Nacistický dozorce Demjanjuk je deportován do Německa

Cleveland - Američané v úterý zahájili proceduru deportace dozorce z nacistického koncentračního tábora Johna Demjanjuka do Německa. Televize CNN informuje, že Demjanjuka odvezli pracovníci přistěhovaleckého úřadu do vydávací vazby.

Přidejte svůj názor

Němci chtějí tohoto devětaosmdesátiletého starce soudit za zločiny staré více než 60 let. Podle žalobce se jich dopustil při své práci v koncentračním táboře Sobibor.

Bude to jeden z posledních procesů za zločiny spáchané během druhé světové války.

Pro Demjanjuka přijeli pracovníci přistěhovaleckého úřadu do jeho domu na předměstí amerického města Clevelandu. Záběry CNN ukázaly, jak bezvládného Demjanjuka vyvážejí z domu na kolečkových nosítkách a nakládají do prostorného vozu bez poznávací značky.

Na jeho převozu do vydávací vazby, ve které bude Demjanjuk čekat na transport do Německa, se podílelo osm lidí.

Na Demjanjuka, přezdívaného vězni "Ivan Hrozný", vydal v březnu mnichovský soud mezinárodní zatykač poté, co se objevily nové spisy o jeho působení v koncentračních táborech. Německé ministerstvo spravedlnosti požádalo Spojené státy o jeho vydání.

Demjanjuk, který se narodil na Ukrajině a dostal křestní jméno Ivan, se po válce usadil právě ve Spojených státech. Pracoval tam v Ohiu jako automechanik.

V 70. letech byl v Izraeli obviněn z válečných zločinů a v roce 1986 ho Američané do židovského státu vydali. Tam ho odsoudili k trestu smrti za podíl na vraždách Židů v koncentračním táboře Treblinka.

Izraelský Nejvyšší soud však rozsudek přehodnotil. Dospěl k závěru, že v Treblince působil jako dozorce jiný muž se stejným křestním jménem Ivan.

Demjanjuk se tedy v roce 1993 vrátil do Spojených států. V roce 1999 ale americké ministerstvo spravedlnosti Demjanjukův případ otevřelo poté, co z Německa dostalo vyšetřovací spis s novými fakty o jeho působení ve funkci dozorce.

Spis mimo jiné uvádí, že Demjanjuk v koncentračním táboře Sobibor v Polsku vodil Židy do plynových komor.

Demjanjuk se teď má v Německu zodpovídat z toho, že se od března do konce září 1943 v Sobiboru podílel na smrti nejméně 29 000 Židů.

Jeho advokát John Broadley se snažil deportaci do poslední chvíle zabránit. Několikrát se proti ní odvolal. Poslední odvolání zamítl přistěhovalecký soud v pátek.

Broadley uváděl, že Demjanjukův organismus cestu přes Atlantik nevydrží. Jeho klient je prý příliš churavý, má leukémii a nemocné ledviny, trpí navíc bolestmi páteře.

"Doprava do Německa se pro něj rovná mučení. Jeho chatrné zdraví neumožňuje let," uvedla rodina Johna Demjanjuka v písemném prohlášení.

"Je to vážně nemocný devětaosmdesátiletý muž a přijde ho zadržet osm lidí. Nemohli ho dostat na nosítka a budou ho chtít odvézt letadlem přes oceán. Vypadá to jako něco, co by se mohlo stát v Německu, ale ne ve Spojených státech," sdělil advokát Broadley.

"Jak pro něj může žádat ohledy, když jeho klient nebral ohledy na oběti ze Sobiboru?" reagoval na jeho vyjádření rabín Marvin Hier ze Střediska Simona Wiesenthala, zaměřeného na pronásledování nacistických zločinců.

Důchodce Demjanjuk obvinění, že se podílel na holocaustu, popírá. Tvrdí, že nebyl věznitelem, ale zajatcem nacistů. Podle jeho verze byl v roce 1941 naverbován do Rudé armády, rok nato upadl do německého zajetí a od té doby až do roku 1944 ho Němci drželi ve svých táborech.

Témata: nacisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama