Egypt představil program oživení ekonomiky

Káhira - Egyptský premiér Šarif Ismáíl představil program oživení ekonomiky a získání zahraniční pomoci a investic. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Egypt představil program oživení ekonomiky - anotační foto

Součástí plánu je zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) a privatizace některých bank a státních podniků. Země se stále nachází "v nebezpečné fázi" a stojí před "obtížnými rozhodnutími".

Egypt zápasí o obnovení důvěry investorů a získání nových zdrojů životně důležité finanční pomoci, aby pokryl vysoký rozpočtový deficit. Ten za fiskální rok do konce června může dosáhnout podle odhadů 11,5 procenta ročního výkonu ekonomiky. Země se po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 propadla do politické nestability, což na její ekonomiku silně dolehlo.

V polovině března egyptská centrální banka devalvovala kurz měny o 14 procent a prudce zvedla úrokové sazby, aby potlačila černý trh s dolary, zmírnila nedostatek deviz v zemi a zastavila propad devizových rezerv. Centrální banka už loni v únoru na odliv deviz reagovala omezením devizových převodů, což ale ochromovalo ekonomickou aktivitu v zemi, která je silně závislá na dovozu. Rozdíl mezi oficiálním kurzem a kurzem na černém trhu zároveň podkopával ekonomiku.

Centrální banka dnes sdělila, že zavedení DPH je krokem k tomu, aby si Egypt zajistil uvolnění první části z úvěru od Světové banky v celkové sumě tři miliardy dolarů (73 mikjard Kč). Káhira je od roku 2013 do značné míry závislá na přílivu desítek miliard dolarů ve formě státní pomoci, grantů a investic od bohatých arabských států, osud těchto peněz je ale v důsledku propadu cen ropy nejistý.

Témata: Egypt
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Egypt představil program oživení ekonomiky

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Progresivní zdanění v Česku? ČSSD je mimo terč, systém ještě víc zkomplikuje - anotační foto

Progresivní zdanění v Česku? ČSSD je mimo terč, systém ještě víc…

21.02.2017 15:51 Praha - Progresivní zdanění, které chce zavést ČSSD, slouží ke snížení příjmové nerovnosti. Podle…

Opozice tepe ČSSD za daňovou progresi: Posílá celou zemi do chudoby - anotační foto

Opozice tepe ČSSD za daňovou progresi: Posílá celou zemi do chudoby

21.02.2017 14:53 Aktualizováno Praha - Pravicová opozice odmítá návrhy ČSSD na zavedení daňové progrese, které dnes sociální…

1,8 tuny zlata, 8,6 tuny stříbra. Český trh se šperky loni opět vzrostl - anotační foto

1,8 tuny zlata, 8,6 tuny stříbra. Český trh se šperky loni opět vzrostl

21.02.2017 13:11 Aktualizováno Praha - Puncovní úřad dnes zveřejnil výroční zprávu za rok 2016. Vyplývá z ní, že český trh se…

ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů - anotační foto

ČSSD navrhuje zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů

21.02.2017 12:33 Aktualizováno Praha - ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama