Oslavy 60 let komunistické Číny budí kontroverze, New York svítil rudě

V Číně dnes mají velký den. Právě před šedesáti lety pronesl Mao Ce-tung na náměstí Tchien-an-men projev, ve kterém oznámil vznik Čínské lidové republiky. Komunistická strana je zde stále u moc a slaví. Oslavy ale neprobíhají jen v Číně, rozšířily se i do dalších koutů světa a mnohde působí značné kontroverze.

Přidejte svůj názor

Například dnešní Mladá fronta Dnes přinesla zprávu o tom, že oslavy kulatého výročí se zúčastnila nejedna politická špička ČR. Přítomnost komunistů, například předsedy Vojtěcha Filipa, asi nikoho nepřekvapí.

Projev na oslavě ale pronesl sám prezident ČR Václav Klaus, který se v něm vyhnul všem kontroverzním tématům a pochválil Čínu za otevírání se světu. I další významný politik, předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček na banketu nechyběl. Z vlády se oslavy zúčastnil Jan Kohout, ministr zahraničí.

Tato oslava ukázala, že ač ČR Čínu často provokuje, například častými návštěvami Dalajlámy nebo v poslední době návštěvou ujgurské aktivistky Rebíji Kadírové, ignorovat Čínu si vzhledem k jejímu obřímu ekonomickému vlivu nedokáže nikdo.

New York svítil rudě

Proti komunistickým mocnářstvím byla tradičně založena politika v USA. Asi i proto Američany šokovalo, že vrcholek jednoho ze symbolů New Yorku, mrakodrapu Empire State Building, osvítily rudé reflektory na oslavu kulatého výročí.

Pod mrakodrapem se shromáždilo několik desítek příznivců Tibetu, kteří začali protestovat. Manažer budovy Joseph Bellina ale řekl, že je na rozsvícení hrdý. Souhlasil s ním i tamní činský generální konzul, Pcheng Kche-jü, své rozpaky ale vyjádřili někteří politici. Podle republikána Petera Kinga znamená oslava velmi špatný den pro New York, souhlasil s ním i politický rival, demokrat Anthony Weiner, který řekl, že režimu, který utlačuje lidská práva, by se hold neměl.

Oslavy jen pro vyvolené

Rozpaky budí i oslava v samotné Číně. Tamní režim je natolik vyděšen, že by mohla být oslava jakkoliv narušena, že na ni nepřipustil veřejnost. Po náměstí Nebezkého klidu kráčí zástupy vojáků a jezdí těžká technika před zraky přibližně dvou desítek tisíc vyvolených. Bezpečnostní opatření jsou větší než při olympiádě, v Pekingu nejezdí některé linky metra, mezinárodní letiště muselo přerušit provoz.

Mimo to akci hlídají tisíce pozuby ozbrojených vojáků a policistů, policie rekrutovala i stovky tajných agentů. Lidé v přilehlých budovách mají zakázáno provádět na balkónech jakékoliv prudší pohyby, například mávat. V opačném případě jim hrozí zásah ostřelovači. Jako tradičně při všech velkých ceremoniích, Čína udělila domácí vězení disidentům a omezila také přístup na internet.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolem Češky zadržené v Pákistánu kolují smyšlené zprávy, prý hrozí…

23.01.2018 14:43 Aktualizováno Praha/Islámábád - Případem 21leté Češky, která byla tento měsíc zadržena na letišti v pákistánském…

Pence: USA plánují odstoupit od jaderné dohody s Íránem

23.01.2018 14:39 Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence dnes ukončil návštěvu Izraele. Zopakoval, že…

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Mladí Palestinci chtěli pobodat vojáky, ti po nich začali střílet

23.01.2018 14:06 Na Západním Břehu se střílelo. Podle informací které přinesl web The Times of Israel došlo k útoku…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama