Opozice v Keni tvrdí, že její kandidát vyhrál prezidentské volby

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie nezaznamenali žádné hromadné nebo lokální manipulace při úterních parlamentních a prezidentských volbách v Keni. Řekla to dnes šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sídlo EU

Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Keňská opozice přitom od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Volební komise dnes přiznala, že hackeři se po úterních prezidentských a parlamentních volbách pokusili proniknout do její databáze. Podle ní se jim to ale nepodařilo. Komise dosud pokus o napadení svých počítačů popírala. Dnes také podle agentury AFP oznámila, že volební výsledky zveřejní nejdříve v pátek v poledne.

Keňská opozice dnes vznesla požadavek, aby její kandidát Raila Odinga byl prohlášen vítězem úterních prezidentských voleb. Podle předběžných a téměř úplných výsledků hlasování ale jasně vede současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice podle agentury AFP tvrdí, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Ten prý dostal přes osm miliónů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob. 

Témata: EU | Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marocký král udělil milost více než 400 lidem, je mezi nimi i 13 teroristů

21.08.2017 18:52 Rabat - V neděli udělil marocký král Muhammad VI. milost více než čtyřem stovkám odsouzených.  Je…

Nigerijský prezident chce zesílit boj proti Boko Haram, v zemi doutná…

21.08.2017 13:22 Abuja - Nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který se po více než třech měsících vrátil z léčení…

Katastrofa v Sieře Leone má již 500 obětí, stovky lidí jsou nezvěstné

21.08.2017 07:25 Freetown - Zdravotníci v Sieře Leone zvýšili bilanci obětí pondělních sesuvů půdy u metropole…

Prezident Nigérie se po léčbě v Británii vrátil domů, jeho stav vláda tají

19.08.2017 20:21 Abuja - Nigerijský prezident Muhammadu Buhari (74) se dnes po tříměsíční léčbě v Británii vrátil do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama