Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra, se dnes zastavil v Káhiře. Tam se setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Od soboty byl Harírí v Paříži, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Přidejte svůj názor

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Rozhovor mezi Harírím a Sísím se týkal zachování stability v Libanonu, ale bližší podrobnosti uvedeny nebyly. Harírí prý hodlá hovořit o politice až po svém návratu do vlasti. Do Bejrútu podle agentury Reuters přiletí v příštích hodinách. V Paříži Harírí uvedl, že se do Libanonu vrátí do středy, kdy země bude slavit výročí nezávislosti.

Rezignaci Harírí zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu.

Řada politologů však uvádí, že Saúdská Arábie Harírího, který je sunnita, přiměla k rezignaci, protože ho považovala za neschopného omezit moc radikálního Hizballáhu v libanonské vládě. O tom, že byl Harírí k rezignaci přinucen, hovořil i libanonský prezident Michel Aún.

Egyptská prezidentská kancelář uvedla, že Aún, který je spojencem Hizballáhu, se Sísím rovněž mluvil. Oba prezidenti se prý shodli, že je nutné hájit národní zájem Libanonu a zajistit stabilitu v zemi.

Někdejší vojenský velitel Sísí, který bojuje proti islamistickému terorismu, a v roce 2013 v Egyptě svrhl vládu Muslimského bratrstva, zdůraznil, že Saúdskou Arábii a státy Perského zálivu, které Egyptu poskytují pomoc, podporuje. Egyptský prezident ale rovněž zdůraznil, že nezvažuje podniknout kroky proti Hizballáhu, navzdory tomu, že Rijád chce vůči tomuto šíitskému hnutí zavést sankce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nigerijská armáda zatkla přes 400 džihádistů a členů jejich rodin

16.12.2017 11:19 Maiduguri (Nigérie) - Nigerijští vojáci zatkli přes 400 lidí spojených s hnutím Boko Haram. Jsou…

Trest za zvěrstva v Kongu: Válečný zločinec má vyplatit deset milionů…

15.12.2017 16:36 Haag - U Mezinárodní trestní soud (ICC) se dnes konal další proces s šéfem konžských milicí z…

Šílený monarchista chce obnovit ruské carství. Neuhádnete, které místo si…

15.12.2017 08:32 Banjul - Ruský monarchista Anton Bakov v uplynulých dnech ohlásil uzavření dohody s Gambií o…

Země EU slíbily přijmout až 40.000 migrantů z Libye

14.12.2017 22:18 Aktualizováno Brusel - Přesídlení až 40.000 z migrantů momentálně držených v Libyi slíbily umožnit členské země…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama