Clintonová: Situace v Pákistánu představuje "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost USA a světa

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová obvinila Pákistán, že ustupuje Talibanu a dovoluje mu mít pod kontrolou některé části země. Celou současnou situaci v Pákistánu pak označila za "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost Spojených států a celého světa, informuje ve čtvrtek server BBC.

Přidejte svůj názor

"Domnívám se, že se pákistánská vláda Talibanu a extrémistům v podstatě vzdává," řekla Clintonová a vyzvala pákistánský lid, aby se "důrazně" vyslovili proti politice současné vlády. Podle BBC to je neobvyklý krok ze strany současné americké administrativy.

Clintonová uvedla, že pákistánská vláda přenechává stále více území povstalcům, Talibanu, Al-Káidě a jejich spojencům v "teroristickém syndikátu".

Šéfka americké diplomacie také nazvala pákistánský soudní systém zkorumpovaným. Podle ní má pákistánská justice jen omezenou moc zejména na venkově.

Jedná se o reakci na současnou situaci v Pákistánu, kdy sedm let od svržení talibanské vlády Američany v Afghánistánu bojovníci Talibanu působí v oblasti pákistánského údolí Svát a okresu Buner. Talibanci se tak přiblížili hlavnímu městu Islámábádu na 100 kilometrů.

Tisíce lidí již z těchto oblastí uprchly, zničeny byly stovky škol. Podle posledních zpráv se Taliban snaží rozšířit oblasti, které má pod kontrolou, a netají se tím, že chce ovládnout celý Pákistán a zavést v něm islámské právo šáría.

Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí v dubnu podepsal zákon, která v oblasti údolí Svát zavádí islámské právo šáría výměnou za uzavření dohody o příměří. Svát je ale strategickou oblastí pro Američany, kteří ji používají k zásobování jednotek americké armády a NATO v Afghánistánu.

Témata: USA | Pákistán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety ve Venezuele: Maduro poslal do ulic armádu, umírali další…

23.05.2017 11:04 Caracas - Venezuelská armáda tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se v metropoli a řadě…

New York zpřísnil kvůli útoku v Manchesteru bezpečnostní opatření

23.05.2017 07:26 New York - Ministerstvo vnitra USA sleduje situaci v britském Manchesteru, kde exploze během…

Pentagon podvádí Spojené státy. V USA praskl obrovský skandál

22.05.2017 22:01 Aktualizováno Washington - Deník Washington Post zveřejnil skandální informace o financování americké armády.…

Při demonstracích ve Venezuele byl zastřelen další demonstrant

22.05.2017 22:00 Caracas - Protivládní demonstrace ve Venezuele, kde už skoro dva měsíce lidé každý den vycházejí do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama