Egyptský obhájce lidských práv chce kandidovat na prezidenta, plány mu ale může zmařit soud

Káhira – V egyptských prezidentských volbách, které se v zemi uskuteční příští rok na jaře, bude kandidovat také egyptský právník, lidskoprávní aktivista a opoziční lídr Chálid Alí. Ten se zapsal do povědomí Egypťanů zejména vítězstvím ve sporu kolem rozhodnutí Káhiry vrátit Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři. Soud v lednu zrušil platnost dohody, jejíž sjednání vyvolalo masové protesty.

Přidejte svůj názor

Egypt

Alí se tak stal prvním potvrzeným kandidátem, napsala agentura Reuters. Očekává se, že současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí bude usilovat o znovuzvolení. Na prezidenta kandidoval Alí už v roce 2012 ve svých 40 letech, což je nejnižší povolený věk, a skončil sedmý.

Nyní chce uspět se socialistickým programem, jehož cílem je skoncovat s úspornými opatřeními a přerozdělovat bohatství. Na tiskové konferenci dnes kritizoval Sísího vládu a obvinil ji z potlačování svobod a ze zhoršení egyptského hospodářství i bezpečnostní situace v zemi.

„Přes všechnu temnotu, naděje stále žije. Vyzývám všechny části společnosti, aby se sjednotily ve společném boji za dobytí této naděje a záchranu tohoto národa," citovala lídra levicové strany Bread and Freedom Party (Strana chleba a svobody) agentura Reuters. „S tímto cílem jsem se rozhodl zahájit dnes prezidentskou kampaň," dodal.

Kandidaturu mu však mohou zkomplikovat soudy, pokud potvrdí dřívější rozsudek v kauze vulgárního gesta při oslavě soudního vítězství v lednu. Alí tehdy údajně směrem k budově soudu v Káhiře ukázal vztyčený prostředníček, za což dostal v září tříměsíční trest pro „urážku společenské morálky". Proti verdiktu se odvolal, pokud však s odvoláním neuspěje, nebude již způsobilý k boji o prezidentský úřad.

Mnozí v Egyptě vnímají proces jako politicky motivovaný. Za vlády prezidenta Sísího jsou odpůrci režimu běžně uvězňováni, podle Reuters jsou takových případů z posledních let tisíce. Vláda také odstavila nezávislá média a výrazně omezila provádění průzkumů veřejného mínění.

Témata: Egypt | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci brání černochům vrátit se do libyjského města, ti kolabují v…

21.02.2018 08:27 Tripolis - Experti OSN vyzývají libyjské úřady, aby zajistily bezpečný návrat domů několika stům…

Podivná smrt v Hurghadě: Turista neměl na doktora, nechali ho zemřít. A…

20.02.2018 18:33 Aktualizováno Svět obletěla zpráva o dalším podivném úmrtí, ke které došlo v oblíbeném egyptském letovisku…

Armádě Nigérie unikl lídr Boko Haram, vojáci museli ustoupit

20.02.2018 13:55 Abuja - Nigerijští vojáci se při nedávné operaci dostali do těsné blízkosti hlavního tábora…

Taxislužba Uber zastaví své aktivity v Maroku

20.02.2018 08:26 Casablanca - Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zastaví své aktivity v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama