Opozice v Keni tvrdí, že její kandidát vyhrál prezidentské volby

Nairobi - Pozorovatelé Evropské unie nezaznamenali žádné hromadné nebo lokální manipulace při úterních parlamentních a prezidentských volbách v Keni. Řekla to dnes šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Sídlo EU

Dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě. Keňská opozice přitom od středy tvrdí, že databázi volební komise napadli hackeři a upravili výsledky ve prospěch současné hlavy státu Uhurua Kenyatty.

Volební komise dnes přiznala, že hackeři se po úterních prezidentských a parlamentních volbách pokusili proniknout do její databáze. Podle ní se jim to ale nepodařilo. Komise dosud pokus o napadení svých počítačů popírala. Dnes také podle agentury AFP oznámila, že volební výsledky zveřejní nejdříve v pátek v poledne.

Keňská opozice dnes vznesla požadavek, aby její kandidát Raila Odinga byl prohlášen vítězem úterních prezidentských voleb. Podle předběžných a téměř úplných výsledků hlasování ale jasně vede současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice podle agentury AFP tvrdí, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Ten prý dostal přes osm miliónů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Přestože Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech země ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci podle agentury AFP zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Volby v Keni jsou ostře sledované, protože jim předcházely násilnosti a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 osob. 

Témata: EU | Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest za zvěrstva v Kongu: Válečný zločinec má vyplatit deset milionů…

15.12.2017 16:36 Haag - U Mezinárodní trestní soud (ICC) se dnes konal další proces s šéfem konžských milicí z…

Šílený monarchista chce obnovit ruské carství. Neuhádnete, které místo si…

15.12.2017 08:32 Banjul - Ruský monarchista Anton Bakov v uplynulých dnech ohlásil uzavření dohody s Gambií o…

Země EU slíbily přijmout až 40.000 migrantů z Libye

14.12.2017 22:18 Aktualizováno Brusel - Přesídlení až 40.000 z migrantů momentálně držených v Libyi slíbily umožnit členské země…

Osahával mě a líbal, obvinila žena amerického politika. Spáchal sebevraždu

14.12.2017 15:28 Frankfort (USA) - Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama