Při etnických střetech v září umřely stovky lidí, hlásí etiopská vláda

Addis Abeba – Na jihu Etiopie při bojích o území mezi etniky Oromů a Somálců od začátku září zemřely stovky Oromů. Média o tom dnes informovala etiopská vláda. Centrální vláda se zatím marně snaží zprostředkovat dialog, dnes však uvedla, že do oblasti vyslala federální policii a armádu a že pořádek byl obnoven. Na pomoc lidem zasaženým konfliktem prý vyslala humanitární tým.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Násilí

Oba kmeny soupeří o kontrolu nad úrodnými oblastmi kolem svých hranic v podstatě od ustavení spolkových států pro jednotlivá etnika v roce 1994. „Můžeme říci, že stovky zástupců etnika Oromo byly zabity... a oběti jsou i na straně Somálců. Nevíme přesně, kolik je mrtvých, události vyšetřujeme," řekl podle agentury AFP vládní mluvčí Negeri Lencho.

Konflikty se údajně odehrávají podél hranic spolkových států Oromie a Somálsko na jihu Etiopie, kde nejsou územní spory v posledních desetiletích ničím neobvyklým. Podle serveru Quartz se farmáři z národa Oromů, který tvoří asi polovinu etiopského obyvatelstva, o zemědělskou půdu se Somálci, kteří jsou převážně chovateli dobytka, přetahují od samého vzniku svých států na konci roku 1994. Zvýšenou pozornost však v polovině září vzbudily zprávy o desítkách mrtvých a až 50.000 lidech prchajících z oblasti před násilím.

Místní regionální představitelé si teď vyměňují ostrá prohlášení a navzájem se obviňují například ze spolupráce s teroristickými organizacemi a zahraničními žoldnéři. Vůdce Oromie Lemma Megersa v polovině září prohlásil, že jeho spoluobčané jsou terčem "brutálního vraždění".

Minulý týden vyjádřilo obavy ohledně „znepokojivých zpráv" i americké velvyslanectví v Addis Abebě. Web časopisu Newsweek podotýká, že Etiopie je významným partnerem Washingtonu v oblasti bezpečnosti a terorismu ve východní Africe, za což na oplátku v roce 2016 obdržela finanční podporu ve výši 809 milionů dolarů (17,8 miliardy korun). „Žádáme etiopskou vládu, aby obvinění z násilí transparentně vyšetřila a potrestala viníky," uvedlo velvyslanectví USA.

„Tohle je to nejhorší, co jsme kdy zažili," řekl serveru Quartz o aktuálním násilí místní akademik, který si nepřál být jmenován. „Máte zde lidi ve městech, kteří jsou vyháněni z domovů. Zavání to etnickou čistkou," řekl.

Stát Somálsko na východě Etiopie zároveň nejvíce ze všech částí země postihuje dlouhodobé sucho, kvůli kterému potřebovalo na začátku září potravinovou pomoc přes osm milionů Etiopanů.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci v Pobřeží slonoviny nechtějí do školy. Násilím si vynucují delší volno

13.12.2017 22:05 Abidžan - V touze po delších vánočních svátcích sáhli žáci v Pobřeží slonoviny k násilí. Terčem…

Za problémy uprchlíků mohou Evropani, zuří Amnesty

12.12.2017 21:41 Aktualizováno Tripolis – Amnesty International se dnes výrazně pustila do kritiky Evropské unie, když blok…

V části Jižního Súdánu je vyhlášen výjimečný stav

12.12.2017 19:46 Juba - Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyhlásil výjimečný stav ve třech státech v centrální…

Znásilňovači školaček dostali v Tanzanii milost, ochránci práv dětí jsou…

12.12.2017 07:32 Dodoma - Prezident Tanzanie John Magufuli učinil značně kontroverzní krok. V sobotu dal milost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama