Lvi lidožrouti? Králům zvířat chutná lidské maso, vědci nyní zjistili proč

HISTORIE – Na konci 19. století začaly africkou divočinu křižovat nově vznikající železniční koleje. Postup stavitelů ale tehdy velmi zpomalil pár masožravých lvů. Kolik lidí dohromady sežrali, není dodnes jasné. Vědci ale po dlouhých letech zjistili, proč vlastně tato zvířata na lidi útočila.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ne nadarmo se lvovi říká král zvířat

Rok 1898 vešel do dějin lidstva jako rok útoků lvů zabijáků. Toto témě bylo natolik zajímavé, že se promítlo do literatury i hollywoodských filmů. Dva samci lva celých devět měsíců útočili na dělníky od železnice. Nakonec ale byli oba zastřeleni.

Podle záznamů železniční společnosti zabili asi 28 lidí, plukovník John Patterson, který oba skolil, mluvil dokonce o 135 obětech. Těla obou zastřelených lvů-lidožroutů se podle serveru IFL Science dostala do Field Museum of Natural History v americkém Chicagu, kde se nacházejí dodnes.

Kurátor Muzea doktor Bruce Patterson se rozhodl lvi více prozkoumat. Díky tomu zjistil, že jedno ze zvířat mělo infekci v kořenu špičáku. To lva nejen dráždilo, ale způsobovalo mu to neustálou bolest. Z toho Patterson usoudil, že pro něj bylo obtížnější ulovit si potravu. „Lvi obvykle používají čelisti, aby chytili kořist jako jsou zebry a pakoni, a pak je dusí,“ vysvětluje Patterson „Pro zraněného lva by bylo nepochybně těžké chytit a zabít velkou bojující kořist - a lidi je o tolik jednodušší ulovit,“ uvedl s tím, že i to je zřejmě důvod, proč lvi začali lovit dělníky.

Přestože druhý lev měl také zlomený zub, zřejmě mu to nebránilo v lovu, chuť na lidské maso ale mohl dostat díky svému parťákovi. Izotopová analýza chlupů a kolagenu obou lvů ukázala, že i když lidé tvořili až 30 procent stravy jednoho ze lvů v pozdějších letech, u druhého to bylo jen 13 procent.

Doktor Patersonn, který se shodou okolností jmenuje stejně jako lovec, který lvi zabil, publikoval studii, ve které uvádí, že i zambijský lev, který snědl šest lidí v roce 1991, měl velké problémy se zuby, což naznačuje, že to může být důvod, proč lvi lidi loví.

Dříve se mělo za to, že lvi mohou na lidi útočit v zoufalství v důsledku velkého sucha. Nicméně, Patterson a i další vědkyně, doktorka Larisa DeSantisová z Vanderbilt University, zjistili, že ani jeden ze zubů lvů z Tsavo nenesly známky opotřebení kvůli křoupání kostí, ke kterému se obvykle uchylují, když jsou zásoby potravin malé.

Patterson řekl serveru IFL Science, že zdraví lvi jen málokdy jedí lidi, protože „lvi jsou chytří a lidé jsou nebezpeční.“ Zebry mohou mít smrtící kop, ale pokud lev jednu chytí, zbytek stáda ho neudupe k smrti kvůli pomstě. Lidé, na druhé straně, obvykle smrt jiného člověka oplácí. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamisté z Boko Haram unesli přes sto školaček, armáda jich osvobodila 76

22.02.2018 07:35 Abuja - Nigerijská armáda osvobodila 76 školaček, které se pohřešovaly po středečním útoku Boko…

Islamisté z Boko Haram zaútočili na školu v Nigérii, pohřešuje se 111 dívek

21.02.2018 21:19 Abuja – Před dvěma dny islamistická skupina Boko Haram zaútočila na vesnici s dívčí školou na…

V Mali při výbuchu zahynuli dva francouzští vojáci

21.02.2018 19:48 Paříž - Úřad francouzského prezidenta uvedl, že v Mali zemřeli dva francouzští vojáci. Zabila je…

Ozbrojenci brání černochům vrátit se do libyjského města, ti kolabují v…

21.02.2018 08:27 Tripolis - Experti OSN vyzývají libyjské úřady, aby zajistily bezpečný návrat domů několika stům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama