Vakcíny proti ebole dorazily do Konga

Kinshasa - Kongo dnes obdrželo první dodávku 4000 experimentálních vakcín proti ebole. Další dorazí v nejbližších dnech, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Vakcíny poslala Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které nejnovější výskyt obávané krvácivé horečky zabil zřejmě už 20 lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Očkování

Vakcíny přepravila z Evropy letadla do metropole Kinshasy, odkud poputují do odlehlé severozápadní oblasti Konga. Z ní jsou hlášeny dva potvrzené případy nákazy a dalších asi 40 podezření.

Mezi prvními podstoupí očkování zdravotníci, kteří brání šíření nemoci. Na ebolu již zemřela jedna ze sester a u dalších tří je podezření na přenos. Ostatní vakcíny se použijí na lidi, o kterých se úřady domnívají, že s nákazou přišli do styku.

WHO uvedla, že Kongu v nejbližších dnech poskytne dalších 4000 vakcín. V případě potřeby nabídla ještě větší dodávky. Zástupce šéfa WHO Peter Salama nedávno řekl, že se organizace připravuje i na možnost, že se nákaza rozšíří do velkého města.

Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

Na ebolu zatím neexistuje spolehlivý lék, nicméně experimentální vakcíny společnosti Merck se ukázaly jako vysoce účinné. Nemají sice ještě licenci, vyzkoušeny ale byly v roce 2015 v Guineji. Tehdy region západní Afriky sužovala epidemie, na níž mezi lety 2014 a 2016 zemřelo přes 11.300 lidí.

Současný výskyt eboly v Kongu je již devátým propuknutím nákazy v této středoafrické zemi od roku 1976. Kinshasa na znovuobjevení nemoci upozornila WHO 8. května.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu začne očkování proti ebole, počet obětí smrtícího viru vzrostl

27.05.2018 14:17 Aktualizováno Kinshasa - Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí…

Uprchlíci chtěli utéct ze zajetí, pašeráci do nich začali střílet. 15…

27.05.2018 11:40 Aktualizováno Tripolis - Nejméně 15 běženců bylo zabito a desítky dalších utrpěly zranění, když se pokoušeli…

V Ugandě se srazily autobus, traktor a náklaďák. Desítky mrtvých, z toho…

26.05.2018 15:51 Kampala - Při srážce autobusu, traktoru a nákladního auta zemřelo na severozápadě Ugandy nejméně 48…

V Kongu se potopila loď. Zahynulo 50 lidí, další jsou nezvěstní

25.05.2018 14:05 Kinshasa - Na řece na severozápadě Konga se potopila loď, nehoda si vyžádala zhruba 50 mrtvých. S…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama