Americký "seznam smrti"? Profesor poodhalil kontroverzní praktiky

Mimosoudní fyzická likvidace osob podezřelých z teroristických aktivit, k níž po dlouhá léta přistupují Spojené státy prostřednictvím bojových bezpilotních letounů, vyvolává značné kontroverze. Profesor technologií John Naughton z britské Open University v komentáři pro server The Guardian nastínil, jakým způsobem do výběru osob zařazených na "seznam smrti" promlouvají výpočetní algoritmy počítačů amerických tajných služeb.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Bezpilotní letoun Predator

Zabíjíme na základě metadat

Naughton odkazuje na standardní prohlášení "Zbraně nezabíjejí lidi. Lidé zabíjejí lidi", které opakuje americká Národní střelecká asociace pokaždé, když v USA dojde k tragické masové střelbě. Profesor souhlasí, ale dodává, že lidé zabíjejí právě zbraněmi. Konstatuje, že střelné zbraně jsou nepochybně starou technologií. Nadhazuje proto možnost aktualizace znění druhého dodatku americké ústavy z roku 1791, který garantuje právo nosit zbraň, pro dnešní dobu ve smyslu "Algoritmy zabíjejí lidi".       

Možná obvinění, že se jedná o extrémní tvrzení, expert odmítá s odkazem na slova někdejšího ředitele CIA a FBI generála Michaela Haydena pronesená v dubnu 2014 na symposiu Univerzity Johnse Hopkinse. "Zabíjíme lidi na základě metadat," prohlásil tehdy. Naughton dodává, že generál svou ostrou poznámku zpřesnil ujištěním publika, že americká vláda na základě metadat nezabíjí americké občany, ale pouze cizince.    

Profesor vysvětluje, že těmito cizinci jsou především Pákistánci. Ukázalo se totiž, že americká NSA shromažďuje metadata 55 milionů uživatelů mobilních telefonů v Pákistánu a následně je vkládá do počítačem vytvářeného algoritmu, který údajně identifikuje pravděpodobné kurýry pracující na předávání zpráv a informací mezi teroristy. Odborník připomíná, že toto víme na základě odhalení učiněného Edwardem Snowdenem publikovaného na online portálu Intercept řízeného Glennem Greenwaldem, Laurou Poitrasovou a Jeremym Scahillem, který financuje zakladatel společnosti eBay Pierre Omidyar.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Program NSA, který tak činí, se jmenuje Skynet a nepleťme si ho s vražednou zpravodajskou počítačovou sítí z filmů Terminátor," pokračuje Naughton. Uvádí, že v zásadě jde o standardní výpočetní projekt. "Probíhá to tak, že do algoritmu jsou vložena data 55 milionů uživatelů, aby se pokusil nalézt chování, které odpovídá tomu výcvikovým vzorcům," vysvětluje profesor. Objasňuje, že se jedná o stejný postup, na kterém funguje spamový filtr - získává příklady známých spamů a následně jich využívá k rozhodnutí, zda příslušná zpráva představuje nevyžádaný mail, či nikoliv.

Kritický rozdíl spatřuje expert v tom, že pokud váš filtr udělá chybu, přinejhorším budete pobaveni či otráveni z jeho neschopnosti. "Pokud chybu učiní Skynet, můžete se ocitnout na konci trajektorie rakety Hellfire vypálené drony Predator či Reaper," varuje Naughton. Deklaruje, že pro pákistánské občany jde sice o okrajovou, ale nikoliv zcela vyloučenou možnost.

Vědecky chatrná účinnost

Naughton odkazuje na Byro investigativní žurnalistiky, které útoky dronů monitoruje. Podle jeho údajů bylo v pětiletém rozmezí 2010-2014 v Pákistánu, Jemenu a Somálsku zabito při takových úderech více než 2400 lidí. "Jde o součást tzv. války proti terorismu, kdy USA vedou válku proti svým nepřátelům v Afghánistánu, Pákistánu a Jemenu, a vznáší zajímavé otázky ohledně legálnosti mimosoudního zabíjení, které, jak se zdá, zatím příliš americkou administrativu netrápí," píše profesor.     

Expert varuje, že víme jen málo o proceduře, na jejímž základě jsou jedinci zařazeni na "seznam smrti", který každý týden schvaluje prezident Obama. Podle uniklé oficiální studie zpracované v roce 2013, kterou publikoval Intercept, "zaměstnanci amerických zpravodajských služeb sbírají informace o potenciálních cílech...získané z vládních seznamů a práce zpravodajských, vojenských a policejních složek," cituje Naghton. Podotýká, že v době vzniku uvedené studie, pokud byl někdo zařazen na seznam smrti, zpravodajští analytici vytvořili portrét podezřelého a určili hrozbu, kterou tato osoba představuje, což shromáždili v ustáleném formátu známem jako "basebalová kartička". Tato informace byla následně doplněna operačními informacemi a založena v "informační složce o cíli", aby byla "předána vyšším kruhům" k případné akci, vysvětluje profesor. Dodává, že zpráva naznačuje, že prezidentovi trvalo průměrně 58 dní, než cíl podepsal, načež měla americká armáda 60 dní k provedení útoku.   

"Je pravděpodobné, že výsledky Synet algoritmu jsou jen jednou z úvah, která přispívá k vytipování osoby, na níž bude cílen útok dronu," připouští odborník. Proto je momentálně zřejmě nepřesné tvrdit, že právě tento algoritmus zabíjí lidi - rozhodnutí udeřit stále činí lidská bytost, zdůrazňuje profesor. Je podle něj však důležité ptát se, jak dobře vykonává tento algoritmus svou práci. S odkazem na Patricka Ball, datového vědce a ředitele výzkumu v Human Rights Data Analysis Group, který v minulosti svědčil jako expert před válečnými tribunály, Naghton tvrdí, že odpověď zní "nepříliš dobře". Ball studoval Snowdenem vynesené dokumenty a odhalil vadu, na jejímž základě NSA nastavila algoritmus Skynet, což ho vedlo k označení výsledků počítače za "vědecky chatrné" a "směšně optimistické".

Algoritmy dle Naughtona lidi nezabíjejí - alespoň zatím. Profesor však varuje, že již dnes je řadí na seznam kandidátů pro mimosoudní popravu. "Možná bychom měli být vděční za tak malé milosrdenství," uzavírá komentář.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 18:30 Aktualizováno Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Trump může slavit, Pompeo zřejmě bude schválen ministrem zahraničí

26.04.2018 18:24 Washington - Americký Senát by měl dnes odpoledne nebo večer místního času (pozdě večer SELČ)…

Trump vyhrožuje Muellerovi? Jeho práce je hanebná, můžu zasáhnout, vzkázal

26.04.2018 16:42 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že nebude zasahovat do vyšetřování údajného…

NATO a Moskva na ostří nože. Je třeba posílit deštník vůči ruské agresi,…

26.04.2018 14:01 Aktualizováno Brusel/Washington - Vztahy Severoatlantické aliance a Ruska jsou nyní nejsložitější a nejnapjatější…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama