Sněhová bouře v USA zabila 19 lidí. Ve Virginii napadlo 102 cm

Washington - Obrovská sněhová bouře ve Spojených státech už začíná pozvolna ustupovat. Byla ale tak silná, že během dvou dnů na některých místech napadlo až 102 centimetrů sněhu, ochromená byla i doprava.

Diskuse: 5

Sněhová bouře v USA zabila 19 lidí. Ve Virginii napadlo 102 cm - anotační foto
reklama

Na východ USA dorazila sněhová bouře v sobotu ráno. Jen během dopoledních hodin hlásilo sedm států stav nouze, odpoledne se ale čísla ještě navýšila. Bouře byla tak silná, že doprava ve většině zasažených měst úplně zkolabovala.

Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze kvůli ní vyhlásilo jedenáct států a hlavní město Washington. V newyorském Central Parku bylo naměřeno 68 centimetrů sněhu, což je druhé největší množství v historii města. Aerolinky zrušily od pátku přes 10.000 letů.

Místní obyvatelé tolik sněhu nepamatují. Většina lidí si udělala zásoby a ukryla se v bezpečí domova. Ti, co vyšli ven, museli čelit silné vánici, která dosahovala rychlosti až 80 kilometrů v hodině a silným poryvům sněhu.

Zemřelo nejméně 19 lidí, hlavně při dopravních nehodách, informuje BBC. Jen v okrajových částech Virginie, kde napadlo 76 centimetrů sněhu, pak došlo k více než tisícovce dopravních nehod. Bouře zasáhla celkem 20 států.

Ve státech Arkansas, Severní Karolína, Kentucky, Ohio, Tennessee a Virginie zemřelo nejméně 13 lidí při dopravních nehodách souvisejících s nepříznivým počasím. Jeden člověk zahynul v Marylandu. V New Yorku zemřeli tři lidé při odklízení sněhu. Ve Virginii se stalo dalším dvěma lidem osudným podchlazení.

V Pensylvánii zůstaly stovky lidí "viset" téměř celý den v zácpě. Tvořily se tu mnohakilometrové kolony. V Kentucky automobily utvořily dokonce 56 kilometrů dlouhý štrúdl.

Sněhová kalamita ale ovlivnila i chod domácností. Desítky tisíc lidí se až na 12 hodin ocitly bez proudu. Předem si ale udělaly zásoby - podle toho také vypadaly regály v obchodech. Byly úplně prázdné. Většina obchodních středisek a institucí zavírala velmi brzy. Některá vůbec neotevřela.

Nejvíce sněhu (až 102 centimetrů) napadlo ve Virginii, informuje BBC. Se svými 86 centimetry pak následoval Maryland. V New Yorku, kde v odpoledních hodinách došlo k úplnému zhroucení dopravy bylo "jen" 71 centimetrů. I to je ale více, než je dosavadní rekord z roku 2006, kdy na zemi leželo něco málo přes 68 centimetrů bílé pokrývky.

Divadla na Broadwayi zrušila na výzvu radnice v sobotu všechna představení. Guvernér státu New York Andrew Cuomo vyhlásil zákaz vyjíždět od sobotních 14:30 (sobota 20:30 SEČ) na všechny silnice v jižní části státu, včetně Long Islandu. Výjimku mají zásahové vozy. Nejezdí ani městské autobusy a část metra a příměstských vlaků.

Poté, co hlavní město Washington zasypalo více než 60 centimetrů sněhu, což ochromilo život ve městě, sněžení nečekaně ještě nabralo na síle a vydalo se severovýchodním směrem k oblasti New Yorku, kde žije zhruba 20 milionů lidí.

V největším městě Spojených států přestalo sněžit kolem 22:00 (dnes 4:00 SEČ) a plně mobilizované technické služby budou podle úřadů ještě dlouhé hodiny odklízet sníh. New York oznámil uzavření některých mostů a tunelů vedoucích do města pro soukromou dopravu, zcela bez aut jsou například jindy rušné ulice Manhattanu. Zákaz by měl platit do dnešního rána (přibližně do poledne SEČ).

V Severní a Jižní Karolíně meteorologové očekávají námrazu. Ve státech New York, New Jersey, Pensylvánie, Maryland a Delaware předpokládají potenciálně nebezpečné záplavy v pobřežních oblastech. Situaci znepříjemňuje také silný vítr a na některých místech též výpadky elektrického proudu. V Severní Karolíně se bez elektřiny ocitlo 150.000 domácností a firem.

Díky intenzivním odklízecím pracím ale už úřady mohly leckde zmírnit dopravní omezení. V největším městě Spojených států přestalo sněžit kolem 22:00 (dnes 4:00 SEČ) a plně mobilizované technické služby intenzivně odklízejí sníh. Díky tomu úřady mohly zrušit část restriktivních opatření, jako bylo uzavření některých mostů a tunelů vedoucích do města pro soukromou dopravu.

reklama
Klíčová slova: USA Sněhová bouře

Diskuse

Sněhová bouře v USA zabila 19 lidí. Ve Virginii napadlo 102 cm

Počet příspěvků: , poslední 24.01.2016 10:05
(Zobrazeno posledních 5 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Uprchlíci už nebudou moci podvádět? Soud vydal přelomové rozhodnutí

30.05.2016 00:01 Londýn – Dva iráčtí teenageři musí podle britského soudu projít testem DNA, aby se mohli přidat ke své matce,...

Šíří se závažná choroba, nakažení uprchlíci mohou být v Evropě

29.05.2016 22:00 Aktualizováno Damašek – Velkou část Sýrie i celého Blízkého východu ohrožuje kožní leishmanióza, nemoc, kterou přenáší...

Když mi seberete statisícové dávky, porušíte má práva, zlobí se uprchlík. Do...

29.05.2016 22:00 Aktualizováno Kodaň – Už v pátek jsme psali o syrském migrantovi, který chce v Dánsku žít se svými třemi manželkami a 20...

Z Idomeni se ztratila polovina uprchlíků. Někteří mohou být nebezpeční, varuje...

29.05.2016 21:59 Aktualizováno Idomeni – Řecká policie úspěšně vyklidila provizorní uprchlický tábor v Idomeni. Autobusy odvezly uprchlíky...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 22579 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama