Somálští piráti unesli tanker, ještě stačil vyslat nouzový signál

Mogadišo - Námořní piráti u Afriky dali o sobě po delší době zase vědět, když v pondělí unesli tanker Aris 13 s osmičlennou posádkou. Jde o první případ od roku 2012, co se Somálci zmocnili komerčního plavidla. Zatím se neví, kdo je vlastníkem obchodní lodi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Piráti

John Steed z organizace monitorující činnost pirátů Oceans Beyond Piracy řekl, že plavidlo převáželo ropu z Džibutska do Somálska. Tanker Aris 13 vyslal nouzový signál, odpojil sledovací systémy a změnil kurz k somálským břehům. "Loď včera odpoledne (v pondělí) nahlásila, že ji sledují dva lehké čluny," řekl Steed.

Steed řekl, že vlastníkem jsou Spojené arabské emiráty a že loď plula pod srílanskou vlajkou. Zdroj z Blízkého východu ale podle agentury AP tvrdí, že vlastníkem plavidla je Řecko a že tanker plul pod komorskou vlajkou. V plánu podle něj byla změna vlajky na srílanskou. U tankerů se vlajka, pod kterou plují, mění často, stejně jako vlastnictví plavidel.

Nejmenovaný veřejný činitel v částečně autonomním státě Puntland sdělil, že kontrolu nad lodí převzalo několik desítek mužů. Podle jiného nejmenovaného zdroje z Blízkého východu loď přepadli ozbrojenci, kteří přijeli na dvou lehkých člunech.  Somálští piráti unášejí lodi s cílem dostat výkupné. Členy posádky většinou nezabíjejí.

U břehů Somálska působí od prosince 2008 protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Její mandát byl loni prodloužen do konce roku 2018. V regionu jsou také plavidla dalších zemí NATO, ale též Číny, Ruska, Japonska či Indie.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko otevře novou ambasádu. Bude řídit pomoc zemím Sahelu

23.04.2018 16:54 Praha - Česko chce aktivněji pomáhat v zemích severoafrického regionu Sahel, otevře tam proto novou…

Libyjská pobřežní stráž zachránila 263 migrantů

22.04.2018 20:48 Tripolis - Libyjská pobřežní stráž dnes zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského…

Základna sil OSN v Mali se stala terčem minometného útoku

22.04.2018 19:01 Bamako - Poblíž základny mise OSN na severu Mali se dnes opět po týdnu ozývaly hlasité výbuchy…

Libyjský ropovod zachvátil požár. Zřejmě jde o teroristický útok

22.04.2018 19:01 Aktualizováno Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama