Naberou uprchlíky, po cestě je shodí do moře, aby se utopili. A pak jedou pro další. Odborníci poukazují na nový vražedný trend

Během dvou dnů se při dvou případech utopilo při pobřeží Jemenu celkem 19 uprchlíků. Tyto zprávy vyvolávají obavy z „nového trendu“, kdy pašeráci lidí naloží uprchlíky na loď, uprostřed moře je nahází do vody a vydají se pro další „várku migrantů“. Informuje o tom server The Independent.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Přinejmenším 19 migrantů se utopilo poté, co pašeráci donutili 160 lidí vyskákat z lodi na širém moři u pobřeží Jemenu pašeráky. Může jít znepokojující nový trend, varuje migrační agentura OSN. Zpráva Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) byla zveřejněna ani ne den poté, co bylo zveřejněno, že až 50 migrantů z Etiopie a Somálska bylo „úmyslně utopeno" pašeráky,  kteří je vytlačili z lodi poblíž provincie Shabwa v jižním Jemenu. 

„Zvažujeme, jestli je to nový trend," řekla Olivia Headonová, mluvčí IOM, pro The Independent . „Pašeráci si dobře uvědomují, co se děje v Jemenu, takže se možná snaží chránit vlastní krk a ohrožují životy ostatních lidí." Na pláži bylo nalezeno šest těl, 13 lidí se stále pohřešuje, předpokládá se, že jsou mrtví, dodala Headonová.

Pašeráci strčili migranty do moře kvůli strachu z vládních lodí, protože v oblasti došlo k posílení kontrol na hranicích, nebo aby se vyhnuli střetu s ozbrojenými skupinami na pobřeží Jemenu, uvádí IOM. Pak se vrátili do Afriky, aby naložili další migranty. Cestující na lodi většinou pocházeli z Etiopie a v průměru jim bylo asi 16 let. Při prvním incidentu ve středu pašeráci pod pohrůžkou použití zbraní do moře naházeli 120 cestujících.

Navzdory zuřící válce je Jemen jednou z oblíbených cest migrantů. Lodě mezi somálským poloostrovem a Jemenem doslova pendlují. Migranti většinou z Etiopie se pokoušejí dostat do zemí v Perském zálivu, které jsou bohaté na ropu. Po cestě se většinou zapletou s pašeráky nebo ozbrojenými skupinami, které jsou zapojené do tamní války, píše The Independent.

„Prodávají jim myšlenku na budoucnost, která pravděpodobně neexistuje ani v zemích v Perském zálivu, kde by mohli vydělat peníze, které by neměli doma, kde by mohli získat práci a začít se starat o sebe nebo o své rodiny." uvádí Headonová. „Bohužel, tento sen se snadno může změnit ve smrt, protože jim nedají všechny informace o nebezpečí číhajícím na cestě.“

Právě teď nad mořem foukají silné větry, takže cesta na malých lodích není bezpečná – to ale uprchlíci nevědí. A zřejmě ani nemají tušení, že v Jemenu zuří nějaká válka, podotýká Headonová. Jemenský konflikt je smrtelným rizikem sám o sobě. V březnu vláda Somálska obvinila koalici vedenou Saúdskou Arábii z úroku na loď u Jemenu, při kterém zemřelo nejméně 42 somálských uprchlíků.

V loňském roce v Jemenu přistálo více než 111.500 přistěhovalců, což je víc než rok předtím, uvedl regionální sekretariát pro migraci, seskupení mezinárodních agentur, které sledují migraci v oblasti. Za letošní rok už se do země dostalo asi 55 tisíc migrantů.

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Léčitelka oklamala stovky žen. Směs bylinek na otěhotnění byl nebezpečný…

21.01.2018 08:04 Konakry - V Guineji byla zatčena léčitelka, která oklamala stovky žen. Prodávala jim byliny, po…

V Libyi po bojích znovu otevřeli letiště v Tripolisu

20.01.2018 15:47 Tripolis - V Libyi po pěti dnech znovu otevřeli jediné fungující letiště u Tripolisu. Mítíka je…

Cizinci unesení na severu Nigérie jsou na svobodě, prý bez výkupného

20.01.2018 15:35 Abuja - Dva Američané a dva Kanaďané, kteří byli tento týden uneseni v severní Nigérii, se dostali…

Boje v Jižním Súdánu mohou zničit celou generaci, většina dětí ani nechodí…

19.01.2018 20:05 Juba - Agentura Reuters s odvoláním na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) informuje o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama