Clintonová: Situace v Pákistánu představuje "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost USA a světa

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová obvinila Pákistán, že ustupuje Talibanu a dovoluje mu mít pod kontrolou některé části země. Celou současnou situaci v Pákistánu pak označila za "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost Spojených států a celého světa, informuje ve čtvrtek server BBC.

Přidejte svůj názor

"Domnívám se, že se pákistánská vláda Talibanu a extrémistům v podstatě vzdává," řekla Clintonová a vyzvala pákistánský lid, aby se "důrazně" vyslovili proti politice současné vlády. Podle BBC to je neobvyklý krok ze strany současné americké administrativy.

Clintonová uvedla, že pákistánská vláda přenechává stále více území povstalcům, Talibanu, Al-Káidě a jejich spojencům v "teroristickém syndikátu".

Šéfka americké diplomacie také nazvala pákistánský soudní systém zkorumpovaným. Podle ní má pákistánská justice jen omezenou moc zejména na venkově.

Jedná se o reakci na současnou situaci v Pákistánu, kdy sedm let od svržení talibanské vlády Američany v Afghánistánu bojovníci Talibanu působí v oblasti pákistánského údolí Svát a okresu Buner. Talibanci se tak přiblížili hlavnímu městu Islámábádu na 100 kilometrů.

Tisíce lidí již z těchto oblastí uprchly, zničeny byly stovky škol. Podle posledních zpráv se Taliban snaží rozšířit oblasti, které má pod kontrolou, a netají se tím, že chce ovládnout celý Pákistán a zavést v něm islámské právo šáría.

Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí v dubnu podepsal zákon, která v oblasti údolí Svát zavádí islámské právo šáría výměnou za uzavření dohody o příměří. Svát je ale strategickou oblastí pro Američany, kteří ji používají k zásobování jednotek americké armády a NATO v Afghánistánu.

Témata: USA | Pákistán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spolužáci obětí z Parklandu svolali pochod proti zbraním. Studentka to…

19.02.2018 08:34 Miami/Washington - Studenti z floridské střední školy, kde Nicolas Cruz (19) minulý týden ve středu…

Ve věznici u Ria de Janeiro se vzbouřili trestanci, drama trvalo několik…

19.02.2018 07:47 Rio de Janeiro - Ve věznici nedaleko Ria de Janeiro vypukla v neděli odpoledne vzpoura, která…

Trumpovi rupnou nervy? Vlivný server očekává zvrat v Russiangate

19.02.2018 00:01 NÁZOR - Mnozí lidé budou pochopitelně zklamáni tím, že poslední obvinění vznesená Robertem…

Joe Biden je nezmar. Už potřetí zvažuje kandidaturu na prezidenta USA

18.02.2018 15:40 Washington - Joe Biden ještě zcela nezavrhl myšlenku své kandidatury na post prezidenta USA,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama