Oslavy 60 let komunistické Číny budí kontroverze, New York svítil rudě

V Číně dnes mají velký den. Právě před šedesáti lety pronesl Mao Ce-tung na náměstí Tchien-an-men projev, ve kterém oznámil vznik Čínské lidové republiky. Komunistická strana je zde stále u moc a slaví. Oslavy ale neprobíhají jen v Číně, rozšířily se i do dalších koutů světa a mnohde působí značné kontroverze.

Přidejte svůj názor

Například dnešní Mladá fronta Dnes přinesla zprávu o tom, že oslavy kulatého výročí se zúčastnila nejedna politická špička ČR. Přítomnost komunistů, například předsedy Vojtěcha Filipa, asi nikoho nepřekvapí.

Projev na oslavě ale pronesl sám prezident ČR Václav Klaus, který se v něm vyhnul všem kontroverzním tématům a pochválil Čínu za otevírání se světu. I další významný politik, předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček na banketu nechyběl. Z vlády se oslavy zúčastnil Jan Kohout, ministr zahraničí.

Tato oslava ukázala, že ač ČR Čínu často provokuje, například častými návštěvami Dalajlámy nebo v poslední době návštěvou ujgurské aktivistky Rebíji Kadírové, ignorovat Čínu si vzhledem k jejímu obřímu ekonomickému vlivu nedokáže nikdo.

New York svítil rudě

Proti komunistickým mocnářstvím byla tradičně založena politika v USA. Asi i proto Američany šokovalo, že vrcholek jednoho ze symbolů New Yorku, mrakodrapu Empire State Building, osvítily rudé reflektory na oslavu kulatého výročí.

Pod mrakodrapem se shromáždilo několik desítek příznivců Tibetu, kteří začali protestovat. Manažer budovy Joseph Bellina ale řekl, že je na rozsvícení hrdý. Souhlasil s ním i tamní činský generální konzul, Pcheng Kche-jü, své rozpaky ale vyjádřili někteří politici. Podle republikána Petera Kinga znamená oslava velmi špatný den pro New York, souhlasil s ním i politický rival, demokrat Anthony Weiner, který řekl, že režimu, který utlačuje lidská práva, by se hold neměl.

Oslavy jen pro vyvolené

Rozpaky budí i oslava v samotné Číně. Tamní režim je natolik vyděšen, že by mohla být oslava jakkoliv narušena, že na ni nepřipustil veřejnost. Po náměstí Nebezkého klidu kráčí zástupy vojáků a jezdí těžká technika před zraky přibližně dvou desítek tisíc vyvolených. Bezpečnostní opatření jsou větší než při olympiádě, v Pekingu nejezdí některé linky metra, mezinárodní letiště muselo přerušit provoz.

Mimo to akci hlídají tisíce pozuby ozbrojených vojáků a policistů, policie rekrutovala i stovky tajných agentů. Lidé v přilehlých budovách mají zakázáno provádět na balkónech jakékoliv prudší pohyby, například mávat. V opačném případě jim hrozí zásah ostřelovači. Jako tradičně při všech velkých ceremoniích, Čína udělila domácí vězení disidentům a omezila také přístup na internet.

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Oslavy 60 let komunistické Číny budí kontroverze, New York svítil rudě

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama