Komedie v USA? Už i Trumpovi lidé se otáčí proti němu, chce nereálné věci

Washington - 1100 kilometrů dlouhá a 9 metrů vysoká. Takové rozměry má mít zeď, kterou by chtěl nechat postavit americký prezident Donald Trump na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem. Zeď, kvůli které Trump čelí kritice, nyní i z řad vlastních lidí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump, 45. prezident USA

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly tvrdí, že Spojené státy zeď podél celé hranice s Mexikem nevybudují. Domnívá se, že se přání Donalda Trumpa nepovede neplnit.

"Je nepravděpodobné, že postavíme zeď od Atlantiku po Pacifik," řekl před bezpečnostním výborem Senátu. Podle něj si ministerstvo hranici ochrání po svém a namísto zdi zváží fyzické zábrany.

Kelly nepopírá, že se na hranicích nějaké zdi a ploty objeví. Podle něj ale budou pouze v místech, v nichž mají smysl. Ministerstvo proto v současnosti zkoumá nejlepší místa na výstavbu těchto bariér.

Na 1100 kilometrů dlouhé hranici jsou už nyní ploty a zátarasy. Trumpovi ale nestačí a chce po celé délce hranice zbudovat až devět metrů vysokou zeď. Ta má zastavit nelegální migraci a pašování drog a zbraní.

Zeď by tak prakticky vyplnila třetinu délky hranice, která mezi oběma zeměmi měří přibližně 3200 kilometrů. Táhne se ale přes města, hory, pouště i indiánské území, takže ne na všech místech je zbudování zdi reálné.

Kelly pochybnosti o hranici sdělil Senátu den poté, co vypršela lhůta pro předkládání projektů na výstavbu zdi. Zatím ale není známo, jak se k jeho "rebelii" postaví Trump, který je zdí posedlý natolik, že chce snížit o 18 miliard dolarů náklady na zdravotnický výzkum, infrastrukturu a subvence pro komunitní projekty. Ušetřené peníze mají být použity právě k financování zdi.

Podle agentury AP ale mají Trumpovy představy malou naději na úspěch v Kongresu. Demokraté hrozí zablokováním debaty a ani republikáni nejsou nápadu nakloněni.

Velká Trumpova zeď?

Plánovaná zeď na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem, jejíž stavbu požaduje administrativa prezidenta Donalda Trumpa, bude vysoká od 18 do 30 stop (5,5-9,1 metru). Svými rozměry tak bude připomínat Velkou čínskou zeď, která dosahuje výšky až deseti metrů.

Na první pohled se může zdát, že tato obrovská výška je zcela zbytečná. Opak je ale pravdou, protože tyto rozměry mají naplnit vizi amerických úřadů, které požadují, aby byla zeď pro lidi nepřekonatelná. Vyplývá to z požadavků ministerstva pro vnitřní bezpečnost, které zveřejnil Americký úřad pro cla a ochranu hranic (CBP).

Část zdi má být podle televize NBC postavena z betonu, zbytek z jiných materiálů. Další přibližně dva metry zdi mají být zapuštěny do země, což podle kritiků nezabrání drogovým dealerům a převaděčům v pokračování v jejich činnosti. Součástí zdi budou i automatizované brány pro chodce a vozidla.

Trump předpokládá, že stavba vyjde na deset miliard dolarů, chce proto, aby náklady zaplatilo Mexiko, například prostřednictvím nových celních poplatků nebo zdaněním finančních převodů Mexičanů žijících v USA do své vlasti.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch v Mogadišu je třetím nejtragičtějším teroristickým útokem v historii

22.10.2017 15:43 Mogadišo - Počtem obětí, který dosáhl již 358, se teroristický útok v somálské metropoli Mogadišu z…

Při páteční přestřelce s radikály v Egyptě zahynulo nejméně 55 policistů

21.10.2017 14:17 Káhira - Ve střední části Egypta při přestřelce s radikály nejméně 55 policistů. Dalších šest…

Sexuální výchova desetiletých dívek v Ugandě? Aktivisté je chtějí poučit…

21.10.2017 09:26 Kampala - Sexuálně vzdělávat dívky už od věku deseti let? Právě s takovým nápadem přišli aktivisté.…

Během přestřelky s radikály v Egyptě zemřelo přes 14 policistů

20.10.2017 21:49 Káhira - Nejméně 14 policistů dnes zemřelo při přestřelce s radikály ve střední části Egypta.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama