Parlament JAR musí připravit půdu pro sesazení Zumy, rozhodl soud

Johannesburg - Ústavní soud Jihoafrické republiky dnes rozhodl, že parlament musí připravit půdu pro odvolávací řízení proti prezidentu Jacobu Zumovi.

Přidejte svůj názor

Jacob Zuma

Soudci tak vyhodnotili stížnost opozice v souvislosti se zaplacením renovace Zumova venkovského sídla v hodnotě milionů dolarů ze státních peněz. Parlament podle soudu nesplnil povinnost danou ústavou, když dosud prezidenta nehnal k zodpovědnosti.

"Došli jsme k názoru, že shromáždění (dolní komora parlamentu) nevyvodilo pro prezidenta důsledky... Shromáždění musí ustavit mechanismus, který by mohl být použit pro odvolání prezidenta z úřadu," uvedl soudce Chris Jafta v rozsudku vysílaném v televizi. "Tím, že opomenul vytvoření takových pravidel, selhal parlament ve splnění své povinnosti," dodal Jafta s odkazem na jihoafrickou ústavu.

Zuma tak zažil další ze série nepříznivých verdiktů justice poté, co mu soud v polovině prosince nařídil zaplatit výlohy za proces, kterým se prezident snažil zabránit protikorupčnímu úřadu ve vyšetřování údajné korupce v jeho administrativě. Velká část jihoafrické veřejnosti žádá odstoupení hlavy státu zapletené do celé řady skandálů ještě před volbami, které se uskuteční v roce 2019.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy zabily v Africe nejméně 18 lidí

21.05.2018 21:10 Mogadišo - Nejméně 18 lidí zahynulo při záplavách a prudkém větru v Somálsku a Džibutsku, přes…

Ebola už má 27 obětí, v Kongu začalo očkování

21.05.2018 20:27 Kinshasa - Očkování experimentální vakcínou proti ebole dnes začalo na severozápadě Konga, který se…

Ebola opět udeřila naplno. V čem je nová epidemie jiná než ta z roku 2014?

20.05.2018 22:01 Aktualizováno Kinshasa - V demokratické republice Kongo vypukla další epidemie zabijácké eboly. Na webu…

Alžírsko vyhazuje migranty uprostřed Sahary. Organizace IOM je zděšena

18.05.2018 16:52 Alžír - Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) varuje před rodící se krizí na hranicích Alžírska…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama