Clintonová: Česko je pro USA důležitý spojenec

New York - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pondělí po schůzce se šéfem české diplomacie Janem Kohoutem řekla, že Spojené státy mají zájem na další spolupráci s Českem v oblastech vědy a výzkumu. Česká republika je podle ní pro USA důležitý spojenec, informuje server iDnes.

Přidejte svůj názor

"Hillary Clintonová řekla, že Spojené státy mají zájem na rozvoji spolupráce s Českem a to nejen ve vojenské, ale i civilní oblasti," řekl iDNES.cz tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka s tím, že závazky a dohody uzavřené v souvislosti s výstavbou štítu zůstávají.

"Česká republika v minulosti projevila velkou ochotu spolupracovat se Spojenými státy na protiraketové obraně. My jsme nyní změnili náš přístup. Nový podle nás bude mít větší záběr a bude spočívat na technologii, kterou už lze rozmístit. S Českou republikou, ale budeme spolupracovat dál, jak ve výzkumu, tak dalších oblastech," řekla novinářům Clintonová.

Při pětatřicetiminutové schůzce v newyorském hotelu Waldorf Astoria Kohout také zopakoval, že do konce roku by se v Praze měl uskutečnit strategický dialog České republiky a Spojených států. V jeho rámci by obě země měly vyjednat konkrétní podobu své další spolupráce.

V posledních dnech je hlavním tématem ve vztazích Prahy a Washingtonu zrušení dosavadních amerických plánů na vybudování základen protiraketového deštníku v Česku a Polsku. S Prahou se prý ale počítá i při budování nového systému.

Clintonová v pátek uvedla, že Česká republika a Polsko jsou hlavními kandidáty na umístění nových mobilních antiraket, které USA zamýšlejí v Evropě rozmístit v roce 2015.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Zemřel ruský velvyslanec v Súdánu

24.08.2017 03:50 Chartúm - Ruský velvyslanec v Súdánu, kterého našli ve středu mrtvého v bazénu v jeho rezidenci v…

USA přestanou jednat "v rukvičkách". Pro civilisty to nevypadá dobře,…

24.08.2017 00:01 NÁZOR - Ve svém pondělním velkém projevu ve virginském Fort Myer se Donald Trump obrátil zády ke…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama