Zatčeného somálského piráta čeká v USA historický proces

New York - Jediný zatčený somálský pirát, který se podílel na únosu americké lodi, byl v pondělí večer dopraven do New Yorku. Jak v úterý informoval server Fox News, mladík Abdul Valí Musa stane před americkým soudem jako vůbec první pirát po více než sto letech.

Přidejte svůj názor

Musa se po vystoupení na břeh usmíval na chumel novinářů, kameramanů a fotografů, ale na žádnou z otázek nereagoval. Na levém zápěstí měl obvázané zranění, jež utrpěl při přestřelce přede dvěma týdny, při níž byl zajat americkými vojáky.

První přelíčení soudu se odehraje již v úterý. Podle nejmenovaného představitele americké justice bude mladý pirát obviněn ze dvou prohřešků proti zákonům - pirátství a držení rukojmí. Soudní představitel to Fox News řekl pod pokličkou anonymity, protože obvinění ještě nebyla oficiálně vznesena.

Právě v pondělí, tedy v den příjezdu mladistvého do Spojených států, požádala Musova matka skrze média amerického prezidenta Baracka Obamu o jeho propuštění. Jako omluvu uvedla, že byl do pirátství zatažen "gangstery s penězi".

"Naléhám na prezidenta Obamu, aby mému synovi odpustil. Žádám jej, aby ho propustil, nebo mi přinejmenším umožnil být s ním během procesu," řekla v telefonickém rozhovoru Adar Abdíráman Hasanová v telefonickém rozhovoru pro AP.

Identitu mladého piráta však zatím provázejí nejasnosti. Podle matky se její syn jmenuje Abdí Valí Abdulkadír Musá a je mu 16 let. Podle americké administrativy je ale zatčenému mladíkovi 18 let.

To by značně usnadnilo práci státním zástupcům, protože by nemuseli žádat o speciální procedury, aby Musa mohl stanout před soudem. Kromě toho, že je mladík jediným pirátem, kterého se americkým vojákům před dvěma týdny podařilo zatknout, je zároveň i jediným přeživším ze své skupiny.

Tři jeho kolegy totiž zastřelil americký vojenský ostřelovač.

Témata: Piráti | Somálsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety ve Venezuele: Maduro poslal do ulic armádu, umírali další…

23.05.2017 11:04 Caracas - Venezuelská armáda tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se v metropoli a řadě…

New York zpřísnil kvůli útoku v Manchesteru bezpečnostní opatření

23.05.2017 07:26 New York - Ministerstvo vnitra USA sleduje situaci v britském Manchesteru, kde exploze během…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 22:01 Aktualizováno Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Při demonstracích ve Venezuele byl zastřelen další demonstrant

22.05.2017 22:00 Caracas - Protivládní demonstrace ve Venezuele, kde už skoro dva měsíce lidé každý den vycházejí do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama