Keňský ústavní soud dostal první stížnost na opakované prezidentské volby

Nairobi - Keňský exposlanec Harun Mwau dnes podal stížnost k ústavnímu soudu v souvislosti s opakovanými prezidentskými volbami. Ty se konaly 26. října a podle oficiálních výsledků je vyhrál stávající prezident Uhuru Kenyatta.

Přidejte svůj názor

Uhuru Kenyatta, nový prezident Keni

O půlnoci vyprší lhůta, ve které mohou Keňané vítězství Kenyatty soudně napadnout. Podle právních expertů se ještě objeví další stížnosti, napsal server listu Financial Times. Po dnešku bude mít ústavní soud 14 dní na potvrzení, či zneplatnění výsledku voleb, ve kterých získal Kenyatta při téměř 39procentní účasti přes 98 procent hlasů.

Říjnové volby se konaly poté, co ty původní ze začátku srpna označil soud za netransparentní a nezákonné. v důsledku pochybení volební komise. Její šéf při oznamování výsledků minulé pondělí uvedl, že nové hlasování bylo spravedlivé a důvěryhodné.

Mwau požaduje anulování Kenyattova vítězství, protože se podle něj volby nekonaly v souladu s ústavou, zejména s ohledem na nominaci kandidátů. Opozice minulý týden označila volby za podvod, její lídr Raila Odinga, který z opakovaného souboje o prezidentský úřad předtím odstoupil, ale údajně sám stížnost nepodá. Žádá ale, aby se do tří měsíců konaly nové volby pod dohledem nové volební komise. Chce rovněž bojkotovat společnosti napojené na rodinu prezidenta Kenyatty, stejně jako ty, které umožnily konání voleb.

V případě, že soud rozhodne ve prospěch současné hlavy státu, Kenyatta by prezidentskou přísahu složil 28. listopadu. V opačném případě Keňu čekají další volby a pokračování politické krize, která polarizuje místní obyvatelstvo a brzdí až do letošního léta poměrně výkonnou ekonomiku.

Odinga těsně před opakovanými volbami vyhlásil, že jeho politická strana NASA se mění v hnutí odporu proti vládě a vyzval stoupence, aby společně s ním legálním a nenásilným způsobem vystupovali proti vládě strany Jubilee Uhurua Kenyatty. Nenásilný měl být i bojkot říjnových voleb, při demonstracích v baštách opozice ale zemřelo nejméně osm lidí a bylo zraněno několik policistů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamisté z Boko Haram unesli přes sto školaček, armáda jich osvobodila 76

22.02.2018 07:35 Abuja - Nigerijská armáda osvobodila 76 školaček, které se pohřešovaly po středečním útoku Boko…

Islamisté z Boko Haram zaútočili na školu v Nigérii, pohřešuje se 111 dívek

21.02.2018 21:19 Abuja – Před dvěma dny islamistická skupina Boko Haram zaútočila na vesnici s dívčí školou na…

V Mali při výbuchu zahynuli dva francouzští vojáci

21.02.2018 19:48 Paříž - Úřad francouzského prezidenta uvedl, že v Mali zemřeli dva francouzští vojáci. Zabila je…

Ozbrojenci brání černochům vrátit se do libyjského města, ti kolabují v…

21.02.2018 08:27 Tripolis - Experti OSN vyzývají libyjské úřady, aby zajistily bezpečný návrat domů několika stům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama