Afričtí lídři jednají o ukončení praxe dětských sňatků

Dakar - V hlavním městě Senegalu se dnes sešli afričtí političtí lídři, aktivisté za lidská práva a místní činitelé, aby projednali společné úsilí za odstranění praktiky dětských sňatků ze západní a centrální Afriky. Schůzka v Dakaru potrvá do středy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Africké děti, ilustrační fotgorafie

V těchto oblastech je míra dětských sňatků nejvyšší na světě - více než třetina místních dívek se vdává před svými 18. narozeninami, v šesti zemích dokonce více než polovina. Informovala o tom agentura Reuters.

Za dětský sňatek se považuje takový, kde alespoň jedna strana nedosáhla věku 18 let. Podle Světové banky (SB) se každý den na světě provdá 20.000 neplnoletých žen. Tato praxe podle organizace narušuje snahy na omezení chudoby a má negativní dopady na zdraví žen a dětí, vzdělávání a eventuální příjmy.

Jednání v Dakaru bylo prvním svého druhu. Zúčastnili se ho vládní představitelé, zástupci občanské společnosti či náboženských skupin z 27 zemí. "Pro odstranění dětských sňatků je potřeba hnutí. Doufáme, že tato schůzka položí jeho základy," poznamenala Françoise Moudoutheová z organizace Girls not Brides. 

V regionu je oddávání dospívajících dívek hluboce zakořeněným jevem v důsledku chudoby, společenské nejistoty a náboženských zvyklostí. "Nelituji toho. Její svatba v nízkém věku zachránila naši čest," řekla televizi Al-Džazíra žena v Senegalu, která provdala svou dvanáctiletou dceru za muže ve věku dívčina otce. Je to prý lepší, než vypořádávat se s hanbou, kterou představuje neúmyslné zplození nemanželského dítěte.

S vymýcením dětských sňatků do roku 2030 počítá program Cílů udržitelného rozvoje OSN. Dětský fond OSN (UNICEF) ale dnes uvedl, že za současného trendu nezmizí dětské sňatky ze západní a centrální Afriky ani za 100 let.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt vyhostil novinářku britského listu The Times

24.03.2018 14:30 Káhira - Egyptské úřady zatkly britskou novinářku z listu The Times Bel Trewovou a vypověděly ji ze…

Evropě hrozí druhá migrační vlna, možná větší než ta z minulých let

24.03.2018 14:29 Aktualizováno Mezinárodní migrace z zemí v subsaharské Afriky během posledního desetiletí dramaticky vzrostla – a…

Výbuch bomby v Egyptě zabil policistu

24.03.2018 13:07 Alexandrie (Egypt) - Výbuch bomby umístěné v autě v druhém největším egyptském městě Alexandrii…

Obvinění Sarkozyho je božím trestem za rok 2011, tvrdí Kaddáfího bratranec

22.03.2018 20:59 Káhira - Obvinění vznesená proti francouzskému exprezidentovi Nicolasi Sarkozymu za korupci jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama