Strach z upírů se vymyká kontrole, rozzuřené davy lynčují a upalují podezřelé

Mulanje - Vyprávění o upírech se v Malawi mění v hysterii. V zemi jsou tradiční pověry mezi obyvatelstvem velmi rozšířeny. Mimo jiné tu jsou zabíjeni albíni, jimž jsou odebírány orgány používané v obřadech černé magie.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Upír?

Již týdny rozsévají nepravděpodobné povídačky o útocích upírů v Malawi chaos. Rozzuřený dav lynčoval až k smrti údajné vampýry a donutil tak armádu, aby zasáhla.

Jamiya Bauleniová z jihomalawské obce Ngolongoliwa vypráví svůj příběh před skupinkou bosých dětí. Bylo to 2. října v noci. "Viděla jsem světlo na střeše domu. Pak mě obstoupila mlha a já jsem se marně pokoušela zvednout z postele. Do mé levé ruky proniklo cosi jako jehla," líčí svůj zážitek.

Její sousedka Florence Kalungaová (27) tvrdí, že byla napadena téže noci. Spala po boku manžela, když uviděla světlo podobající se ohni. "Slyšela jsem, jak se otevíraly dveře, a cítila jsem, jak mým prstem prochází jehla," říká.

Poslední vlna pověstí o upírech přišla ze sousedního Mozambiku. Upíři údajně překročili hranice, aby sáli lidskou krev pod pláštíkem pomoci obyvatelstvu. Tentokrát tyto pověsti nabyly zvláště velkého rozsahu a jsou spojeny s násilnostmi.

Skupiny sebeobrany od září zavraždily nejméně devět osob podezřelých z toho, že sály nebo se pokusily sát lidskou krev. Orlendo Chaponda se 30. září málem stal obětí této honby na přízraky. Toho dne dorazily k jeho domku v Mulanje na jihu země desítky lidí vyzbrojených kameny a mačetami a křičely: "Ukrýváte vampýry!" Vyděšenému Orlendovi se podařilo na poslední chvíli utéci. Uchýlil se na policejní komisariát.

Pověsti o upírech se rozšířily po venkově a poté i v ekonomické metropoli země Blantyre. V říjnu v chudých čtvrtích hlídkovaly skupiny sebeobrany a hledaly upíry. Jednu osobu zaživa upálily a další ukamenovaly.

zdroj: YouTube

Nepokoje dosáhly takových rozměrů, že musel zasáhnout prezident Peter Mutharika. Ostře kritizoval "znepokojivé případy lidových soudů". "Nic nedokazuje existenci upírů. Jsou to lži, jejichž cílem je destabilizovat region," prohlásil.

Anthony Mtuta z Katolické univerzity v Malawi zdůrazňuje, že z povídaček o upírech profitují zločinci a chudí lidé si myslí, že na vině jsou bohatí. "Máte-li pěkné auto, jste podle nich upír. Všechno souvisí s nevzdělaností a chudobou," říká.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boko Haram povraždil dřevorubce, těla ležela na ploše několika stovek metrů

24.04.2018 10:27 Kano (Nigérie) - Džihádisté z teroristické skupiny Boko Haram mají v Nigérii na svědomí smrt…

Česko otevře novou ambasádu. Bude řídit pomoc zemím Sahelu

23.04.2018 16:54 Praha - Česko chce aktivněji pomáhat v zemích severoafrického regionu Sahel, otevře tam proto novou…

Libyjská pobřežní stráž zachránila 263 migrantů

22.04.2018 20:48 Tripolis - Libyjská pobřežní stráž dnes zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského…

Základna sil OSN v Mali se stala terčem minometného útoku

22.04.2018 19:01 Bamako - Poblíž základny mise OSN na severu Mali se dnes opět po týdnu ozývaly hlasité výbuchy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama