Je naší národní povinností znásilnit ženy, které nosí odhalující oblečení, tvrdí egyptský právník

Káhira - Egyptský právník tvrdí, že je národní povinností mužů znásilňovat dívky, které nosí odhalující oděvy jako jsou například roztrhané džínsy, které odkalují kůži. „Říkám, že když dívka chodí takhle, je vlastenecká povinnost sexuálně ji obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit," tvrdí Nabih al-Wahsh. Jeho slova cituje server The Independent.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Mladá dívka

Egyptský právník vyvolal pobouření, když řekl, že obtěžování a znásilňování dívek, které nosí odhalující oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinností". Nabih al-Wahsh, významný egyptský konzervativec, tato slova pronesl během televizní diskuze o návrhu zákona o prostituci.

„Jste šťastný, když uvidíte dívku, která jde po ulici a polovina z ní je odhalena?“ ptal se právník v diskuzi televize Al-Assema. „Dívky musí nejprve respektovat samy sebe, aby je mohli respektovat i ostatní. Bránit morálku je důležitější než bránit hranice," řekl.

Al-Wahsahova slova vyvolala bouřlivé reakce po celé zemi, egyptská Národní rada pro ženy oznámila, že plánuje podat stížnost proti celému televiznímu kanálu. Také požádala, aby média neposkytovala prostor jednotlivcům, kteří pronášejí podobné poznámky podněcující násilí vůči ženám.

„Všichni členové rady kritizovali a odsoudili toto prohlášení, které výslovně podporuje znásilnění a sexuální obtěžování," uvedla ve svém prohlášení rada pro ženy. Maya Morsiová, šéfka rady, poukazuje na to, že jeho poznámky představují porušení egyptské ústavy, která se výslovně snaží chránit práva žen. 

Egyptské hlavní město Káhira bylo v minulém měsíci označeno za „nejnebezpečnější" megapolí pro ženy. Studie, kterou zveřejnila Organizace Thomson Reuters Foundation a na které se podíleli odborníci na práva žen, hodnotila 19 světových měst s více než deseti miliony obyvatel, zaměřila se přitom na sexuální násilí, přístup ke zdravotní péči a vzdělání a pracovní příležitosti. 

Aktivisté zabývající se právy žen v Káhiře podle zpravodajského serveru BBC připisují špatné hodnocení egyptské metropole staleté tradici diskriminace, která omezuje snahy prosadit pokrokový přístup k ženám. Podle egyptské novinářky Šahiry Amínové je život pro ženy ve městě velmi těžký a obtěžování čelí i při tak běžné činnosti, jako je chůze po ulici.

Al-Wahsh je velice kontroverzní postavou. Minulý rok na sebe upoutal pozornost, když se ocitl před kamerami s australským imámem, který tvrdil, že nošení hidžábu je volbou, ne podmínkou jejich náboženství. Egyptský právník si v tu chvíli sundal botu a australského imáma s ní začal bít po hlavě. „Jste odpadlík! Jste nevěřící,“ křičel na něj Wahsh. „Jste duševně nemocný. Patříte do psychiatrické léčebny,“ opáčil mu imám. Šarvátka skončila rozbitím skleněného stolku, oba muže od sebe musel oddělit štáb.

Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnangagwavův první projev: Chtěli mě nechat zabít

22.11.2017 20:38 Harare - Za zrod nové demokracie v Zimbabwe označil poslední vývoj nastupující prezident Emmerson…

Novým prezidentem Zimbabwe bude odvolaný Mnangagwa

22.11.2017 17:16 Aktualizováno Harare - Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe.…

Po útoku křesťanů zemřelo v Nigérii nejméně 30 muslimů

22.11.2017 12:52 Kano - Více než 30 lidí zemřelo při útoku křesťanských zemědělců na muslimy v Nigérii.

Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

21.11.2017 21:41 Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama