Tunisko nekompromisně potlačuje protesty. Zatčeno bylo už přes 500 lidí

Tunis - Napříč Tuniskem propukly nepokoje v pondělí a země od té doby prožila tři bouřlivé noci. Policie za posledních 24 hodin zadržela přes 300 demonstrantů, kteří rabovali, zapalovali majetek a házeli kameny i zápalné lahve.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Do ulic lidé vyšli kvůli vyhrocení ekonomických problémů, jakými jsou nezaměstnanost, růst cen či stagnace mezd. S příchodem nového roku vláda v rámci úsporných opatření zvýšila ceny pohonných hmot či zdanění některých druhů zboží a služeb. "Už se tu nedá vyžít," řekl deníku The New York Times 27letý demonstrant z Tiburby, kde podle něj panuje bída a nedostatek práce.

Ve středu a v noci na dnešek bylo při nepokojích zatčeno 328 lidí za krádeže, rabování, žhářství a blokování ulic, řekl AFP mluvčí tuniského ministerstva vnitra. O den dříve skončilo podle úřadů ve vazbě 237 osob a desítky policistů utrpěly zranění. Jakákoli bilance ze strany demonstrantů podle světových médií není k dispozici.

zdroj: YouTube

Ve městě Siliána demonstranti házeli na příslušníky bezpečnostních sil zápalné lahve. Policie odpověděla slzným plynem. V Kaserínu se skupina mladých lidí pokoušela hořícími pneumatikami zablokovat silniční provoz, srážky se odehrály i v některých čtvrtích metropole Tunisu. V jednom z menších měst u hranice s Alžírskem byla údajně zapálena hlavní policejní stanice. Mluvčí ministerstva vnitra přesto uvedl, že "intenzita násilí se oproti minulým dnům snížila". Na pátek jsou ale plánovány velké protestní akce, napsal zpravodajský web BBC.

"Protestující z okrajových oblastí jsou úřady a velkými médii zobrazováni jako výtržníci a zločinci," řekla Olfa Lamloumová, která má na starosti Tunisko v neziskové organizaci International Alert, jejímž cílem je hledání mírových řešení konfliktů. Tito Tunisané ale podle ní vyjadřují "opravdovou sociální beznaděj". Lamloumová se obává, "že je prezentován stejný narativ jako před revolucí".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libyjská pobřežní stráž zachránila 263 migrantů

22.04.2018 20:48 Tripolis - Libyjská pobřežní stráž dnes zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského…

Základna sil OSN v Mali se stala terčem minometného útoku

22.04.2018 19:01 Bamako - Poblíž základny mise OSN na severu Mali se dnes opět po týdnu ozývaly hlasité výbuchy…

Libyjský ropovod zachvátil požár. Zřejmě jde o teroristický útok

22.04.2018 19:01 Aktualizováno Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu…

Libyjský ropovod zachvátil požáry údajně je to teroristický útok

22.04.2018 09:49 Benghází (Libye) - Libyjský ropovod, který dopravuje ropu do přístavního města Sidra, v sobotu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama