Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta

Washington – Americký multimiliardář maďarského původu, finančník a filantrop George Soros se v komentáři pro deník The Guardian zamýšlí nad riziky, která ohrožují Evropu. Podle Sorose je pro starý kontinent větší hrozbou ruský prezident Vladimir Putin než Islámský stát.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta - anotační foto

„Nejlepší způsob, jak by Rusko mohlo zabránit svému zhroucení je, že se postará, aby se Evropská unie zhroutila jako první. Kvůli zhoršující se migrační krizi a nárůstu islamofobie," píše Soros v úvodu komentáře. Vedoucí představitelé USA a EU se podle Sorose těžce mýlí, když považují Putina za potenciálního spojence v boji proti Islámskému státu. Důkazy podle něj hovoří jinak. „Putinovým cílem je podporovat rozpad EU, a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je zaplavit Evropu syrskými uprchlíky," tvrdí miliardář.

Ruská letadla bombardující civilní obyvatelstvo v jižní Sýrii podle něj nutí lidi, aby prchali do Jordánska a Libanonu. Připomíná, že v současné době v poušti čeká 20 tisíc Syřanů na to, až budou vpuštěni do Jordánska. O něco menší počet čeká, než bude moci jít do Libanonu. „Obě skupiny rostou," varuje Soros s tím, že teď se Rusové zaměřili i na sever Sýrie.

Kvůli tomu i kvůli pozemnímu útoku ze strany armády syrského prezidenta Bašára Asada proti Aleppu, městu, ve kterém žily 2 miliony obyvatel., roste počet prchajících „Tyto barelové bomby způsobily, že 70.000 civilistů uprchlo do Turecka; pozemní ofenziva může vyhnat mnoho dalších. Rodiny se přitom v Turecku nemusí zastavit. Německá kancléřka Angela Merkelová letěla do Ankary, aby na poslední chvíli uzavřela dohodu s tamní vládou, aby uprchlíkům, kteří se tam nachází, prodloužila pobyt. Výměnou nabídla, že do Evropy ročně přepraví 200 až 300 tisíc syrských uprchlíků. To vše pod podmínkou, že jim Turecko zabrání v cestě do Řecka, a pokud už tam dojdou, že je Ankara vezme zpět," píše Soros.

Putin je podle něj nadaný taktik, ale ne strategický myslitel. „Není žádný důvod myslet si, že zaútočil v Sýrii s cílem zhoršit evropskou uprchlickou krizi. Opravdu, jeho zásah byl strategicky hrubá chyba, protože ho to vtáhlo do konfliktu s tureckým prezident Recepem Tayyipem Erdoganem, což uškodilo zájmům obou stran. Ale jakmile Putin viděl příležitost urychlit rozpad EU, chopil se ji. Svou akci zamaskoval slovy o spolupráci proti společnému nepříteli IS. O podobný postup se pokusil na Ukrajině, když podepsal minské dohody, ale selhal při jejich plnění," vysvětluje filantrop maďarského původu.

„Je těžké pochopit, proč představitelé USA i čelní vůdci EU přijali Putinova slova, než aby soudili podle jeho chování. Jediné vysvětlení, které se mi podařilo najít, je, že se demokratičtí politici snaží uklidnit veřejnost tím, že malují příznivější obraz než skutečnost naznačuje. Faktem je, že Putinovo Rusko a EU jsou zapojeny do závodu o čas: otázkou je, kdo z nich se zhroutí jako první," tvrdí Soros.

Putinův režim prý bude v roce 2017 čelit bankrotu. I Putinova popularita, která je zatím vysoká, podle něj padne - západní sankce v kombinaci s poklesem cen ropy vše ukončí. „Schodek státního rozpočtu je zatím 7 procent, vláda ho však bude muset snížit na 3 procenta, aby zabránila inflaci, která se vymyká kontrole. Ruskému fondu sociálního zabezpečení dojdou peníze a bude muset být sloučen s vládním fondem infrastruktury. To a další vývoj budou mít negativní vliv na životní úroveň a názory voličů před parlamentními volbami na podzim tohoto roku," předpovídá miliardář.

Nejúčinější způsob, jak Putinův režim zabrání svému zhroucení, je podle něj zajistit, že se EU, která se „rozpadá ve švech", zhroutí dříve, následkem čehož nebude schopna udržet sankce vůči Rusku. „Naopak, Putin bude moci získat značné ekonomické přínosy z rozdělení Evropy a využít spojení s komerčními zájmy a anti-evropskými stranami, které pečlivě pěstoval," tvrdí.

Evropská unie je podle něj na rozpad „nastavena". Od doby řecké finanční krize z roku 2008 se podle něj EU protlouká „jednou krizí za druhou". Dnes je však prý konfrontována s pěti nebo šesti krizemi najednou, což muže být až příliš.

„Když je stát nebo sdružení států ve smrtelném nebezpečí, je lepší pro jeho představitele čelit tvrdé realitě, než ho ignorovat. Závod o přežití postaví EU proti Putinovu Rusku. IS představuje hrozbu pro EU i Rusko, ale neměl být přeceňován. Narůstající útoky džihádských teroristů, jakkoliv děsivé, nejsou v nic porovnání s hrozbou ze strany Ruska. IS odhalil, že Achillovou patou západní civilizace je strach ze smrti - a naučil se, jak toho využít. Tím, že rozdmýchá latentní islamofobii na Západě a donutí vlády i veřejnost, aby s muslimy zacházely s podezřením. Doufá totiž, že přesvědčí mladé muslimy, že neexistuje žádná alternativa k terorismu. Jakmile je tato strategie nastolena, existuje jednoduchý protijed: odmítnout chovat se tak, jak vaši nepřátelé chtějí, abyste se chovali. Hrozbě vycházející z Putinova Ruska bude těžké čelit. Neschopnost rozpoznat toto nebezpečí tento úkol činí ještě složitějším," dodává Soros.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta

Vstupte do diskuze (95)

Doporučujeme

Mladí migranti ve Švédsku páchají organizované sebevraždy. Myslí si, že mohou změnit politiku, říká psycholožka - anotační foto

Mladí migranti ve Švédsku páchají organizované sebevraždy. Myslí si, že…

20.02.2017 01:00 Stockholm – Mnoho uprchlíků v Evropě se bojí, že bude deportováno zpět do své domovské země. Ve…

Tvrdé varování Evropě. Co chystá Trump s NATO? - anotační foto

Tvrdé varování Evropě. Co chystá Trump s NATO?

20.02.2017 00:01 Nelze se divit evropským spojencům USA, že mají obavy z dopadů politiky Trumpovy administrativy na…

Kerry tajně uspořádal mírový summit, Netanjahu plán zmařil - anotační foto

Kerry tajně uspořádal mírový summit, Netanjahu plán zmařil

19.02.2017 21:48 Jeruzalém - Izraelský list Haarec dnes přišel s informací, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu…

Dohoda EU s Afghánistánem usnadní deportaci migrantů. Nemorální čachr, oponují aktivisté - anotační foto

Dohoda EU s Afghánistánem usnadní deportaci migrantů. Nemorální čachr,…

19.02.2017 21:47 Aktualizováno Mnichov - Na okraj bezpečnostní konferenci v Mnichově byla podepsána dohoda mezi EU a Afghánistánem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama