Americké děti onemocněly novým typem chřipky

Washington - Novým typem chřipky, která je geneticky podobná onemocnění prasat, se nakazily nejméně dvě děti ve Spojených státech. S odvoláním na americké Centrum prevence a kontroly nemocí (CDC) o tom v úterý informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Oba dosud známé případy se objevily v Kalifornii. Jednalo se o desetiletého chlapce a devítiletou holčičku. Ani u jednoho z nich nebyly symptomy nemoci vážné, jen dívka měla zvýšenou teplotu.

"Nový chřipkový virus se na první pohled podobá viru typu H1N1, tedy běžné skupině, která se nyní ve Spojených státech šíří. Geneticky ale připomíná spíše virus, který se vykytuje u prasat, a nikoli u lidí," uvedlo CDC ve svém prohlášení.

"Nepředpokládáme, že se šíří nějaká rozsáhlá infekce, a nejsou nutná žádná opatření, která by veřejnost právě teď měla dělat," řekla doktorka Lyn Finelliová z CDC.

Podle odborníků je možné, že se děti nakazily od lidského nositele viru. "Ani jedno z dětí nebylo v kontaktu s prasaty. Zdroj infekce je neznámý," dodalo CDC. Američtí experti proto situaci konzultovali se svými kolegy z Kanady, Mexika a Světové zdravotnické organizace (WHO). Zatím není známo, že by se zmíněný virus vyskytoval ještě někde jinde.

CDC požádalo lékaře z okresů San Diego a Imperial, které leží na hranicích s Mexikem, aby testovali každého s příznaky chřipky a vzorky posílali na další testy.

Odborníky znepokojuje možnost, že by zvířecí virus zmutoval tak, aby se mohl přenášet ze zvířete na člověka, který by pak mohl nakazit další lidi. Tato možnost je podle nich nebezpečná především s ohledem na virus ptačí chřipky H5N1, jenž by mohl způsobit celosvětovou pandemii.

Témata: chřipka | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama