Policie v JAR chce zabránit Mugabeové odjet ze země

Johannesburg - První dáma Zimbabwe Grace Mugabeová je podezřelá, že o víkendu v hotelu v johannesburské luxusní čtvrti Sandton napadla elektrickým kabelem modelku. Nezvyklou diplomatickou krizi už řeší i prezident Robert Mugabe.

Přidejte svůj názor

Robert Gabriel Mugabe

Jihoafrická policie požádala pohraničníky, aby Mugabeho manželce Grace zabránili odcestovat ze země. Tento týden se objevily zprávy, že se Mugabeová vrátila do Zimbabwe, později ale jihoafrické zdroje sdělily, že je stále v JAR.

Mugabeová prý napadla Gabriellu Engelsovou (20) a poranila ji na hlavě. Incident se prý odehrál v době schůzky Engelsové se syny zimbabwské první dámy. Podle zdrojů agentury AP dostala Engelsová nabídku na "finanční kompenzaci", ale výše nabízené sumy není známa. Mugabeová se měla k soudu dostavit v úterý, ale nepřišla.

Mugabeová zatím nebyla obviněna a vláda její země pro ni požádala o diplomatickou imunitu. Bývalý jihoafrický prokurátor Gerrie Nel, který je ochoten Engelsovou zastupovat, řekl, že v případě, že bude zimbabwské první dámě přiznána imunita, obrátí se na nejvyšší soud.

Mugabeová přijela do JAR kvůli svému zdravotnímu stavu. Jihoafričtí právníci tvrdí, že o imunitu měla požádat před cestou, a ne až se dostala v zemi do právního sporu.

Prezident Mugabe přicestoval s předstihem do JAR ve středu večer, aby se zúčastnil regionálního summitu. Jihoafrická vláda nevydala k případu Grace Mugabeové prohlášení a mluvčí ministerstva zahraniční neodpovídá dva dny na telefonáty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt otevřel pohraniční přechod s Pásmem Gazy

18.11.2017 15:13 Gaza - Egypt dnes otevřel hraniční přechod Rafáh mezi svým územím a palestinským Pásmem Gazy. Stalo…

Tisíce obyvatel Zimbabwe oslavují svržení Mugabeho

18.11.2017 10:46 Harare - Tisíce obyvatel zimbabwské metropole Harare dnes vyšly do ulic vyjádřit své nadšení nad…

Žena v čele Zimbabwe? Grace Mugabeová je manipulativní i mocichtivá, říká…

18.11.2017 09:29 ROZHOVOR - Zimbabwe nyní stojí na politickém rozcestí, který může skončit demokratizací systému i…

Zimbabwe připravuje odvolání prezidenta Mugabeho

17.11.2017 19:39 Aktualizováno Harare - Vedení zimbabwské vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama