Maroko chce zefektivnit hon na radikály v Evropě, obává se "obráceného terorismu"

Rabat - Marocká vláda pracuje na efektivnějším pátrání po Maročanech, kteří se v Evropě zradikalizovali. Tomu má mimo jiné pomoci sdílení informací s partnerskými státy. Útoky autem ze 17. srpna v Barceloně a Cambrils, které si vyžádaly 16 obětí, mají na svědomí právě Maročané.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ředitel marockého ústředního vyšetřovacího výboru Abdalhak Chijám v rozhovoru s AP řekl, že předcházet radikalizaci Maročanů v zahraničí je velmi důležité.

Součástí zefektivnění boje proti radikalizaci v zahraničí bude podle Chijáma sdílení informací s evropskými státy. Marocký ústřední výbor pro bezpečnost rovněž plánuje v partnerských zemích otevřít své kanceláře.

Marocký ústřední vyšetřovací výbor, který vznikl před dvěma lety jako instituce pro boj s terorismem a kriminalitou, rovněž podniká patřičné kroky v otázce návratu marockých radikálů ze Sýrie. K Islámskému státu (IS) se přidalo 1664 Maročanů. Marocké úřady zatkly 85 mužů, 14 žen a 27 nezletilých, kteří se vrátili ze Sýrie, Iráku a Libye, kde se přidali k IS.

Vláda si podle Chijáma uvědomuje, že v rámci boje proti terorismu kromě věznění extremistů je nutné podnikat kroky proti zdrojům radikalizace, jakými jsou například chudoba a radikální imámové. Rovněž je prý důležité integrovat bývalé radikály zpět do společnosti a školit umírněné imámy. V případě neúspěchu podle Chijáma hrozí takzvaný "obrácený terorismus", tedy že maročtí emigranti, kteří se zradikalizují v Evropě, přijedou do Maroka páchat útoky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu začne očkování proti ebole, počet obětí smrtícího viru vzrostl

27.05.2018 14:17 Aktualizováno Kinshasa - Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí…

Uprchlíci chtěli utéct ze zajetí, pašeráci do nich začali střílet. 15…

27.05.2018 11:40 Aktualizováno Tripolis - Nejméně 15 běženců bylo zabito a desítky dalších utrpěly zranění, když se pokoušeli…

V Ugandě se srazily autobus, traktor a náklaďák. Desítky mrtvých, z toho…

26.05.2018 15:51 Kampala - Při srážce autobusu, traktoru a nákladního auta zemřelo na severozápadě Ugandy nejméně 48…

V Kongu se potopila loď. Zahynulo 50 lidí, další jsou nezvěstní

25.05.2018 14:05 Kinshasa - Na řece na severozápadě Konga se potopila loď, nehoda si vyžádala zhruba 50 mrtvých. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama