Na prasečí chřipku zemřelo v Mexiku už 103 lidí

Mexico City - Epidemie prasečí chřipky si v Mexiku vyžádala podle posledních odhadů již 103 obětí. Jak informovala agentura Reuters, zvýšení počtu obětí v neděli těsně před půlnocí (6 hodin SELČ) oznámil mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdova.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Podle posledních zpráv máme 1614 nakažených, z toho 103 mrtvých a dalších 400 hospitalizovaných přímo v nemocnici," řekl Córdova při svém vystoupení na televizní stanici Televisa. Podle ministra se lékařům podařilo zachránit asi dvě třetiny nakažených lidí včasnou léčbou. Laboratorně prokázané prozatím ale byly dvě desítky případů, ve kterých byla hlavní příčinou úmrtí právě chřipka typu H1N1.

Kromě Mexika byla nákaza už potvrzena ve Spojených státech a v Kanadě. V USA, kde Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) vydalo upozornění před veřejným ohrožením, prozatím lékaři prasečí chřipku prokázali u 20 lidí. Podle doktorky Anne Schuchatové z CDC je jen otázkou času, než se i ve Spojených státech odhalí případy úmrtí na prasečí chřipku. V Kanadě je nakaženo 6 lidí.

Deset potvrzených případů hlásí Nový Zéland, jde o studenty, kteří se vrátili z návštěvy Mexika. Ministr zdravotnictví Nového Zélandu řekl, že byli pozitivně testováni na chřipku typu A, což je kategorie, která zahrnuje i kmen viru H1N1. Podezření z nákazy panuje podle CNN celkem u 22 studentů a 3 učitelů, kteří byli v Mexiku na třítýdenním jazykovém pobytu.

Další podezřelé případy se podle agentury Reuters vyskytly i v Evropě a v Izraeli, u nich ale nákaza prasečí chřipkou zatím nebyla potvrzena. Ve Španělsku je po návratu z Mexika v karanténě šest lidí, v Izraeli má symptomy jeden muž. Po celém světě panuje zvýšená opatrnost, kontrole jsou podrobováni hlavně lidé cestující ze Severní Ameriky. Například Jižní Korea oznámila, že bude testovat všechny pasažéry letadel z USA.

Nákazou se intenzivně zabývá i Světová zdravotnická organizace (WHO), jež vydala upozornění, že prasečí chřipka představuje "hrozbu pro veřejné zdraví v mezinárodních měřítkách". Poslední chřipková pandemie propukla v roce 1986. Takzvaná hongkongská chřipka si tehdy vyžádala na milion obětí po celém světě.

Mexické úřady již v pátek zrušily všechny hromadné veřejné akce a až do 6. května nařídily zavřít školy, univerzity a veřejné budovy. Některé fotbalové zápasy se hrají bez diváků, vojáci na ulicích lidem rozdávají ochranné roušky. Kvůli hrozbě nákazy zůstala o víkendu téměř vyprázdněná metropole Mexico City, jedna z největších aglomerací na světě s 20 miliony obyvatel. Lidé se bojí vycházet z domů, někteří ale podle Reuters dobrovolnou izolaci nevydrželi. "Je to poprvé po dvou dnech, co jsem opustil dům. Musel jsem na vzduch," řekl v jednom z městských parků Juan Casiano, devětatřicetiletý pracovník v kanceláři.

Uzavřeny jsou v Mexiku také bary a kostely. V nábožensky založené zemi se tak nekonaly ani tradiční nedělní mše, což církev avizovala prostřednictvím rádia.

Následky epidemie prasečí chřipky již pocítila i mexická ekonomika. Mexické peso v neděli v elektronickém obchodování spadlo o 3 procenta, ačkoli ministerstvo financí prohlašovalo, že ekonomika následky epidemie nijak nepocítí.

Mexiko vyčlenilo na boj s mutovanou chřipkou typu H1N1 450 tisíc dolarů (přes 9 milionů korun), světová banka pak zemi nabídla půjčku ve výši 205 milionů amerických dolarů (4,2 miliardy korun).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statitisíce lidí ve Washingtonu demonstrují proti zbraním

24.03.2018 18:31 Aktualizováno Washington - Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států dorazily dnes do…

Modelka McDougalová se kvůli aféře s Trumpem omluvila jeho ženě

24.03.2018 09:52 Washington - Bývalá modelka známá z časopisu Playboy, s níž údajně udržoval intimní styky nynější…

Sojuz s Krtečkem zakotvil u ISS

24.03.2018 04:46 ISS - Krteček, slavná postavička z dětského animovaného seriálu výtvarníka Zdeňka Milera, dnes opět…

McCain žádá kandidátku do čela CIA, aby vysvětlila svou minulost a údajné…

23.03.2018 21:19 Washington - Vlivný republikánský senátor John McCain dnes vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama