Peklo na zemi: Sexuální útoky na denním pořádku? Nebezpečí číhá všude

Mogadišo - Pod stále větší kritikou domácích i zahraničních institucí se ocitají vládci válkou roztříštěného Somálska. V zemi totiž bují sexuální násilí jehož obětí se vedle žen, stávají především děti. Pachateli jsou často místní mocní nebo lidé, kterým oběti věří, píše The Guardian.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Somálsko

Šestiletá Anaba navštěvovala do madrasu - náboženské školy. V prosinci jí učitel přikázal, aby zůstala po škole. Ve třídě zůstala jen ona a její dva bratři. Těm učitel poručil otočit se hlavou ke zdi. Poté jejich šestiletou sestru znásilnil.

Otec Jusuf byl zděšen z toho, co jim doma jejich dcera řekla: „Prostě jsem tomu nemohl uvěřit. Hned jsem ji vzal nejbližšímu lékaři.“ Když se s celým příběhem svěřil sousedům, dva přiznali, že se něco podobného stalo i jejich dcerám. Z obav před ostudou však nic neohlásili.

„Pokud bych to neohlásil na policii, tak by ten lump v tom pokračoval dodnes,“ vypráví roztrpčeně Jusuf. Za Jusufem přišla rada starších z madrasy, která mu nabídla peníze nebo možnost, že by si později učitel Anab vzal, aby zakryl znásilnění. Za to měl vzít udání Jusuf zpět. Ten to však odmítl. Muž byl v únoru zatčen a před nedávnem byl odsouzen ke dvěma rokům ve vězení.

Jusuf však spokojený není: „Pracujeme s mým právníkem na odvolání. Verdikt musí být tvrdší. Jestli na to přestaneme tlačit, brzy ho pustí a on se zase vrátí do školy.“ Malá Anab mezitím navštěvuje novou školu a trauma jí pomáhají překonat odborníci z neziskové organizace Somali Women Development Centre.

Není to bohužel ojedinělý případ. Mezi zářím 2016 a únorem 2017 bylo organizací Somalia Protection Cluster, která sdružuje na 130 neziskových ozganizací, zaznamenáno 1500 případů znásilnění. „Jen za první tři měsíce tohoto roku jsme zaznamenali 100 případů znásilnění. Z nich 26 bylo spácháno na dětech,“ říká Amina Arale, ředitelka centra pro oběti znásilnění, které navštěvuje i Anab.

Případ Anab patří mez ty se šťastnějším koncem. Většina případů není ze studu a obavám z reakce okolí ani ohlášena. Pokud již se dostanou případy před soud, bývají tresty často nízké. Somálské právo totiž vychází z italského trestního zákoníku z 30. let minulého století, a tresty za sexuální násilí jsou poměrně mírné. Všechny pokusy o reformu práva narážejí na značnou konzervativnost země a panující anarchii v Somálsku. O Oběti znásilnění, kromě několika neziskovek nikdo nepečuje.

Případ Anaby dopadl ještě poměrně dobře. Do domu dvacetileté Faiza v Mogadišu pod falešnou záminkou vtrhla policie a policsté dívku znásilnili. Když se ji její bratr pokusil zastat, jeden z policistů po něm vystřelil. Jejich matka vše nahlásila na jiném policejním oddělení. Faizu i s jejím bratrem však police obvinila z pomluvy, a již tři týdny je drží ve vazbě. Propustí je teprve tehdy, až jejich matka stáhne obvinění z dceřina znásilnění policisty.

V roce 2013 somálskou společností otřásl případ, kdy byla pro pomluvu odsouzena žena, která byla znásilněna policisty. Spolu s ní na rok putoval i novinář, který o celém případu napsal.       

Situace v Somálsku obětí sexuálního násilí se může zlepšit, pouze když se stabilizuje samotné Somálsko. Vzhledem k stupni anarchie, v jakém země je, to však nebude po dlouhou dobu možné.        

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu se potopila loď. Zahynulo 50 lidí, další jsou nezvěstní

25.05.2018 14:05 Kinshasa - Na řece na severozápadě Konga se potopila loď, nehoda si vyžádala zhruba 50 mrtvých. S…

V centru Benghází udeřili teroristé. Nejméně sedm mrtvých a 20 zraněných

25.05.2018 07:28 Benghází - Nejméně sedm lidí bylo zabito při atentátu v druhém největším libyjském městě Benghází.…

Znásilňování uprchlic a vraždění civilistů? Nigerijská armáda v boji s…

24.05.2018 11:02 Abuja - Nigerijští vojáci bojující proti islamistům spáchali válečné zločiny, včetně zabíjení…

"Nová" ebola děsí stále víc: Všechny sousední státy Konga se mobilizují

23.05.2018 16:11 Kinshasa - Devět zemí sousedících s Kongem se mobilizuje s cílem zabránit rozšíření epidemie eboly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama