Opozice v Keni tvrdí, že její kandidát vyhrál prezidentské volby

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie nezaznamenali žádné hromadné nebo lokální manipulace při úterních parlamentních a prezidentských volbách v Keni. Řekla to dnes šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sídlo EU

Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Keňská opozice přitom od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Volební komise dnes přiznala, že hackeři se po úterních prezidentských a parlamentních volbách pokusili proniknout do její databáze. Podle ní se jim to ale nepodařilo. Komise dosud pokus o napadení svých počítačů popírala. Dnes také podle agentury AFP oznámila, že volební výsledky zveřejní nejdříve v pátek v poledne.

Keňská opozice dnes vznesla požadavek, aby její kandidát Raila Odinga byl prohlášen vítězem úterních prezidentských voleb. Podle předběžných a téměř úplných výsledků hlasování ale jasně vede současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice podle agentury AFP tvrdí, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Ten prý dostal přes osm miliónů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob. 

Témata: EU | Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamisté z Boko Haram propustili většinu školaček, pět dívek věznění…

21.03.2018 14:48 Aktualizováno Abuja - Islamisté z Boko Haram dnes propustili téměř všech 110 školaček unesených 19. února z města…

Uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

20.03.2018 10:01 Aktualizováno Dvůr Králové nad Labem - V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící…

IS není mrtev: Tisíce bojovníků jen čekají na příležitost. Kde je jich…

19.03.2018 15:05 Teroristická skupina Islámský stát postupně přichází o území, které získala v minulých letech.…

Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

17.03.2018 20:01 Aktualizováno Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama