Převrat v Zimbabwe? Prezident JAR Zuma vyzval ke klidu a rozumnému řešení situace

Kapské Město - Jacob Zuma, prezident Jihoafrické republiky, vzal na vědomí vývoj politické situace v Zimbabwe s velkým znepokojením. Uvedl to jménem Jihoafrického rozvojového společenství, jehož je Zimbabwe součástí.

Přidejte svůj názor

Zuma, Jacob

Pětasedmdesátiletý Zuma vyzval ke klidu a zdrženlivosti představitele zimbabwských vojsk a prohlásil, že doufá, že situace v sousedním státu nepovede k neústavním změnám, jelikož by to bylo v rozporu s postoji Jihoafrického rozvojového společenství a Africké unie.

Prezident apeloval na vládu a ozbrojené síly Zimbabwe, aby přátelsky co nejdříve vyřešily politickou situaci v zemi. Vyzval také armádu k tomu, aby zajistila, že nebude v zemi ohrožen mír a bezpečnost.

Jihoafrické rozvojové společenství bude podle Zumy i nadále pečlivě sledovat situaci a bude připraveno poskytnout pomoc tam, kde to bude nezbytné.

SADC, jak Jihoafrickému rozvojovému společenství říká, spojuje 16 států v oblasti jižní Afriky. Zimbabwe je členem tohoto uskupení už od jeho vzniku v roce 1980.

Připomeňme, že vojáci Zimbabwe v noci na dnešek obsadili státní televizi ZBC. Jejím prostřednictvím se obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat a že prezident Robert Mugabe je v bezpečí. Zaměřují se prý "pouze na zločince z jeho (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemipřivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti". Cílem podle vojáků je postavit tyto lidi před spravedlnost a vrátit zemi do běžného provozu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná smrt v Hurghadě: Turista neměl na doktora, nechali ho zemřít. A…

20.02.2018 18:33 Aktualizováno Svět obletěla zpráva o dalším podivném úmrtí, ke které došlo v oblíbeném egyptském letovisku…

Armádě Nigérie unikl lídr Boko Haram, vojáci museli ustoupit

20.02.2018 13:55 Abuja - Nigerijští vojáci se při nedávné operaci dostali do těsné blízkosti hlavního tábora…

Taxislužba Uber zastaví své aktivity v Maroku

20.02.2018 08:26 Casablanca - Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zastaví své aktivity v…

V Nigérii propustili 475 podezřelých ze spolupráce s Boko Haram

18.02.2018 15:36 Abuja - Nigerijský soud dnes pro nedostatek důkazů propustil 475 lidí podezřelých ze spolupráce s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama