Zatčeného somálského piráta čeká v USA historický proces

New York - Jediný zatčený somálský pirát, který se podílel na únosu americké lodi, byl v pondělí večer dopraven do New Yorku. Jak v úterý informoval server Fox News, mladík Abdul Valí Musa stane před americkým soudem jako vůbec první pirát po více než sto letech.

Přidejte svůj názor

Musa se po vystoupení na břeh usmíval na chumel novinářů, kameramanů a fotografů, ale na žádnou z otázek nereagoval. Na levém zápěstí měl obvázané zranění, jež utrpěl při přestřelce přede dvěma týdny, při níž byl zajat americkými vojáky.

První přelíčení soudu se odehraje již v úterý. Podle nejmenovaného představitele americké justice bude mladý pirát obviněn ze dvou prohřešků proti zákonům - pirátství a držení rukojmí. Soudní představitel to Fox News řekl pod pokličkou anonymity, protože obvinění ještě nebyla oficiálně vznesena.

Právě v pondělí, tedy v den příjezdu mladistvého do Spojených států, požádala Musova matka skrze média amerického prezidenta Baracka Obamu o jeho propuštění. Jako omluvu uvedla, že byl do pirátství zatažen "gangstery s penězi".

"Naléhám na prezidenta Obamu, aby mému synovi odpustil. Žádám jej, aby ho propustil, nebo mi přinejmenším umožnil být s ním během procesu," řekla v telefonickém rozhovoru Adar Abdíráman Hasanová v telefonickém rozhovoru pro AP.

Identitu mladého piráta však zatím provázejí nejasnosti. Podle matky se její syn jmenuje Abdí Valí Abdulkadír Musá a je mu 16 let. Podle americké administrativy je ale zatčenému mladíkovi 18 let.

To by značně usnadnilo práci státním zástupcům, protože by nemuseli žádat o speciální procedury, aby Musa mohl stanout před soudem. Kromě toho, že je mladík jediným pirátem, kterého se americkým vojákům před dvěma týdny podařilo zatknout, je zároveň i jediným přeživším ze své skupiny.

Tři jeho kolegy totiž zastřelil americký vojenský ostřelovač.

Témata: Piráti | Somálsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohrožení Bílého domu: Do bariéry sídla šéfa USA najelo auto

24.02.2018 04:34 Washington - Do bezpečnostní bariéry před Bílým domem ve Washingtonu dnes najelo osobní vozidlo.…

USA jsou silné, ale nikoliv imunní. Známý politolog varuje před pádem…

24.02.2018 00:01 NÁZOR - Společnost Economist Intelligence Unit před pár týdny zveřejnila desáté pokračování…

Bývalý Trumpův poradce Gates se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

23.02.2018 22:02 Washington - Bývalý významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates se dnes přiznal ke…

USA přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma v květnu

23.02.2018 19:52 Aktualizováno Washington/Jeruzalém - Spojené státy plánují přemístit své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama