"Nechceme vaše Romy v Kanadě", říká kanadský ministr

Ottawa - Ottawská vláda požaduje po Češích, aby zastavila příliv této komunity do Kanady, píše agentura Canwest News Service.

Diskuze zablokovaná

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney ve středu vyzval českou vládu, aby zakročila proti agenturám, které zprostředkují cesty českých Romů do Kanady.

Romové ihned po příletu v zemi javorového listu žádají o azyl

"Pokud za těmto příjezdy jsou obchodní operace některých agentur, doufám, že čeští představitelé jsou schopni je odhalit a zakročit proti nim," řekl Kenney.

Za loňský rok zaznamenali Kanaďané 853 žádostí o azyl z Česka. Letos jen za dva první měsíce roku požádalo v Kanadě o azyl 570 českých Romů.

Pro srovnání: V lednu a únoru o kanadský azyl žádalo sedm slovenských občanů, devět Rumunů a pět Poláků.

Také tyto státy přitom mají početné romské menšiny, připomíná Canwest News Service.

Agentura upozorňuje, že do Kanady míří z Česka více lidí než z mnoha válečných oblastí. Česko je na sedmém místě žadatelů o azyl v Kanadě - před Afghánistánem, Irákem i Súdánem.

"Ačkoliv Česko má stejně jako jiné demokracie problémy a slabá místa, je sotva možné uvěřit, je nějakým ostrůvkem perzekuce v Evropě," poznamenal ministr Kenney.

"Chtěli bychom udržet bezvízový režim. Jsme ale znepokojeni velkým počtem falešných žádostí o azyl," uvedl tento vládní představitel.

Canwest News Service píše, že příliv českých Romů do Kanady budou nejobtížnějším tématem jednání kanadského premiéra Stephena Harpera v Praze. Šéf vlády do Česka přilétá 6. května.

Kanada víza pro Čechy zrušila v roce 1996. Po náporu romských žadatelů o azyl rok nato vízovou povinnost obnovila na dalších deset let.

Česko v uplynulých dnech navštívili zástupci kanadského Výboru pro přistěhovalectví. Zkoumali, jaké důvody vedou Romy k odchodu ze země. Zajímali se o postavení Romů, o situaci v Chomutově a na litvínovském sídlišti Janov, kde žijí.

Témata: Kanada | Romové
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statitisíce lidí ve Washingtonu demonstrují proti zbraním

24.03.2018 18:31 Aktualizováno Washington - Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států dorazily dnes do…

Modelka McDougalová se kvůli aféře s Trumpem omluvila jeho ženě

24.03.2018 09:52 Washington - Bývalá modelka známá z časopisu Playboy, s níž údajně udržoval intimní styky nynější…

Sojuz s Krtečkem zakotvil u ISS

24.03.2018 04:46 ISS - Krteček, slavná postavička z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera, dnes opět…

McCain žádá kandidátku do čela CIA, aby vysvětlila svou minulost a údajné…

23.03.2018 21:19 Washington - Vlivný republikánský senátor John McCain dnes vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama