Obama povolil trestní stíhání členů Bushovy administrativy

Washington - Americký prezident Barack Obama v úterý uvedl, že stíhání amerických úředníků, kteří schválili a vedli tvrdé výslechy podezřelých z terorismu zahrnující mučení, je možné. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

Obama také prohlásil, že nebude bránit důkladnějšímu prošetření metod výslechu z éry bývalého amerického prezidenta George W. Bushe, mezi které patřily například waterboarding (simulované topení) a bránění ve spánku, vězni byli také svlékáni do naha nebo házeni proti zdi.

Obamově rozhodnutí oponuje šéf CIA Dennis Blair. Použití drastických metod obhajuje s tím, že Američané díky nim získali neocenitelné informace o teroristických organizacích. „Z výslechů, kde jsme tyto metody použili, vyšly velmi hodnotné informace, díky kterým nyní lépe rozumíme organizaci Al-Káida, která napadla tuto zemi,“ prohlásil Blair.

Obama nakonec řekl, že otázku, zda je vhodné zahajovat trestní stíhání, nechá na ministru spravedlnosti Ericu Holderovi. „Bude zvažovat parametry několika různých zákonů a já nechci jeho rozhodnutí předvídat,“ řekl Obama. Zároveň vyjádřil obavu, aby se celé téma nestalo příliš politickou otázkou. Proto se také staví za proces, který by se nekonal na půdě kongresu. „Obávám se přílišné politizace tohoto problému, která by způsobila, že nebudeme schopni efektivně jednat v případě kritické národní situace,“ dodal Obama.

Vyšetřování a stíhání lidí odpovědných za tvrdé výslechy by znamenalo v Obamově administrativě zásadní změnu. Nová vláda zdůrazňovala, že nemíní lpět na minulosti tím, že by příliš detailně zkoumala praktiky zavedené za vlády George Bushe po útocích z 11. září 2001. Sám Holder se v minulosti vyjádřil, že je proti stíhání Bushových lidí. Organizace bojující za lidská práva ale na Obamu tlačí, aby umožnil tyto lidi obžalovat, jinak podle nich americká vláda dál porušuje mezinárodní právo.

Minulý týden byl zveřejněn dokument o vyslýchání podezřelých z terorismu, což vyvolalo velký ohlas. Zastánci lidských práv zvýšili svůj tlak. Ale tvrdou kritiku si Obama vysloužil i z druhé strany. Konzervativním kritikům se zase nelíbí ústupky a aktuální kroky prezidenta – podle nich Obama totiž ohrozil zemi zveřejněním tajemství CIA.

Témata: Barack Obama
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohrožení Bílého domu: Do bariéry sídla šéfa USA najelo auto

24.02.2018 04:34 Washington - Do bezpečnostní bariéry před Bílým domem ve Washingtonu dnes najelo osobní vozidlo.…

USA jsou silné, ale nikoliv imunní. Známý politolog varuje před pádem…

24.02.2018 00:01 NÁZOR - Společnost Economist Intelligence Unit před pár týdny zveřejnila desáté pokračování…

Bývalý Trumpův poradce Gates se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

23.02.2018 22:02 Washington - Bývalý významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates se dnes přiznal ke…

USA přesunou svou ambasádu do Jeruzaléma v květnu

23.02.2018 19:52 Aktualizováno Washington/Jeruzalém - Spojené státy plánují přemístit své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama