Zuří ne jedna, ale dvě studené války. Profesor varuje a kritizuje Obamu

Americký prezident Barack Obama je posedlý poukazováním na svůj ruský protějšek Vladimira Putina a nadále odmítá uznat realitu. Myslí si to americký profesor Stephen F. Cohen. Expert na ruské dějiny, který přednáší na prestižní Princetonské univerzitě uvedený názor prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Podivné pohledy Vladimira Putina a Baracka Obamy

Bezprecedentní přesuny vojsk

Profesor připomíná, že NATO, které ztotožňuje s Washingtonem a Obamovou administrativou, se rozhodlo zečtyřnásobit své vojenské síly na hranicích s Ruskem a poblíž této hranice. "Pokud si vzpomínám, naposledy bylo tolik západní nepřátelské vojenské síly na ruských hranicích, když nacisté v roce 1941 napadli Rusko. Nikdy nenastalo nic podobného," deklaruje expert.   

Během 40 let studené války totiž existovala rozsáhlá nárazníková zóna, která se táhla od sovětských hranic až k Berlínu, vysvětluje Cohen s tím, že v sovětském sousedství nebyli žádní vojáci NATO či USA. Celou situaci přičítá značnému radikalismu části současné americké administrativy. "Musím říct...to, co prohlásila paní Clintonová je kompletně fakticky špatně. Rusko neohrožuje žádnou zemi na svých hranicích a nerozeštvává Evropskou unii," soudí historik. Dle jeho názoru naopak Moskva usiluje o stabilizovanou EU.  

Cohen se domnívá, že se svět nachází v nové studené válce. Její začátek datuje nejpozději k vypuknutí ukrajinské krize v roce 2013. Osobně si však myslí, že lze jít ještě dál - minimálně k zástupné americko-ruské válce v bývalé sovětské republice Gruzii v roce 2008.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Známe však ruskou reakci. I moje děti znají tuto reakci," pokračuje odborník. Podle něj jde o taktiku oko za oko, v níž se svět pohyboval během poslední studené války. Profesor vysvětluje, že Rusové přesouvají své těžké zbraně k západním hranicím, což je alarmující, jelikož jde i o taktické jaderné zbraně. Jde však o součást ruské doktríny, která vychází ze slabosti země po rozpadu SSSR a která předpokládá, že pokud je Rusko ohroženo přesilou konvenčních sil, budou nasazeny taktické jaderné zbraně, uvádí Cohen.  

Historik celou situaci označuje za nebezpečnou a hazardní. Na druhou stranu ale upozorňuje na důležitou skutečnost, že o tomto se ve Spojených státech nediskutuje. "Nevím o nikom, kdo by měl v americké televizi stejnou debatu, jakou teď vedeme my," kritizuje Cohen s odkazem, že podobné argumenty rozhodně nezaznívají v probíhajících demokratických či republikánských primárkách.

Dvě studené války

Expert varuje, že mezi Amerikou a Ruskem v současnosti probíhají hned dvě studené války na dvou horkých frontách. Za první označuje Ukrajinu, za druhou pak Sýrii. Připomíná, že existuje plán dojednat konec ukrajinské občanské války, který předložily Německo a Francie. Podpořil ho i ministr zahraničí USA John Kerry a tvrdě usiloval o to, aby se o něm začal jednat. "Tam se ale zatím nedostal - existuje značný odpor," konstatuje Cohen.

To samé dle odborníka platí o Sýrii. Profesor připomíná, že existuje návrh, který vznesl po teroristických útocích v Paříži francouzský prezident Francois Hollande, počítající s velkou koalicí proti Islámskému státu zahrnující i Rusko. "Kerry o tom jedná s Lavrovem. Ale nemyslím si, že je jisté, že prezident Obama je v tomto případě holubice, jelikož se domnívám, že prezident Obama kontroluje NATO a ministerstvo obrany," konstatuje Cohen. Uvedené instituce pak dle experta vráží Kerrymu dýku do zad. "Pokaždé, když v tomto jednání postoupí o pět stop kupředu, skončíme u toho, o čem jsme se právě bavili - u přesunu zbraní k ruským hranicím," deklaruje expert.  

Na situaci existují dle Cohena dva úhly pohledu. "Rusko a USA nevyšlou pozemní bojové jednotky do Sýrie. Nemůžete ale vyřídit IS - bez ohledu na to, jak moc Rusové a Američané bombardují - bez pozemních jednotek. Existuje jedna pozemní síla, která to může učinit a to je syrská armáda," uvádí profesor. Připomíná, že generál Martin Dempsey, bývalý náčelník sbory náčelníků štábů, řekl Obamovi, že souhlasí s Putinem, že je nutné bránit syrskou armádu. Historik odkazuje též na prohlášení bývalého náčelníka britského generálního štábu, dle kterého má Putin pravdu a syrskou armádu je nutné chránit a posílit. "Prezident Obama je však posedlý poukazováním na Putina a nadále odmítá realitu," kritizuje Cohen.

Duchovní, či vojenská síla?

Odborník též míní, že Rusové začínají být z celé situace velmi nervózní. "Musím zdůraznit, že pravděpodobně víte, že ruská pravoslavná církev vedená (patriarchou) Kirillem je v Rusku velmi důležitá a to nejen v duchovním světě, ale i ve světě politickém," uvádí Cohen v souvislosti s nedávnými poznámkami patriarchy o nutnosti vyhnout se válce.

Jedním z axiomů ruské církve je podle historika služba ruskému státu a ochrana křesťanů kdekoliv na světě. "Dlouho považovali (Bašára) Asada, alespoň v Americe nenáviděného prezidenta Sýrie, za ochránce syrských křesťanů. Jak víte, Kirill, patriarcha ruské církve, a římskokatolický papež František se o tom bavili," připomíná expert. Jde podle něj o spojenectví dvou církví, dvou odnoží křesťanství ve jménu ochrany křesťanů před IS.

Závěrem Cohen pokládá otázku: "Pokud dva náboženští vůdci, kteří vedou duchovní občanskou válku, studenou válku po tisíc let, se mohou sejít- šlo totiž o historické setkání - proč se Obama nemůže setkat s Putinem a vyřešit to s IS v našich podmínkách, tedy vojensky?"

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.             

Témata: USA | Rusko | Barack Obama
Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník u Nashvillu vystřílel kavárnu. Čtyři mrtví a čtyři zranění

22.04.2018 18:03 Aktualizováno Nashville (USA) - Čtyři lidé zemřeli a další čtyři byli zraněni při noční střelbě v kavárně u města…

Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Washington - Bílý dům se staví skepticky k oznámení Severní Koreje o plánech na zmrazení zkoušek…

Mladý Američan si prošel peklem. Pokousal ho medvěd, had i žralok

22.04.2018 13:51 Havaj - Štěstí v neštěstí má Američan Dylan McWilliams. Do mladého sportovce se totiž za méně než…

Dvě mouchy jednou ranou? V Brazílii vznikl netradiční způsob obživy

22.04.2018 10:55 Recife - Obyvatelé předměstí Recife, brazilského města dlouhodobě strádajícího kvůli znečištění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama