Keňský ústavní soud dostal první stížnost na opakované prezidentské volby

Nairobi - Keňský exposlanec Harun Mwau dnes podal stížnost k ústavnímu soudu v souvislosti s opakovanými prezidentskými volbami. Ty se konaly 26. října a podle oficiálních výsledků je vyhrál stávající prezident Uhuru Kenyatta.

Přidejte svůj názor

Uhuru Kenyatta, nový prezident Keni

O půlnoci vyprší lhůta, ve které mohou Keňané vítězství Kenyatty soudně napadnout. Podle právních expertů se ještě objeví další stížnosti, napsal server listu Financial Times. Po dnešku bude mít ústavní soud 14 dní na potvrzení, či zneplatnění výsledku voleb, ve kterých získal Kenyatta při téměř 39procentní účasti přes 98 procent hlasů.

Říjnové volby se konaly poté, co ty původní ze začátku srpna označil soud za netransparentní a nezákonné. v důsledku pochybení volební komise. Její šéf při oznamování výsledků minulé pondělí uvedl, že nové hlasování bylo spravedlivé a důvěryhodné.

Mwau požaduje anulování Kenyattova vítězství, protože se podle něj volby nekonaly v souladu s ústavou, zejména s ohledem na nominaci kandidátů. Opozice minulý týden označila volby za podvod, její lídr Raila Odinga, který z opakovaného souboje o prezidentský úřad předtím odstoupil, ale údajně sám stížnost nepodá. Žádá ale, aby se do tří měsíců konaly nové volby pod dohledem nové volební komise. Chce rovněž bojkotovat společnosti napojené na rodinu prezidenta Kenyatty, stejně jako ty, které umožnily konání voleb.

V případě, že soud rozhodne ve prospěch současné hlavy státu, Kenyatta by prezidentskou přísahu složil 28. listopadu. V opačném případě Keňu čekají další volby a pokračování politické krize, která polarizuje místní obyvatelstvo a brzdí až do letošního léta poměrně výkonnou ekonomiku.

Odinga těsně před opakovanými volbami vyhlásil, že jeho politická strana NASA se mění v hnutí odporu proti vládě a vyzval stoupence, aby společně s ním legálním a nenásilným způsobem vystupovali proti vládě strany Jubilee Uhurua Kenyatty. Nenásilný měl být i bojkot říjnových voleb, při demonstracích v baštách opozice ale zemřelo nejméně osm lidí a bylo zraněno několik policistů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnangagwavův první projev: Chtěli mě nechat zabít

22.11.2017 20:38 Harare - Za zrod nové demokracie v Zimbabwe označil poslední vývoj nastupující prezident Emmerson…

Novým prezidentem Zimbabwe bude odvolaný Mnangagwa

22.11.2017 17:16 Aktualizováno Harare - Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe.…

Po útoku křesťanů zemřelo v Nigérii nejméně 30 muslimů

22.11.2017 12:52 Kano - Více než 30 lidí zemřelo při útoku křesťanských zemědělců na muslimy v Nigérii.

Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

21.11.2017 21:41 Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama