Zpět na latríny? Den nula se v Kapském Městě stává pomalu realitou

Kapské Město/Praha - Druhé největší město v Jihoafrické republice čeká nelehká doba. Kvůli extrémnímu suchu, které Kapské Město sužuje již několik let, s velkou pravděpodobností jeho občanům přestane téct z kohoutků voda. Žádné sprchování, praní apod. "Den nula" se blíží.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Voda

70 dnů. Zhruba tolik času zbývá obyvatelům Kapského Města, než jim přestane téct jakákoli voda z kohoutků. Existuje totiž reálná hrozba, že k tomu skutečně dojde. Oblast se totiž potýká s několikaletým extrémním suchem, které si nejspíše vybere svou daň. Když k tomu přičtete i lidi ignorující varování a jejich neustálé plýtvání vodou, dalo se očekávat, že se hrozba stane realitou.

V Kapském Městě platil limit 87 litrů vody denně na osobu. Od února se však limit dramaticky snížil, konkrétně na 50 litrů. Pokud se však zásoba vody sníží na 12,5 %, tak se kohoutky definitivně uzavřou. Takzvaný den nula byl stanovený na 21. dubna 2018. Náměstek primátora Ian Neilson však pro server The Guardian připomněl, že k tomu nemusí vůbec dojít. Podle něj stačí snížit tlak v potrubí a vést informační kampaň o úspoře vody. Pokud se podaří snížit denní spotřebu města z 1,2 miliardy litrů na 540 miliónů litrů, mohly by kohoutky zůstat otevřené až do května, kdy město očekává období dešťů.

Používání pitné vody zatím bude zachováno pouze pro nespecifikované zařízení. Budou však upřednostněny některé oblasti, které mají vyšší hustotu zalidnění. To vše ale za extrémního omezení, pouze na základní potřeby. Chystá se zavření několika škol, které nemají vlastní zásobu dešťové vody.Platí to i pro firmy, protože nebudou moct zajistit běžný provoz toalet a samozřejmě dostatek pitné vody. Mělo by být vybudováno 200 stanic, které budou sloužit jako výdejní místo hlídané ozbrojenými složkami. Jedno místo tak připadne na 20 tisíc obyvatel.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je minimální denní limit na osobu 25 litrů, což se bude dodržovat přesně v tomto případě. Město stále nemá ani krizový plán, který by počítal s distribucí vody. Pokud se černý scénář naplní, obyvatelé se budou muset rozloučit nejen se sprchováním nebo praním, ale také s obyčejným splachováním toalety. Pro snížení spotřeby vody tak budou muset obyvatelé opět používat latríny, protože i tak ušetří několik litrů denně.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nová" ebola děsí stále víc: Všechny sousední státy Konga se mobilizují

23.05.2018 16:11 Kinshasa - Devět zemí sousedících s Kongem se mobilizuje s cílem zabránit rozšíření epidemie eboly…

Před 25 lety vznikla Eritrea. Z "africké KLDR" prchají lidé do Evropy

23.05.2018 09:47 Asmara - Před 25 lety, 24. května 1993, vznikl vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii nový…

Nová migrační trasa? Trvala 35 dní, uprchlíci unikli smrti jen o vlásek

23.05.2018 09:36 Rio de Janeiro - Skupina uprchlíků byla zadržena brazilskou pobřežní stráží přibližně 120 kilometrů…

Záplavy zabily v Africe nejméně 18 lidí

21.05.2018 21:10 Mogadišo - Nejméně 18 lidí zahynulo při záplavách a prudkém větru v Somálsku a Džibutsku, přes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama