Radikalizace Afričanů? Náboženské texty neznají, studie vyvrací mýtus o internetu

New York - Z nové studie OSN vyplývá, že většina mladých Afričanů, kteří se přidají k nějaké extremistické skupině, je z chudého prostředí. O náboženských textech a jejich interpretaci více než polovina z nich ví jen málo, nebo nic.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Studie vychází z rozhovorů se 718 Afričany, z nichž 495 se přidalo k radikálům. Badatelé z Rozvojového programu OSN (UNDP) se dotazovali mladých lidí z Keni, Nigérie, Somálska, Súdánu, Kamerunu a Nigeru.

Svou radikalizaci lidé odůvodňují zneužíváním pravomocí a násilím ze strany vlády: spouštěčem mnohdy bylo zabití či zatčení blízkého člověka.

BBC vyzdvihuje, že 57 procent mladých zradikalizovaných lidí ví "jen málo, nebo vůbec nic" o náboženských textech a jejich interpretaci. Badatelé se zajímali také o Afričany s identickým zázemím a zkušeností, kteří se k žádné extremistické skupině nepřidali. Na základě porovnání těchto dvou skupin došli k závěru, že šestiletá náboženská výchova o 32 procent snižuje pravděpodobnost, že se mladý člověk zradikalizuje.

Podle studie dochází k náboru do teroristické organizace Boko Haram či Šabáb hlavně prostřednictvím osobního kontaktu, a nikoli pomocí internetu, jak bývá obvyklé mimo africký kontinent. V době, kdy se respondenti přidali k radikálům, je nejvíce tížila potřeba najít si práci. Většina z nich neměla hezké dětství a nedostávalo se jim pozornosti rodičů.

UNDP odhaduje, že kvůli útokům extremistických skupin v letech 2011 až 2016 přišlo v Africe o život 33.300 lidí. Nejméně 17.000 obětí mají na svědomí operace Boko Haram, kvůli nimž muselo v oblasti Čadského jezera opustit svůj domov 2,8 milionu lidí.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mugabe rezignovat odmítá. Prezidentem bude do sjezdu vládní strany

19.11.2017 20:43 Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe dnes oproti očekávání neoznámil demisi. Ještě před pár…

Mugabe odstoupí z funkce prezidenta Zimbabwe

19.11.2017 19:22 Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe souhlasí s rezignací a připravuje prohlášení spolu s…

V Libyi se prodávají uprchlíci do otroctví za 8000 korun

19.11.2017 17:23 Tripolis - Libyjská vláda prošetří případy prodeje do otroctví na svém území. Uvedl to…

Situace v Nairobi je kritická. Policie zasáhla slzným plynem

19.11.2017 13:05 Nairobi - Nález čtyř mrtvých těl na ulici v chudinské čtvrti na okraji keňské metropole Nairobi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama