Nigerijští piráti zaútočili na loď u Kamerunu a unesli čtyři lidi

Lagos - Skupina ozbrojenců zaútočila na zásobovací loď pro ropné plošiny na hranicích mezi Nigérií a Kamerunem, informovala v sobotu agentura Reuters. Ozbrojenci unesli čtyři členy posádky plavidla.

Přidejte svůj názor

Podle informací člena nigerijských bezpečnostních složek, který nechtěl být jmenován, se jedná o jednoho Ukrajince a tři Filipínce. Zásobovací loď Sil Tide, která patří americké sopečnosti Tidewater Marine, přepadlo kolem 30 útočníků. Jedná se s největší pravděpodobností o nigerijské ozbrojence, kteří operují v oblasti delty řeky Niger. Ta je největším nalezištěm ropy v Africe.

Nigérie je největší africký producent ropy a její osmý největší exportér na světě. Denní produkce nigerijské ropy je v současnosti těsně pod dvěma miliony barelů, což je výrazně méně než činí kapacita nigerijských ropných zařízení.

Nigerijští ozbrojenci, kteří podle svých slov bojují za spravedlivější rozdělování bohatství plynoucích z těžby nerostných surovin, nejčastěji napadají zahraniční ropná zařízení. Nejvíce útoků má na svědomí Hnutí za osvobození řeky Niger, které od roku 2006 organizuje bombové útoky především na zařízení společností Chevron a Shell.

Ozbrojené skupiny v deltě řeky Niger si navíc pravidelně kradou velká množství ropy. Podle některých odhadů se v oblasti denně odcizí asi 100 tisíc barelů, což představuje ztrátu zhruba 5,6 milionu dolarů (zhruba 117 milionů korun). Odcizená ropa se obvykle vyváží a následně prodává na mezinárodních trzích.

Témata: únos / rukojmí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Somálskem otřásly výbuchy a střelba. Ozbrojenci útočí u sídla prezidenta,…

23.02.2018 19:31 Aktualizováno Mogadišo - Somálskou metropolí Mogadišem dnes otřásly dva výbuchy bomb nastražených v autech. Podle…

Uprchlíci se vzbouřili proti snížení přídělů jídla, několik mrtvých a…

23.02.2018 09:43 Kigali - Při čtvrtečních protestech v uprchlickém táboře ve Rwandě přišlo o život nejméně pět…

Islamisté z Boko Haram unesli přes sto školaček, armáda jich osvobodila 76

22.02.2018 07:35 Abuja - Nigerijská armáda osvobodila 76 školaček, které se pohřešovaly po středečním útoku Boko…

Islamisté z Boko Haram zaútočili na školu v Nigérii, pohřešuje se 111 dívek

21.02.2018 21:19 Abuja – Před dvěma dny islamistická skupina Boko Haram zaútočila na vesnici s dívčí školou na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama