Egypt představil program oživení ekonomiky

Káhira - Egyptský premiér Šarif Ismáíl představil program oživení ekonomiky a získání zahraniční pomoci a investic. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Egypt

Součástí plánu je zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) a privatizace některých bank a státních podniků. Země se stále nachází "v nebezpečné fázi" a stojí před "obtížnými rozhodnutími".

Egypt zápasí o obnovení důvěry investorů a získání nových zdrojů životně důležité finanční pomoci, aby pokryl vysoký rozpočtový deficit. Ten za fiskální rok do konce června může dosáhnout podle odhadů 11,5 procenta ročního výkonu ekonomiky. Země se po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 propadla do politické nestability, což na její ekonomiku silně dolehlo.

V polovině března egyptská centrální banka devalvovala kurz měny o 14 procent a prudce zvedla úrokové sazby, aby potlačila černý trh s dolary, zmírnila nedostatek deviz v zemi a zastavila propad devizových rezerv. Centrální banka už loni v únoru na odliv deviz reagovala omezením devizových převodů, což ale ochromovalo ekonomickou aktivitu v zemi, která je silně závislá na dovozu. Rozdíl mezi oficiálním kurzem a kurzem na černém trhu zároveň podkopával ekonomiku.

Centrální banka dnes sdělila, že zavedení DPH je krokem k tomu, aby si Egypt zajistil uvolnění první části z úvěru od Světové banky v celkové sumě tři miliardy dolarů (73 mikjard Kč). Káhira je od roku 2013 do značné míry závislá na přílivu desítek miliard dolarů ve formě státní pomoci, grantů a investic od bohatých arabských států, osud těchto peněz je ale v důsledku propadu cen ropy nejistý.

Témata: Egypt
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Egypt představil program oživení ekonomiky

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Hospodaření Unipetrolu? Za 1. kvartál to bude impozantní, odhadují…

26.04.2017 15:33 Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje letošní valné hromadě firmy…

Volba vrcholí: Kdo se stane šéfem ČT? Kandidáti představili svoje plány

26.04.2017 15:29 Aktualizováno Praha - Kandidát na šéfa České televize Petr Dvořák chce navázat na dosavadní působení v jejím čele…

Vysokofrekvenční obchody na burzách? Pravidla budou přísnější, schválila…

26.04.2017 10:45 Praha - Vysokofrekvenční obchody na burzách zřejmě dostanou nová pravidla. Schválila je dnes…

Celosvětově nakupují přes mobil nebo PC nakupují denně tři procenta lidí

25.04.2017 17:58 Praha - Zhruba tři procenta lidí na světě nakupují denně prostřednictvím svého mobilního telefonu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama