Změna vojenských priorit? Západ chystá něco velkého, upozornil analytik

Během několika dní Spojené státy a Francie údajně provedly v Libyi vojenské operace proti extremistické organizaci Islámský stát (IS), konstatuje úvodem svého komentáře pro server Al-Džazíra Olivier Guitta. Bezpečnostní a geopolitický analytik v něm nastínil, jaká je šance západní vojenské intervence v chaosem zmítané severoafrické zemi.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto

Nelze sedět a přihlížet

Uvedená situace není dle Guitty novum - obě země se účastní operací zvláštních sil na území zmíněného severoafrického již uplynulé dva roky. Prvotní cíle - organizace Islámský Maghreb a Al-Murabitun - byly napojeny na Al-Káidu, vysvětluje expert. Současnou přítomnost a rychlou expanzi IS v Libyi však označuje za klíčovou změnu. "Některé země se domnívají, že čas je zásadní a nemohou si dovolit stát opodál a nic nedělat," soudí odborník.   

Mezi těmito státy jsou i USA, pokračuje analytik. Dodává, že velitelství amerických zvláštních sil v Africe dospělo k závěru, že Libye bude potřebovat Spojené státy, aby IS porazila.

Guitta připomíná, že 19. února podnikly USA za asistence Velké Británie, Francie a Itálie nálet na tábor IS v libyjském městě Sabráta, který zabil 41 lidí, především Tunisanů. Doplňuje, že hlavním cílem byl muž napojený na útoky v Tunisku - v muzeu Bardo v březnu 2015 a na pláži v Súse o tři měsíce později. "Džihádisté údajně plánovali v zemi více útoků," tvrdí analytik. Poukazuje též na zajímavou skutečnost, že Washington o náletu informoval sousední Alžírsko jen pár minut před jeho provedením.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Přítomnost západních zvláštních sil v severní Africe je podle experta veřejným tajemstvím; předpokládá, že v oblasti zřejmě působí francouzské, americké a britské zvláštní jednotky. "Je v pravdě zajímavé, že otázka nestojí, zda francouzské speciální síly jsou, či nejsou v Libyi, ale zda se tam účastní vojenských operací," deklaruje Guitta.   

Analytik poukazuje na zprávy, že francouzské speciální jednotky mají již dva měsíce pomáhat libyjským silám bojovat proti IS v Benghází. Odkazuje na reportáž francouzského listu Le Monde, která odhalila značný rozsah probíhajících utajovaných francouzských operací v Libyi a skutečnost, že Francie též poskytla zpravodajské informace vedoucí k zabití velitele IS Abú Nabíla při náletu u libyjského města Darná v listopadu 2015.    

V lednu 2016 pak Libyjská národní armáda (LNA) oznámila, že Francie provedla své první nálety proti IS ve městech Syrta a Bin Džavád, připomíná Guitta. Jen stěží byla dle jeho názoru náhoda, že počátkem měsíce navštívil Paříž syn velitele LNA, generála Chalífy Haftara; spíše se jednalo o koordinaci vojenských operací.  

Též poslední vítězství LNA v Benghází, kde se z částí města podařilo vyhnat jednotky IS a militantů Ansar al-Šaría, může být důkazem, že západní pomoc libyjským silám může znamenat rozhodující faktor, soudí analytik. Přidat by se podle něj mohli další mezinárodní aktéři. "Evropská unie již také kontaktovala generála Haftara, kterého považuje za jedinou životaschopnou možnost jak zatočit s různými džihádistickými skupinami," poukazuje expert. Zároveň zdůrazňuje, že generál Haftar je též v kontaktu s Ruskem.

Libye nahrazuje Sýrii a Irák  

Odborník uvádí, že poslední americký nálet na Sabrátu zřejmě přiměl část příslušníků IS přesunout se k tuniským hranicím. Guitta spekuluje, že právě riziko větší západní intervence donutilo bojovníky IS opustit své základny v Libyi a zamířit na jih, přičemž existuje hrozba, že vstoupí do Nigeru a Čadu. "Ve světle tohoto není překvapivé, že nigerský prezident opakuje, co říká již poslední dva roky: zahraniční zásah v Libyi je nutností," dodává expert. Připomíná, že i sousední Alžírsko na hranicích s Libyí a Tuniskem shromáždilo na 55 tisíc vojáků a posílilo pozorování za pomoci letadel i dronů, aby čelilo hrozbám ze strany džihádistů.     

O přípravách západní vojenské intervenci v Libyi nepanuje dle Guitty příliš pochybností. Jako příklad uvádí slova egyptského ministra zahraničí pronesená během jeho návštěvy Washingtonu, že se zásahem se by mělo počkat. To znamená, že nejde o to zda, ale kdy přijde, konstatuje analytik. Načasování intervence si však netroufá odhadnout. Poukazuje však na skutečnost, že francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která byla v prosinci vyslána do Perského zálivu, aby po listopadových pařížských útocích udeřila na IS v Sýrii, se nyní vrací zpět do Středomoří a nejspíš míří k Libyi. Plavidlo má vykonat společné cvičení s Egyptem, tedy zemí, která se aktivit IS v Libyi obává natolik, že v roce 2015 provedla několik náletů na její území, připomíná odborník.     

"To ukazuje, jak Libye z hlediska vojenské priority nahradila Sýrii a Irák, především co se týká Evropy," míní expert. Podotýká, že rapidní expanze IS v Libyi, ať jde o bojovníky, vůdce i území, vyvolává velké obavy Západu. Guitta odkazuje na prosincové odhady OSN, že v Libyi působí mezi 2-3 tisíci bojovníků IS - USA nyní již hovoří o 6,5 tisících příslušníků uvedené organizace. Navíc se objevují zprávy, že vůdci IS utíkají ze Sýrie do Libye a nové rekruty vyzývají, aby se k nim přidali, což podle analytika dokazuje klíčový význam severoafrické země pro džihádistickou organizaci.  

Guitta uvádí, že někteří experti ve Washingtonu nabádají k bezprostřednímu zahájení západních náletů na IS v Libyi, když tvrdí, že nelze čekat na sjednocení tamní vlády. Expert vysvětluje, že v zemi panuje dvojvládí a oba paralelní kabinety mají své soupeřící patrony - vládu v Tripolisu podporuje Katar a Turecko, zatímco kabinetu v Tobrúku přitakává Západ, Egypt a Spojené arabské emiráty. "Trpělivost vyprchává a existují spekulace, že pokud nebude brzy dohoda na národní vládě, Itálie může začít prosazovat plán rozdělení Libye na tři malé státy," deklaruje odborník.     

Analytik soudí, že země jako Francie a Británie si mezitím nemohou dovolit přihlížet, jak jsou na jejich území prováděny velké teroristické útoky plánované právě v Libyi. "Je to smutné, ale ve světle tohoto, čeká Libyi další chaos a násilí," předvídá závěrem Guitta.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.   

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu se rozhořelo etnické násilí. Vyšetřovatelé OSN objevili pět…

26.04.2018 15:15 Kinshasa - Vyšetřovatelé OSN objevili na východě provincie Ituri v Kongu pět nejspíš masových hrobů…

Západní břeh Jordánu už není podle USA okupovaný. Izraelský tisk přetřásá…

26.04.2018 10:06 Jeruzalém - Americké ministerstvo zahraničí odmítlo odpovědět na dotaz, zda považuje palestinský…

Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby, nejspíš z období genocidy

26.04.2018 09:01 Kigali - Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby, které nejspíš pocházejí z období genocidy v roce…

Egypt trápí silný déšť: Voda zaplavila silnice, řidiči zůstali přes noc…

25.04.2018 21:00 Káhira - Egyptskou metropoli Káhiru a další části této africké země v noci na dnešek zasáhl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama