V JAR se rozloučili s Winnií Mandelovou, zazněla nečekaně ostrá slova

Johannesburg - Jihoafrická republika se dnes rozloučila s ikonou svého boje proti apartheidu Winnie Madikizelaovou-Mandelovou. Prezident Cyril Ramaphosa ji nazval zesnulou "matkou našeho národa" a "velkou africkou ženou".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pohřeb Winnie Madikizelaové-Mandelové

Druhá manželka exprezidenta Nelsona Mandely zemřela 2. dubna ve věku 81 let. Pietní ceremonie na stadionu Orlando se zúčastnily tisíce lidí, promluvila i modelka Naomi Campbellová. Na pohřeb přijeli také čelní politici různých afrických sousedních zemí. "Matka národa je mrtvá, neodešla ale navždy," řekl Ramaphosa. Žije dál ve všech těch, kdo všude na světě bojují za svá práva.

Rakev s ostatky Winnie Mandelové zahalenou do národní vlajky přinesli na stadion v Sowetu, předměstí Johannesburgu, po červeném koberci vojáci. Sbor zazpíval národní hymnu a oblíbené písně zesnulé.

Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema, obdivovatel Winnie Mandelové, který převzal její ohnivou rétoriku, uvedl, že v boji proti apartheidu vždy stavěla zemi nad vlastní bezpečí. "Byla neustále vystavena nebezpečí, připravená přijít o život svůj a dokonce i životy svých dětí, které byly jejími politickými aktivitami ohroženy," řekl Malema na stadionu.

zdroj: YouTube

Zenani Mandelová-Dlaminiová, starší dcera zesnulé, obvinila média ze spoluviny na dlouhé pomlouvačné kampani vedené proti její matce. "Tím, že ji vychvalujete teď, když odešla, jen ukazujete své pokrytectví. Je zřejmé, že Jihoafrická republika, a ve skutečnosti celý svět, má pro muže a ženy rozdílné morální normy," řekla.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho ale Mandela strávil 27 let ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelaová-Mandelová byla i kontroverzní osobností, byla spojována s únosy, mučením a dokonce vraždou. V roce 1991 byla odsouzena k šesti letům vězení za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce, po dovolání ale vyvázla pouze s pokutou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Západní břeh Jordánu už není podle USA okupovaný. Izraelský tisk přetřásá…

26.04.2018 10:06 Jeruzalém - Americké ministerstvo zahraničí odmítlo odpovědět na dotaz, zda považuje palestinský…

Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby, nejspíš z období genocidy

26.04.2018 09:01 Kigali - Ve Rwandě objevili čtyři masové hroby, které nejspíš pocházejí z období genocidy v roce…

Egypt trápí silný déšť: Voda zaplavila silnice, řidiči zůstali přes noc…

25.04.2018 21:00 Káhira - Egyptskou metropoli Káhiru a další části této africké země v noci na dnešek zasáhl…

Konec agresivních žebráků a prodejců? V Egyptě budou hrozit vysoké pokuty

25.04.2018 17:54 Káhira - Egypt tento týden schválil zákon, který ukládá vysoké pokuty za obtěžování turistů.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama