Převrat v Zimbabwe? Prezident JAR Zuma vyzval ke klidu a rozumnému řešení situace

Kapské Město - Jacob Zuma, prezident Jihoafrické republiky, vzal na vědomí vývoj politické situace v Zimbabwe s velkým znepokojením. Uvedl to jménem Jihoafrického rozvojového společenství, jehož je Zimbabwe součástí.

Přidejte svůj názor

Zuma, Jacob

Pětasedmdesátiletý Zuma vyzval ke klidu a zdrženlivosti představitele zimbabwských vojsk a prohlásil, že doufá, že situace v sousedním státu nepovede k neústavním změnám, jelikož by to bylo v rozporu s postoji Jihoafrického rozvojového společenství a Africké unie.

Prezident apeloval na vládu a ozbrojené síly Zimbabwe, aby přátelsky co nejdříve vyřešily politickou situaci v zemi. Vyzval také armádu k tomu, aby zajistila, že nebude v zemi ohrožen mír a bezpečnost.

Jihoafrické rozvojové společenství bude podle Zumy i nadále pečlivě sledovat situaci a bude připraveno poskytnout pomoc tam, kde to bude nezbytné.

SADC, jak Jihoafrickému rozvojovému společenství říká, spojuje 16 států v oblasti jižní Afriky. Zimbabwe je členem tohoto uskupení už od jeho vzniku v roce 1980.

Připomeňme, že vojáci Zimbabwe v noci na dnešek obsadili státní televizi ZBC. Jejím prostřednictvím se obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat a že prezident Robert Mugabe je v bezpečí. Zaměřují se prý "pouze na zločince z jeho (Mugabeho) okolí... kteří se dopouštějí trestných činů, jež zemipřivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti". Cílem podle vojáků je postavit tyto lidi před spravedlnost a vrátit zemi do běžného provozu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy zabily v Africe nejméně 18 lidí

21.05.2018 21:10 Mogadišo - Nejméně 18 lidí zahynulo při záplavách a prudkém větru v Somálsku a Džibutsku, přes…

Ebola už má 27 obětí, v Kongu začalo očkování

21.05.2018 20:27 Kinshasa - Očkování experimentální vakcínou proti ebole dnes začalo na severozápadě Konga, který se…

Ebola opět udeřila naplno. V čem je nová epidemie jiná než ta z roku 2014?

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Kinshasa - V demokratické republice Kongo vypukla další epidemie zabijácké eboly. Na webu…

Alžírsko vyhazuje migranty uprostřed Sahary. Organizace IOM je zděšena

18.05.2018 16:52 Alžír - Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) varuje před rodící se krizí na hranicích Alžírska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama