Clintonová: Situace v Pákistánu představuje "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost USA a světa

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová obvinila Pákistán, že ustupuje Talibanu a dovoluje mu mít pod kontrolou některé části země. Celou současnou situaci v Pákistánu pak označila za "smrtelnou hrozbu" pro bezpečnost Spojených států a celého světa, informuje ve čtvrtek server BBC.

Přidejte svůj názor

"Domnívám se, že se pákistánská vláda Talibanu a extrémistům v podstatě vzdává," řekla Clintonová a vyzvala pákistánský lid, aby se "důrazně" vyslovili proti politice současné vlády. Podle BBC to je neobvyklý krok ze strany současné americké administrativy.

Clintonová uvedla, že pákistánská vláda přenechává stále více území povstalcům, Talibanu, Al-Káidě a jejich spojencům v "teroristickém syndikátu".

Šéfka americké diplomacie také nazvala pákistánský soudní systém zkorumpovaným. Podle ní má pákistánská justice jen omezenou moc zejména na venkově.

Jedná se o reakci na současnou situaci v Pákistánu, kdy sedm let od svržení talibanské vlády Američany v Afghánistánu bojovníci Talibanu působí v oblasti pákistánského údolí Svát a okresu Buner. Talibanci se tak přiblížili hlavnímu městu Islámábádu na 100 kilometrů.

Tisíce lidí již z těchto oblastí uprchly, zničeny byly stovky škol. Podle posledních zpráv se Taliban snaží rozšířit oblasti, které má pod kontrolou, a netají se tím, že chce ovládnout celý Pákistán a zavést v něm islámské právo šáría.

Pákistánský prezident Asíf Alí Zardárí v dubnu podepsal zákon, která v oblasti údolí Svát zavádí islámské právo šáría výměnou za uzavření dohody o příměří. Svát je ale strategickou oblastí pro Američany, kteří ji používají k zásobování jednotek americké armády a NATO v Afghánistánu.

Témata: USA | Pákistán
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se kvůli hysterii řítí do záhuby, obává se Lavrov

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k…

Korea je odříznutá od světa. Začala masivní ekonomická blokáda

21.09.2017 23:04 Aktualizováno New York - Americký prezident Donald Trump dnes v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a…

Soudný den se blíží, nastane 23. září 2017. Přijdou zemětřesení,…

21.09.2017 23:04 Aktualizováno Svět skončí spolu s letošním létem. Myslí si to alespoň David Meade, který sám sebe popisuje jako…

Z trosek mexické školy již byly vyproštěny všechny děti

21.09.2017 23:03 Mexiko - Záchranáři v Mexiku již nepátrají po žádných dětech ze zřícené školy na jihu metropole.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama