země měly vyjednat konkrétní podobu své další spolupráce.

V posledních dnech je hlavním tématem ve vztazích Prahy a Washingtonu zrušení dosavadních amerických plánů na vybudování základen protiraketového deštníku v Česku a Polsku. S Prahou se prý ale počítá i při budování nového systému.

Clintonová v pátek uvedla, že Česká republika a Polsko jsou hlavními kandidáty na umístění nových mobilních antiraket, které USA zamýšlejí v Evropě rozmístit v roce 2015.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Clintonová: Česko je pro USA důležitý spojenec

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama