Egyptský obhájce lidských práv chce kandidovat na prezidenta, plány mu ale může zmařit soud

Káhira – V egyptských prezidentských volbách, které se v zemi uskuteční příští rok na jaře, bude kandidovat také egyptský právník, lidskoprávní aktivista a opoziční lídr Chálid Alí. Ten se zapsal do povědomí Egypťanů zejména vítězstvím ve sporu kolem rozhodnutí Káhiry vrátit Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři. Soud v lednu zrušil platnost dohody, jejíž sjednání vyvolalo masové protesty.

Přidejte svůj názor

Egypt

Alí se tak stal prvním potvrzeným kandidátem, napsala agentura Reuters. Očekává se, že současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí bude usilovat o znovuzvolení. Na prezidenta kandidoval Alí už v roce 2012 ve svých 40 letech, což je nejnižší povolený věk, a skončil sedmý.

Nyní chce uspět se socialistickým programem, jehož cílem je skoncovat s úspornými opatřeními a přerozdělovat bohatství. Na tiskové konferenci dnes kritizoval Sísího vládu a obvinil ji z potlačování svobod a ze zhoršení egyptského hospodářství i bezpečnostní situace v zemi.

„Přes všechnu temnotu, naděje stále žije. Vyzývám všechny části společnosti, aby se sjednotily ve společném boji za dobytí této naděje a záchranu tohoto národa," citovala lídra levicové strany Bread and Freedom Party (Strana chleba a svobody) agentura Reuters. „S tímto cílem jsem se rozhodl zahájit dnes prezidentskou kampaň," dodal.

Kandidaturu mu však mohou zkomplikovat soudy, pokud potvrdí dřívější rozsudek v kauze vulgárního gesta při oslavě soudního vítězství v lednu. Alí tehdy údajně směrem k budově soudu v Káhiře ukázal vztyčený prostředníček, za což dostal v září tříměsíční trest pro „urážku společenské morálky". Proti verdiktu se odvolal, pokud však s odvoláním neuspěje, nebude již způsobilý k boji o prezidentský úřad.

Mnozí v Egyptě vnímají proces jako politicky motivovaný. Za vlády prezidenta Sísího jsou odpůrci režimu běžně uvězňováni, podle Reuters jsou takových případů z posledních let tisíce. Vláda také odstavila nezávislá média a výrazně omezila provádění průzkumů veřejného mínění.

Témata: Egypt | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnangagwavův první projev: Chtěli mě nechat zabít

22.11.2017 20:38 Harare - Za zrod nové demokracie v Zimbabwe označil poslední vývoj nastupující prezident Emmerson…

Novým prezidentem Zimbabwe bude odvolaný Mnangagwa

22.11.2017 17:16 Aktualizováno Harare - Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe.…

Po útoku křesťanů zemřelo v Nigérii nejméně 30 muslimů

22.11.2017 12:52 Kano - Více než 30 lidí zemřelo při útoku křesťanských zemědělců na muslimy v Nigérii.

Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

21.11.2017 21:41 Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama