Miliony deportovaných, ploty a rozpad EU? Známý politolog promluvil o budoucnosti

"Věci se rozpadají a střed už nedrží, jen anarchie se roztahuje světem." Americký politolog a komentátor Fareed Zakaria si myslí, že zdánlivě nastal čas citovat uvedené verše Williama Yeatse. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že aktuálně se politický střed napříč západním světem skutečně ocitl pod intenzivním tlakem zprava i zleva.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump

Radikálové zaplňují prostor

Zakaria připomíná, že zatímco v Británii čelí středo-pravicová vláda Davida Camerona revoltě ohledně setrvání země v Evropské unii, v Německu je zase napadána široká levo-pravá koalice Angely Merkelové za její přístup k migraci. "Vlády napříč Evropou, které zastávají centralistické pozice, se ocitly v boji s energickými ideologickými hnutími napravo a nalevo," deklaruje politolog.  

Centristé jsou v obležení také ve Spojených státech, pokračuje expert. Konstatuje, že Hillary Clintonová čelí nejsilnější levicové výzvě, které čelil demokrat hlavního proudu za dlouhá desetiletí. Umírnění téměř zkolabovali i na republikánské straně, doplňuje Zakaria. Vysvětluje, že stranický establishment se soustřeďuje okolo floridského senátora Marca Rubia, který se přitom v době svého zvolení nazval "prvním senátorem z (ultrakonzervativní, pozn. redaktora) tea party".  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Populisté a radikálové zaplnili prostor, který vyklidily velké strany," soudí politolog. Poukazuje na fakt, že po skončení studené války se politické strany na Západě začaly posouvat do středu. Jako příklad uvádí britské labouristy, italské a francouzské socialisty i americké demokraty. Za jistou výjimku z pravidla považuje Zakaria republikánskou stranu, byť její dva poslední prezidenti - otec a syn Bushovi - vládli z natolik centristických pozic, že rozzuřili své konzervativní stoupence a rozdmýchali odpor. Odborník dodává, že problém George W. Bushe spočíval především v jeho kompetencích než v ideologii, jelikož sice realizoval velké snižování daní, ale zároveň hodně utrácel, podporoval vzdělání a rozšiřoval zdravotní péči.   

Politolog si pokládá otázku, proč jsou centristé natolik zranitelní. Vysvětluje, že ve skutečnosti si západní umírnění politici v posledních desetiletích vedli dobře: "Podívejte se na výzvy, kterým čelili - konec studené války, integrace východní Evropy, války na Balkáně, vzestup hospodářských rivalů, ekonomická krize v Asii, 11. září, globální finanční krize." Západní vlády dle Zakarii provedly své země těžkými časy umně, při zachování míru, růstu ekonomiky a přizpůsobení se nové technologické době.       

Za problém expert považuje fakt, že ačkoliv centristé mohou být úspěšní, jde o fádní, praktické typy a stále ještě existuje hledání nějaké romantiky v politice. "Dokonce i při úspěších centristů je zde stále dostatek problémů podněcujících romantiky, kteří věří, že odpovědí je revoluce," deklaruje Zakaria. Doplňuje, že pro nezávislého senátora z Vermontu Bernieho Sanderse jde o revoluci zleva, pro republikánského texaského senátora Teda Cruze je to revoluce zprava a Donald Trump téměř magicky míchá a skládá zběsilost obou stran politického spektra.  

Jednoduchá řešení řešením nejsou

Za nejefektivnějšího mluvčího evropského moderního levého středu označuje politolog bývalého britského ministra zahraničí Davida Milibanda, který tvrdí, že levicová i pravicová revolta pramení ze stejného zdroje - globalizace. Pravice nemá žádnou dobrou odpověď na problém, že globalizace ničí lidskou identitu a levice se zase nedokáže vypořádat s tím, že globalizace zvyšuje nerovnosti, parafrázuje Zakaria známého labouristu. V důsledku toho tradiční politici musí bojovat o udržení svých stoupenců, zatímco ti na okrajích mohou slibovat jednoduchá řešení, vysvětluje odborník a opět cituje básníka Yeatse: "Ti nejlepší postrádají veškerou přesvědčivost, zatímco ti nejhorší jsou plní vášnivé intenzity."   

V té souvislosti Zakaria zdůrazňuje, že jednoduchá řešení pochopitelně žádnými řešeními nejsou. "A většinou na ně nedojde," připomíná. Politolog nevěří, že Spojené státy budou stavět zeď na hranicích s Mexikem, deportují 11 milionů nelegálních obyvatel, ani nezakážou vstup muslimům na své území. Británie podle něj neopustí EU. Podotýká, že i kdyby referendum dopadlo ve prospěch odchodu, půjde pouze o začátek komplikovaného jednání s Bruselem, jehož výsledkem bude nová dohoda, jako se dříve stalo v případě neúspěšných plebiscitů v Irsku a Dánsku. "A EU se nerozsype kvůli tomu, že pár zemí obnoví hraniční kontroly, aby zabránilo migrantům a uprchlíkům vstoupit na svá území," předvídá expert.       

Politolog nicméně připouští, že zažíváme jistou politickou paralýzu. Radikálové a romantici nemusí mít sílu k rozvrácení centristického konsensu, ale vystavují ho nelítostnému tlaku, vysvětluje Zakaria. Cameron tak podle něj prožije několik měsíců, kdy si na něm budou smlsávat opoziční síly hájící "brexit", zatímco Spojené státy a jejich politické elity stráví měsíce fantaskními debatami. To podle experta vede k absenci diskuze o důležitých otázkách a skutečných, přípustných politických možnostech jejich řešení. Za takové problémy označuje mimo jiné globální hospodářské zpomalení, masivní infrastrukturní deficit, rostoucí nerovnost či klimatické změny.     

"Yeats se zmýlil. Střed se může udržet, ale jen tak tak," uzavírá svůj komentář Zakaria.   

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Témata: Donald Trump | EU | USA
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního…

27.05.2018 08:44 Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním…

Emotivní setkání v Bílém domě: Trump přijal Američana, který byl vězněn ve…

27.05.2018 07:53 Washington - Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítal propuštěného Američana, který…

Summit KLDR-USA přeci jen bude? Kim vyjádřil "pevnou vůli" setkat se s…

27.05.2018 05:55 Pchjongjang/Washington - Vůdce KLDR Kim Čong-un dnes vyjádřil "pevnou vůli" setkat se se svým…

Problematický ramadán? V Evropě je kvůli muslimské tradici dusno, v USA…

26.05.2018 22:10 Aktualizováno Ramadán je pro muslimy velmi důležité období. V islámu patří půst mezi pět pilířů islámu. Během…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama