Somálská armáda svedla několikahodinovou bitvu s islamisty, nejméně 17 mrtvých

Mogadišo - Islamisté z Šabábu dnes ráno zaútočili ve městě Balad Hawo nedaleko keňských hranic. Po bitvě, která trvala několik hodin, armáda ozbrojence přiměla k ústupu. Boj si vyžádal nejméně 17 mrtvých.

Přidejte svůj názor

Islamisté, ilustrační fotografie

Obě strany uvádějí, že oddíl povstalců akci zahájil odpálením silné nálože v autě sebevražedným útočníkem. Šabáb ráno tvrdil, že město obsadil a že při tom zabil 24 vojáků.

"Probudil nás sebevražedný útok autem s výbušninami, po němž následoval tvrdý boj," sdělil podle Reuters mluvčí armády major Mohamed Abdullahi. Dodal, že vojáci pak Šabáb z města vyhnali.

Naproti tomu mluvčí Šabábu Abdiasis Abu Musab uvedl, že skupina bojovníků město opustila poté, co z místního vězení osvobodila 35 vězňů. Zároveň tvrdil, že bylo zabito nejméně 30 vojáků.

Podle Abdullahiho přišlo o život nejméně deset vojáků a sedm útočníků. Mluvčí nicméně připustil, že počet mrtvých může být ještě vyšší.

Somálskem zmítá válka od roku 1991, kdy velitelé kmenových ozbrojených skupin svrhli diktátora Siada Barreho a poté obrátili zbraně proti sobě navzájem.

Hnutí Šabáb, které je napojené na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní vlády a v Somálsku chce zavést islámské právo šaría. Šabáb útočí i v sousední Keni, která vyslala své vojáky do mise Africké unie v Somálsku (AMISOM). Do bojů s Šabábem jsou zapojeny již deset let také jednotky USA. Letos americká armáda své nasazení v Somálsku zintenzivnila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamisté z Boko Haram propustili většinu školaček, pět dívek věznění…

21.03.2018 14:48 Aktualizováno Abuja - Islamisté z Boko Haram dnes propustili téměř všech 110 školaček unesených 19. února z města…

Uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

20.03.2018 10:01 Aktualizováno Dvůr Králové nad Labem - V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící…

IS není mrtev: Tisíce bojovníků jen čekají na příležitost. Kde je jich…

19.03.2018 15:05 Teroristická skupina Islámský stát postupně přichází o území, které získala v minulých letech.…

Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

17.03.2018 20:01 Aktualizováno Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama