Americké děti onemocněly novým typem chřipky

Washington - Novým typem chřipky, která je geneticky podobná onemocnění prasat, se nakazily nejméně dvě děti ve Spojených státech. S odvoláním na americké Centrum prevence a kontroly nemocí (CDC) o tom v úterý informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Oba dosud známé případy se objevily v Kalifornii. Jednalo se o desetiletého chlapce a devítiletou holčičku. Ani u jednoho z nich nebyly symptomy nemoci vážné, jen dívka měla zvýšenou teplotu.

"Nový chřipkový virus se na první pohled podobá viru typu H1N1, tedy běžné skupině, která se nyní ve Spojených státech šíří. Geneticky ale připomíná spíše virus, který se vykytuje u prasat, a nikoli u lidí," uvedlo CDC ve svém prohlášení.

"Nepředpokládáme, že se šíří nějaká rozsáhlá infekce, a nejsou nutná žádná opatření, která by veřejnost právě teď měla dělat," řekla doktorka Lyn Finelliová z CDC.

Podle odborníků je možné, že se děti nakazily od lidského nositele viru. "Ani jedno z dětí nebylo v kontaktu s prasaty. Zdroj infekce je neznámý," dodalo CDC. Američtí experti proto situaci konzultovali se svými kolegy z Kanady, Mexika a Světové zdravotnické organizace (WHO). Zatím není známo, že by se zmíněný virus vyskytoval ještě někde jinde.

CDC požádalo lékaře z okresů San Diego a Imperial, které leží na hranicích s Mexikem, aby testovali každého s příznaky chřipky a vzorky posílali na další testy.

Odborníky znepokojuje možnost, že by zvířecí virus zmutoval tak, aby se mohl přenášet ze zvířete na člověka, který by pak mohl nakazit další lidi. Tato možnost je podle nich nebezpečná především s ohledem na virus ptačí chřipky H5N1, jenž by mohl způsobit celosvětovou pandemii.

Témata: chřipka | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohrožení Bílého domu: Do bariéry sídla šéfa USA najelo auto

24.02.2018 04:34 Washington - Do bezpečnostní bariéry před Bílým domem ve Washingtonu dnes najelo osobní vozidlo.…

USA jsou silné, ale nikoliv imunní. Známý politolog varuje před pádem…

24.02.2018 00:01 NÁZOR - Společnost Economist Intelligence Unit před pár týdny zveřejnila desáté pokračování…

Bývalý Trumpův poradce Gates se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

23.02.2018 22:02 Washington - Bývalý významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates se dnes přiznal ke…

USA přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma v květnu

23.02.2018 19:52 Aktualizováno Washington/Jeruzalém - Spojené státy plánují přemístit své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama