Tisíce mrtvých uprchlíků. Útěk přes Středozemní moře se pro mnohé změnil v noční můru

Tripolis - Uprchlické kempy v severní Libyi jsou plné lidí. Všichni zde čekají na svou příležitost, jak se přes moře dostat na území Itálie, a doufají v lepší život v Evropě. Jenže legálně to pořádně ani nejde, někteří tak s posledními úspory podplácejí mafii a překupníky, aby je v hrozných podmínkách na rozpadlých lodích převezli do jejich cíle. Úmrtnost je zde vysoká.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Od roku 2014 zemřelo, nebo se pohřešuje, přes 22 tisíc uprchlíků. A víc jak polovina z nich opustila svět během plavby přes Středozemní moře. Tato cesta byla pro utečence vždycky tou nejvíce nebezpečnou, jenže po uzavření balkánské trasy jim nic jiného nezbývá. Podmínky v táborech jsou alarmující, lidi jsou vystaveni šikaně, znásilněním, násilnostem i mučení včetně bití. Konflikty vznikají mezi samotnými uprchlíky, ale i s libyjskou pobřežní stráží.

Zpráva zveřejněná Mezinárodní komisí pro migraci hovoří o tom, že po dohodě s Tureckem se příliv migrantů do Evropě snížil, ale stoupl celkový počet úmrtí. V roce 2016 to bylo 1,2 mrtvých na 100 lidí, o rok později už 2,1 na 100 lidí. Cestu přes moře nyní nepřežije jeden z padesáti, tvrdí studie. Od roku 2014 bylo zde zaznamenáno víc mrtvých, než na jakékoliv jiné uprchlické trase po celém světě.

Amnesty International dlouhodobě kritizuje Itálii za to, že se snaží migranty udržet mimo svou pevninu, což v podstatě znamená vynést nad nimi rozsudek smrti s ohledem k tomu, jakému nebezpečí jsou vystavení v táborech na severu Libye. Omezení činnosti neziskových organizací vede jen k tomu, aby se lidé stali oběti překupníků, někteří jim za cestu platí i vlastními orgány, jiní skončí jako novodobí otroci, ženy jsou často nucené k prostituci.

Jean-Guy Vataux, který je dobrovolným medikem, novinářům řekl, že uprchlíci nemají mnoho možností. Cesta přes moře na rozpadlých lodích je nebezpečná, ale zůstat v táborech, která jsou často založená pod záštitou vlády, ale ve skutečnosti nad nimi drží dohled mafiáni, znamená vystavit se extrémnímu nebezpečí v podobě únosů, zabití či nucených prací.

Letos do Evropy dorazilo přes 120 tisíc migrantů, nejméně 82 procent z nich připlulo z Libye do Itálie. Zpráva se taky pokouší vyvrátit informace o ekonomických migrantech, 80 procent skutečná prchá ze strachu před válkou a konflikty. Mnoho migrantů prý původně ani nemělo plán, co bude jejich konečná destinace. Někteří lidé ze západoafrických států například chtěli hledat práci v Libyi, ale ve válkou postižené zemi se nakonec ocitli v zoufalé situaci.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český paraglidista Tomáš Lednik zahynul při neštěstí v Keni

23.01.2018 19:18 Nairobi - Přední český paraglidista Tomáš Lednik dnes zemřel při nehodě v údolí Kerio na západě…

Ugandská armáda tři měsíce válčila se zloději dobytka, 29 mrtvých

23.01.2018 08:19 Kampala - Ugandská armáda po tři měsíce bojovala se zloději dobytka, za tu dobu jich 29 zabila. V…

Weah oficiálně převzal úřad liberijského prezidenta

22.01.2018 20:38 Monrovia - Bývalá mezinárodní fotbalová hvězda George Weah dnes složil prezidentskou přísahu a…

Léčitelka oklamala stovky žen. Směs bylinek na otěhotnění byl nebezpečný…

21.01.2018 08:04 Konakry - V Guineji byla zatčena léčitelka, která oklamala stovky žen. Prodávala jim byliny, po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama