Při útoku v Nigérii zemřeli dva katoličtí kněží a 16 věřících

Abuja - Dva katoličtí kněží a nejméně 16 věřících bylo dnes zabito při útoku na kostel v jihovýchodní Nigérii, kde se v posledních měsících stupňuje násilí mezi komunitami farmářů a kočovných pastevců. Útok je připisován muslimským chovatelům dobytka, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Nigérie, ilustrační fotografie

Kostel ve vesnici Mbalom, v němž se právě odehrával pohřební obřad, přepadlo v časných ranních hodinách asi 30 ozbrojených mužů, uvedl šéf policie spolkového státu Benue Fatai Owoseni. Útočníci podle jednoho svědka následně ve vesnici "vydrancovali více než 60 domů, zemědělské plochy a sýpky".

"Pravděpodobně bandité zaútočili na Mbalom a zabili dva reverendy... V místě útoku jsme zajistili 16 těl (věřících) a těla dvou kněžích," řekl Owoseni s tím, že policie prohledává celou oblast, aby pachatele vypátrala.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari označil událost za ohavný zločin, jehož cílem je přiživit náboženský konflikt a uvrhnout místní komunity do krvavé koupele, jež nebere konce. Vláda, dlouhodobě v souvislosti s bojem mezi křesťany a muslimy kritizovaná za nečinnost, vyslala na začátku roku do několika států včetně Benue armádu.

Státy v centrální části Nigérie jsou pravidelně dějištěm střetů mezi kočovnými pastevci a farmáři křesťanského vyznání, které podle úřadů jen od začátku roku vyhnaly z domovů na 175.000 lidí. Agentura AP uvedla, že před několika dny bylo v Benue při údajném útoku pastevců zabito deset lidí.

Jádrem sporů nicméně podle AFP není náboženství, ale přístup k půdě a vodě. Prohlubuje je rychlý růst nigerijské populace, která aktuálně čítá 180 milionů lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci chtěli utéct ze zajetí, pašeráci do nich začali střílet. 15…

27.05.2018 11:40 Aktualizováno Tripolis - Nejméně 15 běženců bylo zabito a desítky dalších utrpěly zranění, když se pokoušeli…

Na severozápadě Konga začne očkování proti ebole, počet nakažených roste

27.05.2018 08:23 Kinshasa - Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí…

V Ugandě se srazily autobus, traktor a náklaďák. Desítky mrtvých, z toho…

26.05.2018 15:51 Kampala - Při srážce autobusu, traktoru a nákladního auta zemřelo na severozápadě Ugandy nejméně 48…

V Kongu se potopila loď. Zahynulo 50 lidí, další jsou nezvěstní

25.05.2018 14:05 Kinshasa - Na řece na severozápadě Konga se potopila loď, nehoda si vyžádala zhruba 50 mrtvých. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama