Keňská opozice nevěří sčítání hlasů, po prezidentském klání vidět volební počítače

Nairobi - Výsledky úterních prezidentských voleb v Keni, stále ještě nejsou známé, volební komise prozatím oficiální čísla nezveřejnila. Opozice ale již proces sčítání hlasů označila za zmanipulovaný a dnes požádala o přístup k serverům komise. 

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uhuru Kenyatta, nový prezident Keni

Na soud se opozice obrátit nechystá, protože to prý ani v minulosti nepomohlo. Představitel opozice James Orengo řekl, že stížnost k soudu není variantou, protože justice podle něj nepomohla v podobných případech ani v minulosti. Jen národ prý nikdy nezklamal. „Pokaždé, když byly ukradeny volby, keňský lid povstal...," prohlásil.

Opozice podle agentury Reuters tvrdí, že volební komise nerozptýlila její pochybnosti. Požaduje přístup k datům na počítačích komise, jinak výsledky hlasování neuzná. Podle předběžných výsledků vyhrála současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Předběžné výsledky volební komise ukazují, že získal o zhruba 1,4 milionu hlasů víc než opoziční kandidát Raila Odinga.

Ve čtvrtek však opozice uvedla, že z důvěrných zdrojů z volební komise získala údaje, podle nichž by měl být prezidentem vyhlášen Odinga. Prý dostal přes osm milionů hlasů, zatímco Kenyatta zhruba 7,75 milionu.

Komise ve stejný den přiznala, že hackeři se snažili proniknout do její databáze. Prý se jim to ale nepodařilo. Komise přitom ve středu pokus o napadení svých počítačů popřela. Opozice od středy tvrdí, že hackeři upravili výsledky ve prospěch Kenyatty.

Pozorovatelé EU ve čtvrtek uvedli, že nezaznamenali během voleb žádné hromadné ani lokální manipulace. Šéfka pozorovatelské mise Marietje Schaakeová nicméně dodala, že regulérnost sčítání hlasů vyhodnotí pozorovatelé až ve své závěrečné zprávě.

Přestože bývalý levicový premiér Odinga vyzval své stoupence k zachování klidu, na několika místech ve středu propukly nepokoje. Ve slumu v metropoli Nairobi zastřelila policie nejméně dvě osoby. Na jihovýchodě země strážníci zabili dva lidi, kteří napadli volební komisaře sčítající hlasy.

Násilnosti předcházely už samotnému hlasování a panují obavy z vývoje podobného tomu z roku 2007. Tehdy nepokoje po volbách přerostly v etnické čistky a připravily o život na 1100 lidí.

Témata: Keňa | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch v Mogadišu je třetím nejtragičtějším teroristickým útokem v historii

22.10.2017 15:43 Mogadišo - Počtem obětí, který dosáhl již 358, se teroristický útok v somálské metropoli Mogadišu z…

Při páteční přestřelce s radikály v Egyptě zahynulo nejméně 55 policistů

21.10.2017 14:17 Káhira - Ve střední části Egypta při přestřelce s radikály nejméně 55 policistů. Dalších šest…

Sexuální výchova desetiletých dívek v Ugandě? Aktivisté je chtějí poučit…

21.10.2017 09:26 Kampala - Sexuálně vzdělávat dívky už od věku deseti let? Právě s takovým nápadem přišli aktivisté.…

Během přestřelky s radikály v Egyptě zemřelo přes 14 policistů

20.10.2017 21:49 Káhira - Nejméně 14 policistů dnes zemřelo při přestřelce s radikály ve střední části Egypta.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama