Hillary Clintonová - životopis

New York - S blížícími se prezidentskými volbami v Americe vám chceme přiblížit jednotlivé prezidentské kandidáty jak z řad demokratů, tak i republikánů. V tomto medailonku se dočtete o bývalé ministryni zahraničních věcí, demokratce Hillary Clintonové.

Diskuse: 2

Hillary Clintonová - životopis - anotační foto

Ovlivněná Martinem Lutherem Kingem

Manželka 42. prezidenta Spojených států amerických se narodila 26. října 1947 Hughovi a Dorothy Rodhamovým jako jejich nejstarší dcera. Jejím domovem se stalo předměstí Chicaga (stát Illinois). Otec Hugh Rodham vlastnil prosperující obchod se závěsy, kde Hillary odmalička pomáhala.

Matka Dororhy Rodhamová měla těžké dětství, kdy ji její rodiče opustili a kdy musela žít se svými příbuznými, jež ji odmítli vychovávat. Od čtrnácti let začala vydělávat jediným možným způsobem, který znala—služebná a opatrovatelka dětí.

Hillary měla úplně odlišné dětství. Její rodiče jí vytvořili stabilní život střední třídy. Jako mladá následovala politického příkladu svého otce, jenž byl zarytým republikánem. Poté, co slyšela řeč Martina Luthera Kinga, se v roce 1968 stala demokratkou.

Pomáhala usvědčit Nixona

Rodhamová vystudovala Wellesley College, kde byla zvolena prvním mluvčím z řad studentů při zahajovacím ceremoniálu školy. Její univerzitní kariéra pokračovala na právnické škole Yale, kde se potkala s Billem Clintonem a kterou vystudovala s vyznamenáním. Následně se ve svém ročním postgraduálu věnovala kurzům zaměřujícím se na děti a medicínu.

Na jaře roku 1974 se stala členkou výboru, který se zabýval skandálem kolem prezidenta Nixona a aféry Watergate. Následně se přestěhovala do Arkansasu, kde vyučovala právo. V říjnu 1975 si Hillary vzala svého dlouholetého přítele a kolegu, Billa Clintona. O pět let později se jim narodila dcera Chelsea Victorie.

V roce 1976 pracovala na úspěšné kampani prezidenta Jimmyho Cartera a o rok později se pracovala v právní firmě v Little Rock. Několik let pak byla první dámou Arkansasu (1979-81, 1983-1992, první dáma Arkansasu je titul manželky guvernéra státu, pozn. red.) a členkou mnoha výborů.

Bojovnice za práva žen

V letech 1988 a 1991 ji deník The National Law Journal zařadil na seznam sta nejmocnějších právníků v Americe.

Hillary se během prezidentské kampaně svého manžela v roce 1992 (a při znovuzvolení v roce 1996) ukázala jako silný spojenec. Clintonová také vedla delegaci Spojených států v roce 1995 na čtvrtou Světovou konferenci žen (World Conference on Women) do Pekingu, kde prohlásila, že: „lidská práva jsou práva žen a práva žen jsou jednou pro vždy lidský práva," což bylo jedno z revolučních prohlášení.

V roce 1998 byl její manžel obviněn z poměru s Monikou Lewinskou. Ačkoliv svého manžela veřejně podporoval, Clintonová prý opakovaně zvažovala rozvod. Senát však prezidenta neusvědčil a nadále setrval ve své funkci.

Senátorka a ministryně zahraničních věcí

V roce 2000 se stala členkou amerického Senátu (a roku 2006 byla do funkce zvolena znovu). Na začátku roku 2007 měla ambice se stát první prezidentkou, nicméně o rok později svoji nominaci stáhla. Prezident Obama ji však nominoval na post ministryně zahraničních věcí. Clintonová tuto možnost přijala a 21. ledna 2009 se stala v pořadí 67. ministryní zahraničních věcí.

Během vykonávání svého úřadu se zaměřila na práva žen a lidský práva obecně. Vedla také diplomatická jednání Spojených států během tzv. arabského jara a vojenské intervence v Libyi. Po útoku na Benghází 11. září 2012, kdy zahynuli čtyři Američané včetně vyslance Christophera Stevense, bylo její oddělení ostře kritizováno.

Nezávislá zpráva tvrdila, že v oddělení byla nalezena „systematická selhání a nedostatky ve vedení a managementu." Podle svých slov Clintonová převzala za stav bezpečnosti budovy při útoku na Benghází odpovědnost. Kvůli zdravotním obtížím však nemohla v Kongresu svědčit.

První prezidentka?

Na začátku roku 2013 se k útoku vyjádřila ve snaze obhájit své činy: „Od 11. září jsem toto řekla mnohokrát a řeknu to znovu, přebírám plnou zodpovědnost a nikdo se nesnaží vše napravit více než já. Jsem odhodlaná zanechat ministerstvo zahraničních věcí a naši zemi bezpečnější, silnější a zabezpečenější." Svoji pozici oficiálně opustila 1. února 2013.

Na jaře 2015 se potvrdila kandidatura Hillary Clintonové na post americké hlavy státu. Pokud by se jí podařilo uspět, stala by se první prezidentkou Spojených států amerických.

Klíčová slova: Clintonová, Hillary Volby USA

Diskuse

Hillary Clintonová - životopis

Počet příspěvků: , poslední 18.02.2016 17:52
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Při úderech proti IS zemřelo za více než dva roky 50.000 radikálů, zní z...

08.12.2016 20:30 Washington – Nejmenovaný zdroj z Pentagonu uvádí, že podle „konzervativních odhadů“ bylo od chvíle, kdy se...

Šalamounovy ostrovy zasáhlo silné zemětřesení, úřady varují před tsunami - anotační foto

Šalamounovy ostrovy zasáhlo silné zemětřesení, úřady varují před tsunami

08.12.2016 20:09 Honiara – Tichomoří dnes zasáhlo zemětřesení. Šalamounovy ostrovy hlásí otřesy o síle 7,7 stupně.

Rusko a USA budou v sobotu jednat o situaci v Halabu

08.12.2016 19:39 Damašek/Moskva/Hamburk – V sobotu se v Ženevě sejdou vojenští experti Spojených států a Ruska. Jednat budou o...

Současná hrozba terorismu nemá obdoby. V poslední době jsme zabránili 12 útokům, tvrdí šéf MI6 - anotační foto

Současná hrozba terorismu nemá obdoby. V poslední době jsme zabránili 12...

08.12.2016 19:11 Londýn - Šéf britské tajné služby MI6 Alex Younger varuje, že Velká Británie čelí hrozbě terorismu tak velké,...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 8283 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama