Boje v Kongu vyhnaly statisíce dětí ze škol. Přidají se k ozbrojencům, varuje rada pro uprchlíky

Kinshasa - Při střetech armády s povstalci v Kongu bylo zničeno přes 900 škol. Od mezinárodních dárců se vybrala pouze čtyři procenta finančních prostředků, které jsou zapotřebí na zajištění základního vzdělání.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kongo, ilustrační foto

Více než 850.000 dětí bylo v uplynulém roce v důsledku bojů v Kongu nuceno opustit své domovy. Celkem v africké zemi nechodí do školy až 7,4 milionu dětí. V některých městech školu nenavštěvuje až 92 procent dětí ve věku šest až 11 let.

"Když musí děti opustit své domovy, tak jsou nuceny přerušit školu nebo studium ukončí definitivně. Tento zásah do jejich vývoje zpomalí jejich osobní růst a negativně ovlivní ekonomiku a společnost celé země," řekl Celestin Kamori z Norské rady pro uprchlíky (NRC).

"Dárci by si měli uvědomit, že vzdělání je také nástrojem k zajištění bezpečnosti. U dětí, které navštěvují školy, je méně pravděpodobné, že se přidají k ozbrojeným skupinám," dodal.

Nejnovější vlna násilí v Kongu propukla v provincii Kasai poté, co byl při operaci konžské armády loni v srpnu zabit šéf milice Kamwina Nsapu. Tato milice požaduje po armádě, aby z oblasti Kasai stáhla své vojáky. To však armáda odmítá.

Témata: Kongo | škola | děti | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci unesli v Nigérii čtyři cizince, do oblasti míří speciální…

18.01.2018 10:47 Abuja - V Nigérii byli uneseni dva Američané a dva Kanaďané. Incident se stal ve státě Kaduna na…

Pistorius ve vězení prožívá peklo? Spoluvězni si na hendikepovaného…

17.01.2018 22:24 Aktualizováno Pretoria - Bývalý jihoafrický olympionik Oscar Pistorius se ve vězení popral se spoluvězni.…

Trumpův exporadce Bannon uzavřel s vyšetřovatelem dohodu, nebude muset…

17.01.2018 17:22 Washington – Bývalý hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel…

Letiště u Tripolisu pozastavilo provoz, v oblasti se tvrdě bojuje

15.01.2018 21:34 Aktualizováno Tripolis - V blízkosti letiště u libyjské metropole vypukly boje, při kterých přišlo o život…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama