Syrští uprchlíci jsou jen špička ledovce. O tomto se v médiích nepíše, varuje australská politička

Washington – Svět dnes čelí uprchlické krizi způsobené situací v Sýrii. To je samo o sobě náročné a srdcervoucí. Ale tragickou pravdou je, že syrská krize je špičkou obrovského – expandujícího – ledovce, varuje někdejší australská premiérka Julia Gillardová, která v současné době působí na postu ministryně školství, zaměstnanosti, pracovně-právních vztahů a sociálního začlenění, na stránkách organizace Project Syndicate.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Nigérie

Gillardová připomíná, že na světě existuje celá řada migračních vln, které se ale do mezinárodních médií nedostaly. „Ve skutečnosti žije ohromujících 86% světových uprchlíků v rozvojových zemích, z nichž většině se dostává jen velmi malé pozornosti médií," píše politička.

Jednou z takových zemí je podle ní Čad. „Země s asi 13 miliony obyvateli se nachází v centru nesmírného regionálního zmatku, konfliktů a nestability. To vše kvůli tomu, že hostí více než 372.000 uprchlíků. Jsou to lidé, kteří uprchli před násilím v súdánském regionu Dárfúr, před zdrcující občanskou válkou ve Středoafrické republice, nebo před stupňující se hrůzou z Boko Haram v Nigérii," připomíná někdejší australská premiérka.

Přitom jde o jednu z nejchudších zemí světa. I tak se podle ní Čad snaží naplnit alespoň základní lidské potřeby svého vlastního obyvatelstva, nehledě na mnoho lidí, kteří přešli hranice. „Aby toho nebylo málo, Čad leží v oblasti Sahelu, která několik posledních let trpí akutním hladem, a klesající ceny ropy zastavila regionální ekonomický výhled. Většina uprchlíků čelí téměř identickým problémům: hladu a dehydrataci, nedostatku slušného přístřeší, náchylností k onemocněním i pokračujícím hrozbám ze strany bojovníků a teroristických skupinám, emocionálním traumatům z toho, co ztratili, a úzkosti z toho, co je před nimi," vysvětluje Gillardová.

V neposlední řadě se pak podle ní lidé obávají, že se jejich potomkům nedostane vzdělání, které potřebují, které si zaslouží a které jim slibuje Všeobecná deklarace lidských práv. Konflikty a krize jsou jedním z největších problémů a překážek ve vzdělávání dětí ve světě. „Humanitární krize a vleklé boje narušily v roce 2015 vzdělávání více než 80 milionů dětí a mladých lidí ve 35 zemí. To je tolik lidí, kolik má Německo obyvatel. Nejsou-li těmto dětem poskytnuty základní služby, jsou okradeny nejen o jejich dětství, ale také o jejich budoucnost," varuje australská politička.

Asi čtyři miliony lidí, tedy asi třetina země, bude v roce 2016 potřebovat humanitární pomoc. V regionu kolem jezera Čad, kde žije zatím poslední velká vlna uprchlíků, více než 60 procent dětí nenavštěvuje školu. Průměrný počet žáků v jedné třídě je 75 a míra negramotnosti u dospělých je 96 procent. „To je šokující statistika, kterou by neměla žádná země akceptovat," uvedla Gillardová.

I to je důvod, proč organizace Globální partnerství pro edukaci nedávno schválila Čadu ve zrychleném režimu poskytnutí nouzové vzdělávací podpory ve výši asi 7 milionů dolarů. Z ní prý budou mít prospěch jak uprchlíci, tak čadské děti. Peníze půjdou na vybudování učeben, školení pro stovky učitelů, dodávky tisíců učebnic a dalších zásob. Financována bude také léčba studentů, potraviny, voda, hygiena a zdravotní péče.

Humanitární pomoc na podobné věci podle australské političky směřuje jen ve velmi malém měřítku. Asi jen dvě procenta pomoci jdou na vzdělání. I proto podle ní svět potřebuje vytvořit finanční mechanismus, který zmobilizuje nové prostředky určené na vzdělání dětí zachycených v konfliktech a krizích po celém světě. „V této souvislosti je povzbudivé vidět, že globální lídři v posledním roce projevili vzájemné úsilí o vytvoření takové platformy, která by měla být představena v květnu na světovém humanitárním summitu v Turecku," uvedla politička.

„Konflikt a křehkost, a to nejen v Sýrii, ale také v mnoha dalších méně známých místech masové bídy, patří mezi nejvíce naléhavé a zdánlivě neřešitelné globální výzvy naší doby. Naší jedinou nadějí na zastavení tohoto koloběhu násilí a chudoby je zajistit, aby každé dítě, včetně těch, které žijí v pasti krizí, dostalo kvalitní vzdělání a získalo schopnost vybudovat si lepší budoucnost," dodává Gillardová.

Témata: uprchlíci | Sýrie | Čad
Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libyjská pobřežní stráž zachránila 263 migrantů

22.04.2018 20:48 Tripolis - Libyjská pobřežní stráž dnes zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského…

Základna sil OSN v Mali se stala terčem minometného útoku

22.04.2018 19:01 Bamako - Poblíž základny mise OSN na severu Mali se dnes opět po týdnu ozývaly hlasité výbuchy…

Libyjský ropovod zachvátil požár. Zřejmě jde o teroristický útok

22.04.2018 19:01 Aktualizováno Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu…

Libyjský ropovod zachvátil požáry údajně je to teroristický útok

22.04.2018 09:49 Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama