Komando v JAR podniklo zátah na prezidentovy spojence. Zuma s rezignací váhá

Johannesburg - Elitní jednotky jihoafrické policie dnes zasahovaly v Johannesburgu v rezidenci podnikatelů blízkých prezidentovi Jacobu Zumovi (75). Ten se dnes vyjádřil k požadavku, aby odstoupil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zuma, Jacob

Zásah se odehrál v časných ranních hodinách v luxusní rezidenci podnikatelů Guptových. Zatčeni byli dva lidé, nejméně jeden z nich je členem rodiny Guptů.

Podle mluvčího speciálních jednotek souvisí policejní zásah s vyšetřováním rodiny Guptů, která údajně ovlivňovala obsazování ministerských postů. Přátelství s prezidentem mělo rodinnému klanu také posloužit k získání veřejných zakázek v hodnotě stovek milionů dolarů. Zuma i bratři Guptové obvinění odmítají.

Vládní strana Africký národní kongres (ANC) chce, aby Zuma složil funkci ještě dnes, prohlásil jeden z předáků strany Paul Mashatile. Jinak podle něj hlavu státu ve čtvrtek sesadí parlament, kde má ANC většinu. Stejné varování adresoval Zumovi i šéf poslanců ANC v zákonodárném sboru Jackson Mthembu. Ten podle agentury Reuters dodal, že ANC si přeje jako novou hlavu státu viceprezidenta Cyrila Ramaphosu.

Zuma dnes navrhl ANC), že odstoupí po červnu, aby se zachovala jistota a jednota v zemi, která má zanedlouho hostit summit skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika). Na této akci chtěl prý představit zahraničním státníkům viceprezidenta Ramaphosu.

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Prezident dnes prohlásil, že neudělal nic špatného a že neexistují reálné důvody pro jeho předčasný odchod z funkce. ANC s ním prý také nevedl žádné interní disciplinární řízení. Se stranou je nadále ochoten jednat, přičemž si myslí, že země se dostává do krize.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě odkryli starověké pohřebiště s tisícovkou soch

24.02.2018 18:36 Káhira - Egyptští a němečtí archeologové odkryli v údolí Nilu 2500 let staré pohřebiště, kde v…

Počet mrtvých po atentátech v Mogadišu vystoupal na 38

24.02.2018 11:26 Mogadišo - Na 38 mrtvých vystoupila bilance dvou pátečních atentátů v somálské metropoli Mogadišu.…

Jihoafrické síly zadržely vrahy pěti policistů

24.02.2018 10:32 Johannesburg - Jihoafrické bezpečnostní síly dopadly v pátek útočníky, kteří o dva dny dříve zabili…

Somálskem otřásly výbuchy a střelba. Ozbrojenci útočí u sídla prezidenta,…

23.02.2018 19:31 Aktualizováno Mogadišo - Somálskou metropolí Mogadišem dnes otřásly dva výbuchy bomb nastražených v autech. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama