Oslavy 60 let komunistické Číny budí kontroverze, New York svítil rudě

V Číně dnes mají velký den. Právě před šedesáti lety pronesl Mao Ce-tung na náměstí Tchien-an-men projev, ve kterém oznámil vznik Čínské lidové republiky. Komunistická strana je zde stále u moc a slaví. Oslavy ale neprobíhají jen v Číně, rozšířily se i do dalších koutů světa a mnohde působí značné kontroverze.

Přidejte svůj názor

Například dnešní Mladá fronta Dnes přinesla zprávu o tom, že oslavy kulatého výročí se zúčastnila nejedna politická špička ČR. Přítomnost komunistů, například předsedy Vojtěcha Filipa, asi nikoho nepřekvapí.

Projev na oslavě ale pronesl sám prezident ČR Václav Klaus, který se v něm vyhnul všem kontroverzním tématům a pochválil Čínu za otevírání se světu. I další významný politik, předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček na banketu nechyběl. Z vlády se oslavy zúčastnil Jan Kohout, ministr zahraničí.

Tato oslava ukázala, že ač ČR Čínu často provokuje, například častými návštěvami Dalajlámy nebo v poslední době návštěvou ujgurské aktivistky Rebíji Kadírové, ignorovat Čínu si vzhledem k jejímu obřímu ekonomickému vlivu nedokáže nikdo.

New York svítil rudě

Proti komunistickým mocnářstvím byla tradičně založena politika v USA. Asi i proto Američany šokovalo, že vrcholek jednoho ze symbolů New Yorku, mrakodrapu Empire State Building, osvítily rudé reflektory na oslavu kulatého výročí.

Pod mrakodrapem se shromáždilo několik desítek příznivců Tibetu, kteří začali protestovat. Manažer budovy Joseph Bellina ale řekl, že je na rozsvícení hrdý. Souhlasil s ním i tamní činský generální konzul, Pcheng Kche-jü, své rozpaky ale vyjádřili někteří politici. Podle republikána Petera Kinga znamená oslava velmi špatný den pro New York, souhlasil s ním i politický rival, demokrat Anthony Weiner, který řekl, že režimu, který utlačuje lidská práva, by se hold neměl.

Oslavy jen pro vyvolené

Rozpaky budí i oslava v samotné Číně. Tamní režim je natolik vyděšen, že by mohla být oslava jakkoliv narušena, že na ni nepřipustil veřejnost. Po náměstí Nebezkého klidu kráčí zástupy vojáků a jezdí těžká technika před zraky přibližně dvou desítek tisíc vyvolených. Bezpečnostní opatření jsou větší než při olympiádě, v Pekingu nejezdí některé linky metra, mezinárodní letiště muselo přerušit provoz.

Mimo to akci hlídají tisíce pozuby ozbrojených vojáků a policistů, policie rekrutovala i stovky tajných agentů. Lidé v přilehlých budovách mají zakázáno provádět na balkónech jakékoliv prudší pohyby, například mávat. V opačném případě jim hrozí zásah ostřelovači. Jako tradičně při všech velkých ceremoniích, Čína udělila domácí vězení disidentům a omezila také přístup na internet.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, kvůli hrozbě teroru…

24.08.2017 04:06 Aktualizováno Rotterdam - Nizozemská policie zadržela dnes v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou…

Zemřel ruský velvyslanec v Súdánu

24.08.2017 03:50 Chartúm - Ruský velvyslanec v Súdánu, kterého našli ve středu mrtvého v bazénu v jeho rezidenci v…

USA přestanou jednat "v rukvičkách". Pro civilisty to nevypadá dobře,…

24.08.2017 00:01 NÁZOR - Ve svém pondělním velkém projevu ve virginském Fort Myer se Donald Trump obrátil zády ke…

Postoj k uprchlickým kvótám nezměníme, vzkazují do Bruselu Polsko i…

23.08.2017 22:12 Aktualizováno Varšava/Budapešť- Polsko i Maďarsko dnes vzkázaly Evropské komisi, že ze svého odmítavého postoje…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama