Radikalizace Afričanů? Náboženské texty neznají, studie vyvrací mýtus o internetu

New York - Z nové studie OSN vyplývá, že většina mladých Afričanů, kteří se přidají k nějaké extremistické skupině, je z chudého prostředí. O náboženských textech a jejich interpretaci více než polovina z nich ví jen málo, nebo nic.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Studie vychází z rozhovorů se 718 Afričany, z nichž 495 se přidalo k radikálům. Badatelé z Rozvojového programu OSN (UNDP) se dotazovali mladých lidí z Keni, Nigérie, Somálska, Súdánu, Kamerunu a Nigeru.

Svou radikalizaci lidé odůvodňují zneužíváním pravomocí a násilím ze strany vlády: spouštěčem mnohdy bylo zabití či zatčení blízkého člověka.

BBC vyzdvihuje, že 57 procent mladých zradikalizovaných lidí ví "jen málo, nebo vůbec nic" o náboženských textech a jejich interpretaci. Badatelé se zajímali také o Afričany s identickým zázemím a zkušeností, kteří se k žádné extremistické skupině nepřidali. Na základě porovnání těchto dvou skupin došli k závěru, že šestiletá náboženská výchova o 32 procent snižuje pravděpodobnost, že se mladý člověk zradikalizuje.

Podle studie dochází k náboru do teroristické organizace Boko Haram či Šabáb hlavně prostřednictvím osobního kontaktu, a nikoli pomocí internetu, jak bývá obvyklé mimo africký kontinent. V době, kdy se respondenti přidali k radikálům, je nejvíce tížila potřeba najít si práci. Většina z nich neměla hezké dětství a nedostávalo se jim pozornosti rodičů.

UNDP odhaduje, že kvůli útokům extremistických skupin v letech 2011 až 2016 přišlo v Africe o život 33.300 lidí. Nejméně 17.000 obětí mají na svědomí operace Boko Haram, kvůli nimž muselo v oblasti Čadského jezera opustit svůj domov 2,8 milionu lidí.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Parlamentní volby na Novém Zélandu zřejmě vyhrála vládní strana

23.09.2017 16:49 Aktualizováno Wellington - Vládní Novozélandská národní strana současného premiéra Billa Englishe zřejmě…

Siamská dvojčata jdou na univerzitu, je z toho senzace

22.09.2017 15:44 Iringa - Maria a Consolata Mwakikutiovy se staly prvními siamskými dvojčaty v Tanzanii, která byla…

Zastavení migrační krize? Ani náhodou, byznys jede dál

22.09.2017 13:18 Aktualizováno Tripolis - Osmadvacetiletý Ahmed Essa je Libyjec z minority Toubou. Jeho podnikání je jednoduché -…

U Libye ztroskotala loď, pohřešuje se sto migrantů

21.09.2017 13:21 Tripolis - U břehů Libye se nedávno potopila loď s uprchlíky, úřady pohřešují přes sto osob.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama