Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta

Washington – Americký multimiliardář maďarského původu, finančník a filantrop George Soros se v komentáři pro deník The Guardian zamýšlí nad riziky, která ohrožují Evropu. Podle Sorose je pro starý kontinent větší hrozbou ruský prezident Vladimir Putin než Islámský stát.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta - anotační foto

„Nejlepší způsob, jak by Rusko mohlo zabránit svému zhroucení je, že se postará, aby se Evropská unie zhroutila jako první. Kvůli zhoršující se migrační krizi a nárůstu islamofobie," píše Soros v úvodu komentáře. Vedoucí představitelé USA a EU se podle Sorose těžce mýlí, když považují Putina za potenciálního spojence v boji proti Islámskému státu. Důkazy podle něj hovoří jinak. „Putinovým cílem je podporovat rozpad EU, a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je zaplavit Evropu syrskými uprchlíky," tvrdí miliardář.

Ruská letadla bombardující civilní obyvatelstvo v jižní Sýrii podle něj nutí lidi, aby prchali do Jordánska a Libanonu. Připomíná, že v současné době v poušti čeká 20 tisíc Syřanů na to, až budou vpuštěni do Jordánska. O něco menší počet čeká, než bude moci jít do Libanonu. „Obě skupiny rostou," varuje Soros s tím, že teď se Rusové zaměřili i na sever Sýrie.

Kvůli tomu i kvůli pozemnímu útoku ze strany armády syrského prezidenta Bašára Asada proti Aleppu, městu, ve kterém žily 2 miliony obyvatel., roste počet prchajících „Tyto barelové bomby způsobily, že 70.000 civilistů uprchlo do Turecka; pozemní ofenziva může vyhnat mnoho dalších. Rodiny se přitom v Turecku nemusí zastavit. Německá kancléřka Angela Merkelová letěla do Ankary, aby na poslední chvíli uzavřela dohodu s tamní vládou, aby uprchlíkům, kteří se tam nachází, prodloužila pobyt. Výměnou nabídla, že do Evropy ročně přepraví 200 až 300 tisíc syrských uprchlíků. To vše pod podmínkou, že jim Turecko zabrání v cestě do Řecka, a pokud už tam dojdou, že je Ankara vezme zpět," píše Soros.

Putin je podle něj nadaný taktik, ale ne strategický myslitel. „Není žádný důvod myslet si, že zaútočil v Sýrii s cílem zhoršit evropskou uprchlickou krizi. Opravdu, jeho zásah byl strategicky hrubá chyba, protože ho to vtáhlo do konfliktu s tureckým prezident Recepem Tayyipem Erdoganem, což uškodilo zájmům obou stran. Ale jakmile Putin viděl příležitost urychlit rozpad EU, chopil se ji. Svou akci zamaskoval slovy o spolupráci proti společnému nepříteli IS. O podobný postup se pokusil na Ukrajině, když podepsal minské dohody, ale selhal při jejich plnění," vysvětluje filantrop maďarského původu.

„Je těžké pochopit, proč představitelé USA i čelní vůdci EU přijali Putinova slova, než aby soudili podle jeho chování. Jediné vysvětlení, které se mi podařilo najít, je, že se demokratičtí politici snaží uklidnit veřejnost tím, že malují příznivější obraz než skutečnost naznačuje. Faktem je, že Putinovo Rusko a EU jsou zapojeny do závodu o čas: otázkou je, kdo z nich se zhroutí jako první," tvrdí Soros.

Putinův režim prý bude v roce 2017 čelit bankrotu. I Putinova popularita, která je zatím vysoká, podle něj padne - západní sankce v kombinaci s poklesem cen ropy vše ukončí. „Schodek státního rozpočtu je zatím 7 procent, vláda ho však bude muset snížit na 3 procenta, aby zabránila inflaci, která se vymyká kontrole. Ruskému fondu sociálního zabezpečení dojdou peníze a bude muset být sloučen s vládním fondem infrastruktury. To a další vývoj budou mít negativní vliv na životní úroveň a názory voličů před parlamentními volbami na podzim tohoto roku," předpovídá miliardář.

Nejúčinější způsob, jak Putinův režim zabrání svému zhroucení, je podle něj zajistit, že se EU, která se „rozpadá ve švech", zhroutí dříve, následkem čehož nebude schopna udržet sankce vůči Rusku. „Naopak, Putin bude moci získat značné ekonomické přínosy z rozdělení Evropy a využít spojení s komerčními zájmy a anti-evropskými stranami, které pečlivě pěstoval," tvrdí.

Evropská unie je podle něj na rozpad „nastavena". Od doby řecké finanční krize z roku 2008 se podle něj EU protlouká „jednou krizí za druhou". Dnes je však prý konfrontována s pěti nebo šesti krizemi najednou, což muže být až příliš.

„Když je stát nebo sdružení států ve smrtelném nebezpečí, je lepší pro jeho představitele čelit tvrdé realitě, než ho ignorovat. Závod o přežití postaví EU proti Putinovu Rusku. IS představuje hrozbu pro EU i Rusko, ale neměl být přeceňován. Narůstající útoky džihádských teroristů, jakkoliv děsivé, nejsou v nic porovnání s hrozbou ze strany Ruska. IS odhalil, že Achillovou patou západní civilizace je strach ze smrti - a naučil se, jak toho využít. Tím, že rozdmýchá latentní islamofobii na Západě a donutí vlády i veřejnost, aby s muslimy zacházely s podezřením. Doufá totiž, že přesvědčí mladé muslimy, že neexistuje žádná alternativa k terorismu. Jakmile je tato strategie nastolena, existuje jednoduchý protijed: odmítnout chovat se tak, jak vaši nepřátelé chtějí, abyste se chovali. Hrozbě vycházející z Putinova Ruska bude těžké čelit. Neschopnost rozpoznat toto nebezpečí tento úkol činí ještě složitějším," dodává Soros.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Putin zaplaví Evropu syrskými uprchlíky. Je větší hrozba než IS. Miliardář Soros poodkrývá ďábelský plán ruského prezidenta

Vstupte do diskuze (95)

Doporučujeme

Británie musí upravit tisíce zákonů. Už nám nebudou diktovat soudci EU, oznámil ministr pro brexit - anotační foto

Británie musí upravit tisíce zákonů. Už nám nebudou diktovat soudci EU,…

30.03.2017 16:24 Aktualizováno Londýn - Ministr pro brexit David Davis dnes představil podrobnosti k vládnímu návrhu zákona, který…

VIDEO: Trumpův nový trapas. Nemůžeme dělat chyby, řekl. Vzápětí jednu udělal - anotační foto

VIDEO: Trumpův nový trapas. Nemůžeme dělat chyby, řekl. Vzápětí jednu…

30.03.2017 16:23 Washington - Prezident Spojených států Donald Trump byl do včerejšího dne známý především svým…

Trumpův dekret byl zablokován na neurčito. Ohrožuje práva muslimů, rozhodl soud na Havaji - anotační foto

Trumpův dekret byl zablokován na neurčito. Ohrožuje práva muslimů, rozhodl…

30.03.2017 16:19 Aktualizováno Honolulu/Washington - Příkaz federálníhou soudu na Havaji, který pozastavil platnost druhého…

Zasedla Rada NATO-Rusko: Jednání bylo složité, rozpory kvůli Ukrajině nepolevují - anotační foto

Zasedla Rada NATO-Rusko: Jednání bylo složité, rozpory kvůli Ukrajině…

30.03.2017 16:10 Brusel - Dnes se konalo první letošní jednání velvyslanců členských zemí NATO s jejich ruským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama