Kongo bylo navzdory kritice přijato do Rady OSN pro lidská práva

Ženeva/Kinshasa - Africký stát Kongo bylo dnes přijat do skupiny států Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Členství, jež drtivou většinou schválilo Valné shromáždění OSN, však kritizují Spojené státy i aktivisté za lidská práva.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kongo, ilustrační foto

Pro schválení Konga do rady hlasovalo 151 ze 193 členů Valného shromáždění. Země se tak stane součástí UNHRC společně s Angolou, Nigérií, Senegalem, Afghánistánem, Chile, Mexikem, Slovenskem nebo Ukrajinou. Jejich členství ve skupině platí tři roky.

Orgán v současné době vyšetřuje násilnosti spáchané konžskými armádními jednotkami v provincii Kasai na jihozápadě země.

Human Rights Watch (HRW) uvádí, že zvolení Konga do UNHRC je "urážkou mnoha obětí týrání, kterému je vystavila konžská vláda". "Vládním bezpečnostním složkám se připisuje odpovědnost za spáchání většiny násilností v provincii Kasai, kde bylo nalezeno bezmála 90 hromadných hrobů, což dokazuje, že Kongo si členství nezaslouží," řekl šéf HRW v New Yorku Louis Charbonneau.

Podobně hovoří i britský stálý zástupce v OSN. "Politické represe, útoky na civilisty, masové hroby. Vzhledem k tomu, co se v Kongu stalo minulý rok, je jeho zvolení do Rady pro lidský práva velkým zklamáním," okomentoval dnešní rozhodnutí Matthew Rycfort na svém twitteru.

Kandidaturu Konga na členství v UNHRC v červenci kritizovaly i Spojené státy. "Když státy africké skupiny předloží Radě OSN pro lidská práva kandidaturu na členství takových zemí, jako je Konžská demokratická republika, oslabují tím tuto organizaci - posilují tak navíc konflikt, který způsobuje tolik utrpení na tomto kontinentu," uvedla stálá zástupkyně USA Nikki Haleyová.

Témata: Kongo | UNHCR | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mugabe prý nechal manželku uchvátit moc, proces jeho odvolávání začne v…

20.11.2017 19:33 Harare - Politici vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) na…

Při demonstracích v Kongu zahynulo za sedm měsíců nejméně 56 lidí, většina…

20.11.2017 18:28 Kinshasa - Při demonstracích v Kongu zahynulo v období od dubna do října nejméně 56 lidí. V Kongu…

Diktátor Mugabe odstoupí, má získat imunitu. Video s generály a papíry…

20.11.2017 13:27 Aktualizováno Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe (93) přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že…

Keňským prezidentem je Kenyatty, potvrdil soud. Ve slumu vypukly nepokoje

20.11.2017 10:11 Nairobi - Keňský ústavní soud dnes potvrdil zvolení Uhuru Kenyatty prezidentem. Volby z 26. října…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama